eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBrak pracowników blokuje nowe kontrakty i inwestycje

Brak pracowników blokuje nowe kontrakty i inwestycje

2018-08-24 09:58

Brak pracowników blokuje nowe kontrakty i inwestycje

Brak pracowników blokuje nowe kontrakty i inwestycje © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie polska gospodarka ma się dobrze, a z rynków co rusz dopływają do naszych uszu wieści o poprawie wyników m.in. w budownictwie i produkcji oraz nieustannie wręcz pikującym bezrobociu, to jednak jest coś, co spędza niektórym sen z powiek. Są to trudności z pozyskaniem pracowników, ale również ich zbyt wygórowane wymagania finansowe oraz niedobór kompetencji. Problem jest o tyle poważny, że zmusza niemal co trzecią firmę do rezygnacji z nowych kontraktów, a 16,4% badanych blokuje inwestycje.

Przeczytaj także: Brak pracowników wyhamowuje produkcję

Dotyczące I kwartału br. dane GUS wskazywały na 152 tysiące nieobsadzonych miejsc pracy. Problem jest coraz poważniejszy, czego wyraźnym potwierdzeniem jest dynamika, z jaką rosną wakaty - na przestrzeni 12 miesięcy ich liczba wzrosła o niemal 30%. Do podobnych wniosków prowadzi również najświeższa edycja raportu Work Service „Barometr Rynku Pracy X”, który dowodzi, że na brak pracowników utyskuje obecnie niemal połowa pracodawców (49,7%). Co więcej, tendencja ta wygląda na trwałą - jest to bowiem rezultat porównywalny zarówno do wyników sprzed 12 miesięcy, jak i z początku roku.

Obecnie, najczęściej pojawiające się problemy rekrutacyjne dotyczą pracowników niższego (25,1%) i średniego szczebla (14,9%). Największe wyzwania występowały w województwach dolnośląskim i opolskim (58%) i na północy kraju (58,2%). Najmniejsze niedobory kadrowe odnotowano w regionie wschodnim i południowym, gdzie wskazania znalazły się w okolicach 40%. Warto przypomnieć, że jeszcze 2 lata temu w skali ogólnopolskiej deficyty kandydatów zgłaszało 35% badanych firm. Dziś we wszystkich regionach kraju sytuacja jest trudniejsza niż wówczas.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Rosnąca konkurencja i zawężający się rynek pracy powodują, że skala problemów rekrutacyjnych utrzymuje się na wysokich poziomach. Szczególnie widoczne jest to w dużych przedsiębiorstwach, wśród których ponad 62% miało problemy rekrutacyjne. Na poziomie branżowym sytuacja potrafi być jeszcze trudniejsza, bo aż 3/4 przedstawicieli sektora produkcyjnego doświadczyło deficytów kadrowych. Głównymi przyczynami, dla których pracodawcy borykają się z tym wyzwaniami, są ilościowe braki rąk do pracy, rosnące koszty pracy i niedobór odpowiednich kwalifikacji wśród kandydatów na rynku. Na to dodatkowo nakładają się problemy z efektywnym przeprowadzeniem procesów rekrutacyjnych, na co wpływa m.in. podkupywanie sobie nawzajem kandydatów – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Czy w ostatnich miesiącach Państwa firma miała problem z pozyskaniem pracowników?

Połowa pracodawców narzeka na deficyty kadrowe.


Hamulec rozwojowy?


Wprawdzie ponad 1/4 firm deklaruje, że brak pracowników nie wpływa na ich kondycję biznesową, ale aż 32,7% zwraca uwagę na niepodejmowanie z tego powodu nowych kontraktów (w największym stopniu branża usługowa), a 1 na 4 przedsiębiorców na rosnące koszty pracy (głównie sektor produkcyjny). Co jeszcze bardziej niepokoi, to fakt, że 16,4% firm ogranicza nowe inwestycje ze względu na deficyty kadrowe, co jest wskazaniem o 3,6 p.p. wyższym niż przed rokiem. Niespełna 9% firm ogranicza działalność międzynarodową co jest wynikiem niższym o 13,5 p.p w porównaniu do rezultatu sprzed roku.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób niedobór pracowników wpływa na Państwa firmę?

Brak pracowników ogranicza podejmowanie nowych kontraktów.


Patrząc na obecne dane z perspektywy historycznej, można zauważyć, że dla pracodawców działanie w warunkach „rynku kandydata” to coraz większe wyzwanie. Odsetek firm, na które nie wpływa obecna sytuacja na przestrzeni roku zmniejszył się o 4,4 p.p. Co więcej długofalowe skutki tego zjawiska są bardzo niepokojące, biorąc pod uwagę, że przed nami ogromne problemy demograficzne, które będą przez kolejne dekady wpływać na dalszy spadek podaży pracy. Stąd tak bardzo potrzebne są działania wpływające na poprawę poziomu aktywności zawodowej Polaków, a przy tym dostosowania obecnych modeli biznesowych firm do wyzwań jutra – podsumowuje Maciej Witucki.

Metodologia badania:
Dane prezentowane w ramach „Barometru Rynku Pracy X” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 18-27 lipca 2018 r. Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=305) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4,2%, a dla wyróżnionych trzech klas wielkości zatrudnienia +/- 10,2%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Nie ma ludzi-nie ma firmy

    Jurass1 / 2018-08-25 18:30:40

    Zdecydowanie - bo kto ma realizować kontrakty? Nie ma ludzi, nie ma zleceń, nie ma firmy... No dramat prawdziwy. Zauważyłem to w sumie juz w styczniu po kilku zwolnieniach - reakcja jest szybka. Teraz pracujemy z agencją WorkRoom i ludzi nie brakuje. W dodatku chca pracowac i sie nie wykrecaja jak poprzedni. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: