6 sposobów na cyberbezpieczne wakacje 2018
2018-07-24 10:48
Wakacje 2018 © fot. mat. prasowe
Korzystaj z bezpiecznego Wi-Fi i dwuetapowej weryfikacji dostępu do kont, bądź wyczulony na próby oszustwa, nie zapominaj o aktualizowaniu urządzeń, zastanów się dwa razy przed opublikowaniem czegokolwiek w mediach społecznościowych, edukuj najbliższych. To podstawowe zasady, do których warto się zastosować, jeżeli nie chcemy, aby podczas urlopu mąciły nam spokój kwestie związane z cyberzagrożeniami.
Przeczytaj także: Bezpieczny internet na leżaku i pod palmą
Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam na każdym kroku i wakacje nie są w tej kwestii żadnym wyjątkiem. To w końcu dzięki nim zdajemy najbliższym bieżącą relację z tego, co właśnie robimy. Pozostając online, powinniśmy sobie zdawać sprawę, że stanowimy niezwykle łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Ci ostatni nie tylko nie biorą urlopu, ale wręcz intensyfikują swoją działalność, słusznie podejrzewając, że rozleniwieni i zrelaksowani użytkownicy mogą być mniej skupieni na kwestiach związanych z zapewnieniem sobie elementarnego cyberbezpieczeństwa.Tym, którzy zapominają o kwestiach związanych z cyberprzestępczością, warto przypomnieć zeszłoroczne ataki, których koszty szacowane są na 600 miliardów dolarów. Jak spędzić cyberbezpieczne wakacje i nie dać się oszukać przedstawicielom cyberprzestępczego półświatka? Oto 6 praktycznych wskazówek od ekspertów firmy Fortinet.
1. Korzystaj z bezpiecznego Wi-Fi
Niezależnie od tego, czy wylegujemy się na plaży, zwiedzamy ciekawe miejsca, czy odwiedzamy rodzinę, chcemy korzystać z internetu. Zadbanie o bezpieczne połączenie jest absolutną podstawą zachowania tzw. „cyberhigieny”.
Częstą pokusą jest łączenie się z publicznymi sieciami Wi-Fi. O ile wiele z nich pozostaje bezpiecznych, to jednak trzeba zachować w takich sytuacjach specjalną ostrożność. Cyberprzestępcy mogą podszywać się pod niezabezpieczoną sieć, a następnie przechwytywać informacje przepływające między połączonym z nią urządzeniem a np. bankiem.
Odwiedzając nowe miejsca, warto mieć wyłączone w urządzeniu automatyczne łączenie z sieciami Wi-Fi.
– Znamy przypadki, w których podróżni przybywając na lotnisko, łączyli się z fałszywymi sieciami i stawali się ofiarami ataku typu man-in-the-middle – mówi Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce. – Dobrą praktyką jest całkowite wyłączenie Wi-Fi, dopóki nie będziemy w stanie zweryfikować wiarygodnego punktu dostępu. To samo dotyczy Bluetootha – włączajmy go podczas podróży tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę niezbędne – podpowiada ekspert.
Jak odróżnić prawdziwy punkt dostępu Wi-Fi od fałszywego? Najłatwiej poprosić obsługę restauracji, lotniska czy hotelu o podanie nazwy sieci oraz jej identyfikatora (ang. SSID). Warto również zainstalować na swoich urządzeniach oprogramowanie VPN, aby stworzyć bezpieczne i zaszyfrowane połączenie.
2. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji dostępu do kont
Coraz więcej serwisów i usług online oferuje możliwość dwuetapowej weryfikacji dostępu do konta, np. poprzez podanie kodu z SMS-a. Korzystanie z niej, tam gdzie to możliwe, powinno być standardem. Przychodzący SMS może zaalarmować w trakcie wakacji o sytuacji, kiedy ktoś próbuje zalogować się np. na konto mailowe, bankowe lub do serwisów społecznościowych, korzystając z wykradzionych danych i haseł.
3. Bądź wyczulony na próby oszustwa
Należy unikać klikania w podejrzane linki, nawet przesyłane od znajomych – gdyż oni sami mogli wcześniej paść ofiarą manipulacji.
– Jeśli wiadomość e-mail od kogoś, kogo znamy, wydaje się dziwna, musimy być szczególnie ostrożni – wskazuje Robert Dąbrowski. – Po najechaniu kursorem myszy na link w wiadomości, powinien się wyświetlić prawdziwy adres URL. W fałszywym linku litery są zastąpione cyframi, np. jak w adresie amaz0n.com. Wówczas najprawdopodobniej mamy do czynienia z atakiem phishingowym – dodaje ekspert Fortinet.
fot. mat. prasowe
Wakacje 2018
Szczególnie popularne wśród oszustów są próby wyłudzenia danych metodą „na konkurs”, w której ofiara otrzymuje informację o atrakcyjnej wygranej. Naszą dodatkową czujność powinny wzbudzić zwłaszcza te wiadomości, które zawierają niespodziewaną zawartość. Może to być na przykład informacja o nagrodzie w postaci podejrzanie tanich biletów lotniczych czy nieprawdopodobnie korzystnej oferty noclegowej w popularnym kurorcie.
4. Dbaj o aktualizację urządzeń
Ataki hakerskie z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu należą do najskuteczniejszych. Należy pamiętać, że twórcy urządzeń oraz uruchamianych na nich aplikacji wydają regularne aktualizacje oprogramowania. Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o to, aby oprogramowanie w naszych smartfonach czy komputerach było aktualne. Dotyczy to także wszelkich urządzeń Internetu rzeczy, które zostawiamy włączone podczas naszej nieobecności. Gdy tylko aktualizacje są dostępne, należy je pobierać i uruchamiać.
5. Uważaj, co publikujesz w mediach społecznościowych
W trakcie wakacji warto ograniczyć podawanie informacji o swoich urlopowych wyjazdach na portalach społecznościowych. Oczywiście miło jest powiedzieć znajomym, jak spędzamy wakacje. Jednak informacje te pozwalają również niepowołanym osobom dowiedzieć się, że nie ma nas w domu, co zwiększa ryzyko włamania.
6. Edukuj swoich bliskich
Żyjemy w cyfrowym świecie, a cyberprzestępczość jest niestety jego częścią.
– Zamykamy nasze samochody, zamykamy drzwi, patrzymy w obie strony, zanim przejdziemy przez ulicę i unikamy ciemnych zaułków. Analogicznie musimy zachować środki ostrożności podczas poruszania się w cyfrowym środowisku – zachęca Robert Dąbrowski.– Jeśli zachowamy nieco więcej zdrowego rozsądku, poświęcimy trochę więcej uwagi narzędziom i aplikacjom, których używamy, to nasz cyfrowy świat stanie się o wiele bezpieczniejszy – podsumowuje ekspert.
Przeczytaj także:
Wakacje, czyli żniwa cyberprzestępcy
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberprzestępcy, kradzież danych, sieć Wi-Fi, wakacje za granicą, zagrożenia internetowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)