eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPoczta Polska: jakość usług w 2005

Poczta Polska: jakość usług w 2005

2006-05-22 00:19

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił raport z badań jakości powszechnych usług pocztowych w zakresie wskaźnika terminowości doręczeń przesyłek oraz w zakresie informacji o ilości i rodzajach zgłoszonych reklamacji i sposobie ich rozpatrzenia. Raport dotyczy jakości pracy poczty w roku 2005.

Przeczytaj także: Terminowość przesyłek I-VI 2012

1. Terminowość doręczeń przesyłek listowych zwykłych na terenie kraju w 2005 roku.

Dla oceny terminowości przesyłek priorytetowych został przyjęty standard 82% przesyłek doręczanych adresatowi w terminie określonym jako D+1 (w następnym dniu po nadaniu). W przypadku przesyłek ekonomicznych standard 85% przesyłek dostarczonych adresatowi w terminie dotyczył okresu D+3 (trzy dni licząc od dnia nadania). Do czasów przebiegu przesyłek nie wliczano objętych badaniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy tj. niedziel i świąt.

Badanie przeprowadzono w okresie 11.07.2005 – 16.12.2005 r. Przesyłki były wysyłane w 10 relacjach na terenie całego kraju. W trakcie badania wysłano 9 000 przesyłek priorytetowych oraz 1 800 przesyłek ekonomicznych.

W wyniku przeprowadzonego badania terminowości doręczeń przesyłek zwykłych w obrocie krajowym (priorytetowych i ekonomicznych) uzyskano następujące wyniki:
  • dla przesyłek priorytetowych: 93,33% doręczonych w terminie D+1,
  • dla przesyłek ekonomicznych: 91,89% doręczonych w terminie D+3.

Otrzymane wskaźniki terminowości doręczeń są wyższe zarówno od minimalnych wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury jak i norm europejskich.

2. Reklamacje dotyczące powszechnych usług pocztowych.

Powszechną usługę pocztową (na podstawie wyżej wymienionego rozporządzenia) w zakresie przesyłki rejestrowanej i przekazu pocztowego uważa się za niewykonaną, jeżeli:
  • doręczenie przesyłki rejestrowanej lub zawiadomienia o próbie jej doręczenia nie nastąpiło w terminie 14 dni od dnia nadania;
  • doręczenie kwoty pieniężnej określonej w przekazie pocztowym lub zawiadomienia o próbie doręczenia tej kwoty nie nastąpiło w terminie 14 dni od dnia nadania.

W 2005 roku konsumenci złożyli 187 719 reklamacji dotyczących usług powszechnych, co stanowiło 0,04% wszystkich zrealizowanych przez operatora publicznego usług powszechnych, podlegających reklamacjom zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, z czego 157 629 (blisko 83,97%) reklamacji było związanych z przesyłkami w obrocie krajowym, a 30 090 (16,03%) w obrocie zagranicznym.

Na jedną placówkę pocztową przypadły średnio 22,48 reklamacje, z czego 12,63 dotyczyło reklamacji listów poleconych w obrocie krajowym, natomiast w obrocie zagranicznym na jedną placówkę przypadało 3,60 reklamacji.

Łącznie w 2005 r. liczba nieuznanych przez operatora publicznego reklamacji w obrocie krajowym i zagranicznym stanowiła ponad 67% ogółem zgłoszonych reklamacji. Można przypuszczać, że większość nieuznanych reklamacji dotyczy przesyłek nierejestrowanych, za które Poczta Polska, w świetle obowiązującego prawa, ponosi jedynie ograniczoną odpowiedzialność.

Do pobrania:

Przeczytaj także: Rynek usług pocztowych 2011 Rynek usług pocztowych 2011

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: