eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZakaz handlu w niedziele. Jak sobie radzimy?

Zakaz handlu w niedziele. Jak sobie radzimy?

2018-07-12 09:44

Zakaz handlu w niedziele. Jak sobie radzimy?

Jak radzimy sobie z zakazem handlu w niedziele? © Ashok B. Mehta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kilka ustawowo wolnych niedziel już za nami. Jak wyglądają zakupy w nowej rzeczywistości? Czy Polacy przywykli do ograniczeń? Czy zmieniły się ich zwyczaje zakupowe. A może mamy już dość i chcemy powrotu do przeszłości? Odpowiedzi na te pytana udziela cykl badań przeprowadzonych od marca do czerwca br. przez Havas Media Group – Intelligence Team.

Przeczytaj także: Pierwsze skutki zakazu handlu w niedziele

Co piąty respondent badania zadeklarował, że zakaz handlu znacząco zmienił dotychczasowy sposób spędzania niedziel. Przed zmianą przepisów osoby te (30% badanych wobec 15% w całej próbie) często spędzały ostatni dzień tygodnia w centrum handlowym i był to ich preferowany sposób spędzania wolnego czasu.

Dziś wolne niedziele to dni, które coraz częściej spędzamy na łonie rodziny, oglądając telewizję bądź zażywając świeżego powietrza. Na takie aktywności wskazują zarówno ci, którzy zadeklarowali zmianę sposobu spędzania niedziel, jak i pozostali badani.

Istotny wpływ na sposób spędzania wolnego czasu w niedzielę ma również pogoda. Pierwsza niedziela objęta zakazem handlu była jednym z pierwszych cieplejszych dni tego roku – tego dnia wiele osób spędziło czas na świeżym powietrzu. W drugą niedzielę nastąpiło załamanie pogody – ten dzień większość badanych spędziła przed telewizorem (co istotne – częściej przed telewizorem, niż z rodziną). Kolejne niedziele, w których przeprowadzono badanie to powrót pięknej pogody, która odciągnęła ludzi od telewizorów i skłoniła do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Jak Polacy radzą sobie z zakazem handlu w niedziele?


Z brakiem możliwości zrobienia zakupów radziliśmy sobie w różny sposób. Większość osób starała się zrobić zakupy wcześniej, około 10% próbuje znaleźć jakikolwiek otwarty w niedzielę sklep. Do zakazu handlu Polacy przyzwyczajali się stopniowo, są coraz lepiej przygotowani i zakupy robią odpowiednio wcześniej.

fot. mat. prasowe

Jak radzimy sobie z brakiem możliwości robienia zakupów w niedzielę

Większość osób starała się zrobić zakupy wcześniej.


Osoby, które zadeklarowały, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele znacząco zmieniło ich sposób funkcjonowania, w pierwszych tygodniach zakazu deklarowały częstsze robienie zakupów przez internet. W ostatniej fali badania odsetek ten spadł i obecnie znajduje się na poziomie zbliżonym do populacji. Wciąż jednak osoby z tej grupy są gorzej przygotowane do niehandlowych niedziel – znacząco częściej niż ogół badanych poszukują sklepów otwartych w niedziele lub przekładają zakupy na kolejny tydzień.

Ocena zakazu handlu podzieliła Polaków. Niemal taki sam odsetek badanych chciałby zniesienia handlu, co jego utrzymania. Również niewielkie różnice występują jeśli chodzi o ocenę zakazu handlu – nieznacznie większy odsetek osób ocenia jego wprowadzenie pozytywnie.

fot. mat. prasowe

Na ile zgadzasz się z poniższymi stwierdzeniami?

Zgodni jesteśmy w jednym – niedziele powinny być wolne dla wszystkich, nie tylko pracowników handlu.


Zgodni jesteśmy w jednym – niedziele powinny być wolne dla wszystkich, nie tylko pracowników handlu.

informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w 5 falach. Pierwszą z nich zrealizowano tydzień przed wprowadzeniem zakazu handlu, dwie kolejne: po pierwszej i drugiej niedzieli objętej zakazem handlu. Czwartą i piątą falę zrealizowano 23.04 i 20.06. CAWI, n=800, próba reprezentatywna dla internautów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: