Pracownicy z Ukrainy, czyli wyższe kwalifikacje niż potrzeba
2018-07-26 11:36
Praca © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Potrzebujemy imigrantów. Jak zatrzymać pracowników z Ukrainy?
Praca poniżej kwalifikacji, a plany dalszej emigracji
Z danych pozyskanych na potrzeby raportu OTTO Work Force wynika, że 4 na 10 pracowników z Ukrainy (39%) chciałoby zmienić pracę na taką, która odpowiada ich kompetencjom. Bieżąca sytuacja na rynku pracy, a także coraz bardziej dające o sobie znać deficyty kadrowe to wyraźny sygnał tego, że w przyszłości pracodawcy będą musieli przykładać coraz to większą wagę do dopasowywania kwalifikacji pracownika do proponowanego im stanowiska.
Badanie dowodzi, że polski rynek pracy dość słabo wykorzystuje potencjał, jakim dysponują pracownicy z Ukrainy. Pomimo to większość badanych utrzymuje, że chce pozostać w Polsce (68% planuje tutaj stały pobyt lub regularne przyjazdy w celu zarobkowym). Jednak jak wynika z raportu OTTO, z roku na rok coraz więcej pracowników planuje wyjazd do krajów zachodnich (takich jak Niemcy, Francja i Holandia) ze względu na wyższe stawki za tę samą pracę. Zmianę kraju pobytu rozważa 37% ankietowanych. 7% z nich planuje wyjazd jeszcze w tym roku. Raport OTTO pokazuje, że istnieje silna korelacja między poziomem zadowolenia z wynagrodzenia i możliwości rozwoju, a planami dalszej emigracji.
„Skala problemu związanego z pracą poniżej poziomu wykształcenia u pracowników ukraińskich jest ogromna, dotyczy bowiem zdecydowanej większości imigrantów ze Wschodu. Wpływ na tę sytuację może mieć m.in. poziom znajomości języka, który został oceniony przez ankietowanych na 3 w 5-stopniowej skali.” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force Polska.
fot. mat. prasowe
Czynniki decydujące o zadowoleniu pracowników tymczasowych z Ukrainy
Premia za wyniki i możliwość awansu poprawia efektywność
Z przeprowadzonego badania wynika, że kwestie takie jak premia za wyniki, kompetencyjny przydział obowiązków, pozytywna atmosfera w pracy i możliwość awansu wpływają na wzrost efektywności pracowników ukraińskich. Analiza danych pokazała, że im bardziej pracodawcy stawiają na przydzielanie obowiązków według mocnych stron, tym Ukraińcy są bardziej zadowoleni z oferowanej przez pracodawców ścieżki kariery. Dodatkowo im bardziej system motywacyjny dopasowany jest do charakteru pracy, tym bardziej pracownicy zadowoleni są z wynagrodzenia i możliwości awansu w firmie.
fot. mat. prasowe
Czynniki poprawiające efektywność pracy pracowników tymczasowych z Ukrainy
Czynniki poprawiające efektywność pracy pracowników tymczasowych z Ukrainy
„Im mniej możliwości rozwoju kariery zawodowej widzą przed sobą ankietowani pracownicy ze Wschodu, tym większą rolę przywiązują do zarobków. Podwyższone wskaźniki dotyczące planów wyjazdowych pracowników ukraińskich są spowodowane również rosnącą ilością paszportów biometrycznych, dzięki którym mieszkańcy Ukrainy mogą korzystać z ruchu bezwizowego. Przy okazji łatwiej im również znaleźć zatrudnienie w szarej strefie” – komentuje Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force Polska.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)