eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBarometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2018

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2018

2018-07-19 13:27

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2018

Nastroje w MŚP najgorsze od ponad 3 lat © ajr_images - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowszy odczyt Barometru EFL dowodzi, że w III kwartale bieżącego roku nastroje w sektorze MŚP uległy pogorszeniu. Wskaźnik na poziomie 52,9 pkt. (-8,3 pkt. kw./kw.) to najgorszy wynik, jaki widzieliśmy w historii badania. Jest to w dużej mierze "zasługa" wzrostu odsetka pesymistów i jednoczesnego spadku udziału optymistów. Ta sytuacja jest szczególnie widoczna w prognozach dotyczących przyszłej sprzedaży i inwestycji.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2018

MŚP obawiają się spowolnienia


Najświeższy odczyt „Barometru EFL” za III kwartał 2018 roku pokazał 52,9 pkt., plasując się tym samym tylko nieznacznie powyżej progu OR, czyli poziomu ograniczonego rozwoju. To znaczny spadek względem minionego kwartału (-8,3 pkt. proc.) i pokaźnie gorszy wynik (-6,4 pkt.) od zanotowanego w analogicznym okresie minionego roku.

Warto przy tym podkreślić, że najnowsze wskazanie Barometru EFL jest najniższym w całej historii badania, a więc od I kwartału 2015 r. Eksperci zaznaczają jednak, że mikro, małe i średnie firmy ciągle znajdują się ponad progiem ograniczonego rozwoju O R, a to oznacza, że pomimo gorszych prognoz ciągle widzą realne szanse na rychły rozwój.
- Nastroje w sektorze mikro, małych i średnich firmach monitorujemy już od ponad 3 lat i jesteśmy przygotowani na cykliczną powtarzalność wyników. Zgodnie z tendencjami z poprzednich lat, spodziewaliśmy się mniej optymistycznych prognoz w III kwartale, jednak nie w aż tak dużej skali. W poprzednich latach różnice między wynikami II a III kwartału wynosiły 1-3 pkt, podczas gdy teraz odnotowaliśmy ponad 8 pkt. spadek. Na taki stan rzeczy z pewnością wpływa wiele czynników, m.in. kalendarz, pogoda, ale pod lupę wziąłbym dwa. Pierwszy – wewnętrzny, który jest związany z brakiem rąk do pracy. Z ostatnich danych GUS wynika, że w maju stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 6,1%, jednocześnie liczba ofert zatrudnienia w I kwartale wzrosła o 14%. Drugi czynnik – zewnętrzny. Być może zbliża się albo już jest moment, kiedy polskie firmy zaczynają odczuwać spowolnienie gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Indeks obrazujący niemiecką koniunkturę ZEW spada już od kilku miesięcy, a w lipcu osiągnął najniższy poziom od kilku lat. A przecież Niemcy są głównym partnerem handlowych polskiego przemysłu – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL

Najnowszy odczyt „Barometru EFL” nie napawa optymizmem.


Bez szału zakupowego


Odsetek osób, które spodziewają się większych zamówień w ciągu III kwartału, spadł o 12,5 pp. (z 44,2 proc. do 31,7 proc.), a tych, którzy obawiają się mniejszego zapotrzebowania na ich produkty lub usługi, przybyło (z 9 proc. do 17,2 proc.). Szacowany spadek sprzedaży pociągnął za sobą mniej optymistyczne oceny dotyczące płynności finansowej w porównaniu do ubiegłego kwartału. Odsetek osób spodziewających się wzrostu płynności finansowej wyniósł 20,2% (o 8 p.p. mniej w ujęciu kwartalnym).

W inwestycyjnym dołku


Podobną tendencję widać w przypadku planów inwestycyjnych. Optymistów jest mniej o 9,1 pp. (z 35,1 proc. do 26 proc.)., natomiast grupa pesymistów zdecydowania wzrosła – z 15,5 proc. w II kwartale do 27,7 proc. w III kwartale tego roku. Co więcej, w obszarze inwestycji, więcej jest przedsiębiorców, którzy przewidują spadek niż tych, którzy planują ich wzrost. Planowany spadek poziomu inwestycji sprawia, że MŚP wyrażają mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne (-4 p.p. w ujęciu kwartalnym).

fot. mat. prasowe

Barometr EFL na przestrzeni kwartałów

W stosunku do poprzedniego kwartału wartość wskaźnika wzrosła o ponad 4 pkt.


– Zgodnie z dotychczasowymi pomiarami, pomiędzy III a IV kwartałem wartość głównego indeksu powinna spaść. Jednak liczymy, że po tak dużym spadku w obecnym pomiarze, wskaźnik odwróci tendencje z poprzednich lat i odnotuje lekki wzrost – mówi prezes EFL.

Informacje o badaniu:
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 22.06- 05.07. 2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: