113% wzrostu na rynku inwestycyjnym
2018-07-23 09:10
Centrum handlowe w budowie © Carolyn Franks - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne: mamy rekord
Sektorem, który w I połowie br. miał największy udział w całkowitym wolumenie transakcji, okazały się nieruchomości handlowe (59%, 1 902 mln euro). To pokaźny wynik, ponad dwukrotnie wyższy od tego, który udało się osiągnąć rok temu. Za dynamikę aktywności inwestycyjnej w tym sektorze odpowiadały przede wszystkim duże transakcje portfelowe. Drugim z zachęcających inwestorów czynników był wzrost sprzedaży detalicznej, której najwyraźniej nie zaszkodził zakaz handlu w niedziele.Wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych dotyczył również powierzchni biurowych. Wynik na poziomie 938 mln euro oznacza zrost o 261% względem I półrocza poprzedniego roku. Było to spowodowane bardzo silnym popytem ze strony najemców i dalszą kompresją wskaźnika pustostanów. Powyższe czynniki – w połączeniu z perspektywą wzrostu czynszów i stopami kapitalizacji nadal konkurencyjnymi w porównaniu do tych obowiązujących na rynkach Europy Zachodniej – będą sprzyjać dalszemu wzrostowi aktywności inwestycyjnej.
Sektor >link http://www.egospodarka.pl/146913,Komu-powinien-podziekowac-rynek-magazynowy,1,78,1.html nieruchomości magazynowych> również cieszył się rosnącym zainteresowaniem inwestorów, którzy w pierwszej połowie 2018 roku ulokowali tu 338 mln euro, co stanowiło 10% łącznych obrotów na rynku. Po zawarciu w ubiegłym roku rekordowej transakcji, jaką był zakup portfela Logicor przez China Investment Corporation za kwotę 750 mln euro, spodziewamy się kolejnych rekordów w sektorze magazynowym w nadchodzącym okresie. Podobnie, jak w przypadku nieruchomości biurowych, wyjątkowo wysoki popyt na rynku najmu i perspektywa wzrostu stawek czynszowych, mogą przyczynić się do znacznego wzrostu aktywności inwestycyjnej w tym sektorze.
W sektorze nieruchomości hotelowych wartość transakcji inwestycyjnych w pierwszym półroczu 2018 roku wyniosła 69 mln euro, co stanowiło 2% całkowitego wolumenu. Powodem tak niskiej aktywności jest przede wszystkim niewystarczająca podaż aktywów. Branża turystyczna w Polsce rozwija się jednak dość prężnie, czego dowodem jest rosnące z roku na rok obłożenie hoteli. W 2017 roku wskaźnik RevPAR (przychód na jeden dostępny pokój) wzrósł o 9,2%, czyli znacznie powyżej średniej ogólnoeuropejskiej, wynoszącej 2,2%.
fot. mat. prasowe
Wolumen transakcji inwestycyjnych w I poł. 2018 r.
Największe transakcje na rynku inwestycyjnym od początku 2018 roku to między innymi:
- zakup przez Griffin Real Estate największego na polskim rynku inwestycyjnym portfela nieruchomości handlowych – portfela M1, obejmującego 28 obiektów handlowych (centra i parki handlowe, hipermarkety oraz sklepy ogrodniczo-budowlane) zlokalizowanych na terenie całej Polski za 1 mld euro,
-
zakup Galerii Katowickiej przez fundusz emerytalny Employees Provident Fund of Malaysia za 300 mln euro,
zakup 50% udziałów w Warsaw Spire przez Madison International Real Estate Liquidity Fund VI LP, debiutanta z USA na polskim rynku, za kwotę 175 mln euro, - przejęcie firmy TriGranit oraz jej portfela budynków biurowych klasy A w Europie Środkowo-Wschodniej przez Revetas i Goldman Sachs Asset Management, wartość transakcji zakupu aktywów i przejęcia spółki działającej w Polsce wyniosła 327 mln euro.
Prognoza na drugie półrocze 2018 roku
Optymizm inwestorów nie powinien osłabnąć w najbliższych kwartałach, co zapewne przełoży się na jeszcze lepsze wyniki aktywności inwestycyjnej w porównaniu do ubiegłego roku. Na rynku przewidywana jest dalsza konsolidacja największych podmiotów, czemu towarzyszyć będą zarówno transakcje fuzji i przejęć, jak i napływ nowego kapitału. Według naszych prognoz łączny wolumen transakcji inwestycyjnych w 2018 roku może przekroczyć 6 mld euro, między innymi dzięki większej aktywności inwestorów z Ameryki Północnej, Niemiec, Azji, RPA i Czech.
Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości handlowych i biurowych spadną poniżej 5%
Pod koniec 2018 roku stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości handlowych i biurowych spadną poniżej 5%, natomiast w sektorze magazynowym i hotelowym utrzymają się odpowiednio na poziomie 6,75% i 6,50%, ale w 2019 roku ulegną dalszej kompresji.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)