Co 3. Polka odczuwa stres w pracy
2018-07-10 13:43
Co trzecia Polka zestresowana w pracy © eric - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kobiety na rynku pracy: stres, mikroagresja i wypalenie zawodowe
Z odwagą w przyszłość
Okazuje się, że Polki w mniejszym stopniu niż ich koledzy z pracy obawiają się, że na drodze ich kariery zawodowej stanie metryka. W badaniu „Workforce View in Europe 2018” wiek jako przeszkodę wskazało jedynie 13 proc. polskich respondentek (względem 18 proc. wskazań wśród ankietowanych mężczyzn w z Polski). Polkom nie jest również straszny brak kwalifikacji - o takiej barierze mówi zaledwie co 20. z nich (vs 8,3 proc. mężczyzn).
Kobiety częściej niż mężczyźni doceniają pracę na stanowiskach, które wymagają zróżnicowania kompetencji i dają możliwość dynamicznego awansu (8,3 proc. kobiet vs 6,6 proc. mężczyzn). Podobnie sprawy mają się w kontekście automatyzacji pracy. Robotów nie boi się aż 78,6 proc. kobiet i 72,90 proc. mężczyzn.
– Kobiety w Polsce są znakomicie wykwalifikowane, coraz lepiej odnajdują się w świecie nowych technologii i zyskują większą pewność siebie również na stanowiskach związanych z dużą odpowiedzialnością. Z badań ADP wynika, że to wciąż na kobietach spoczywa największy ciężar związany z opieką nad rodziną. Przywiązują one większą wagę do relacji, bardziej doceniają też swój czas wolny i możliwość realizacji swoich pasji – mówi Paweł Lazar, Country General Manager ADP Polska.
Motywacja i przeszkody w rozwoju zawodowym
Kobiety częściej motywuje uznanie i docenienie przez kierownictwo (17,3 proc. vs. 11,8 proc.), równowaga między życiem zawodowym i prywatnym (16,8 proc. vs 12 proc.) oraz relacje ze współpracownikami (16,8 proc. vs 12,7 proc.). Pod tym względem Polki wyrażają postawy bardziej zbliżone do innych państw Europy – tu relacje w miejscu pracy i równowaga między życiem zawodowym i prywatnym stoją o wiele wyżej w hierarchii wartości niż w Polsce (21 proc. i 22 proc.).
Zdecydowanie bardziej niż ich kolegom, kobietom w Polsce przeszkadza brak elastycznych godzin pracy i możliwości wykonywania jej z innego miejsca niż siedziba firmy (10,3 proc. vs 6,5 proc.). Poza troską o rodzinę czynnikiem wpływającym na taką postawę jest poziom stresu odczuwanego w miejscu pracy. Kobiety w Polsce częściej cierpią z powodu stresu – zarówno w porównaniu z mężczyznami jak i mieszkankami innych państw europejskich. Ponad 31 proc. Polek twierdzi, że codziennie odczuwa stres, w porównaniu do 19 proc. średniej kobiet ze wszystkich ośmiu badanych państw europejskich.
fot. mat. prasowe
Czynniki stojące na przeszkodzie rozwoju zawodowego
Co ciekawe, z badania wynika również, że tylko 27,60 proc. kobiet w Polsce rozważa wyjazd za pracą za granicę w ciągu najbliższych 2 lat. Rezygnują z wyjazdów głównie ze względu na więź z rodziną i przyjaciółmi (34 proc.). Jeśli już wyjechałyby w celach zarobkowych, to skierowałyby się do Irlandii, Szwecji czy Hiszpanii.
O badaniu
Raport „The Workforce View in Europe 2018” bada postawy pracowników wobec przyszłości pracy. Badanie dla ADP zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters w sierpniu 2017 roku. Próba badawcza składała się z 9 908 pracujących dorosłych w ośmiu krajach w Europie: we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii i Zjednoczonym Królestwie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)