eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjePolski rynek magazynowy prawie bez pustostanów

Polski rynek magazynowy prawie bez pustostanów

2018-08-30 00:15

Polski rynek magazynowy prawie bez pustostanów

Magazyn © hansenn - Fotolia.com

W ostatnim czasie rynek magazynowy bił rekordy i nie wygląda na to, aby sytuacja ta miała ulec zmianie - wynika z informacji opublikowanych przez firmę Cresa. Najnowsze dane wskazują, że u schyłku I połowy br. powierzchnia magazynowa w Polsce zajmowała już niemal 14,5 mln mkw., a kolejne 2,13 mln mkw. znajdowało się w budowie. Jeszcze nigdy u schyłku kwartału nie mieliśmy aż takie wielu rozpoczętych projektów. Pomimo dużej podaży współczynnik pustostanów powinien w tym roku utrzymać się poniżej 5%, a niewykluczone również, że już wkrótce zbliży się do 4%.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy znowu rekordowy

O obiecujących perspektywach dla rynku magazynowo-produkcyjnego w Polsce mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska:
- Głównymi filarami wzrostu będą bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wprowadzenie Polskiej Strefy Inwestycji, postępy w budowie sieci drogowej i rozwój handlu z Chinami w ramach projektu „Nowego Jedwabnego Szlaku”. Wyzwaniem dla firm nadal będą trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników oraz rosnące wynagrodzenia – podkreśla.

Obecnie całkowity zasób powierzchni magazynowo-produkcyjnej w naszym kraju to już niemal 14,5 mln mkw. W badanym okresie najbardziej powiększyły się rynki Polski Centralnej (259 200 mkw.), Górnego Śląska (132 100 mkw.) oraz rejonu warszawskiego (118 200 mkw.). Łączna podaż okazała się o niemal 5% wyższa aniżeli w analogicznym okresie poprzedniego roku.

fot. hansenn - Fotolia.com

Magazyn

W 2020 roku Polska nadal będzie liderem na rynku magazynowo-produkcyjnym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.


W pierwszej połowie 2018 roku zawarto umowy na łączną powierzchnię 2,14 mln mkw. (wzrost o 10% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku). Liderem po raz kolejny była Polska Centralna, gdzie podpisano umowy najmu na prawie pół miliona metrów kwadratowych. Na podium znalazły się także regiony Warszawy (326 300 mkw.) i Wrocławia (320 500 mkw.).

Największymi transakcjami zawartymi w pierwszej połowie 2018 roku były trzy umowy najmu powierzchni w obiektach typu BTS (built-to-suit): wynajęcie 124 000 mkw. przez Leroy Merlin w Piątku (Polska Centralna), 121 000 mkw. przez Zalando w Olsztynku (Polska Wschodnia) i 60 600 mkw. przez Amazon w Bolesławcu (region Wrocławia).

Uwzględniając wolumeny transakcji z lat 2013-2017, największą średnioroczną aktywnością najemców charakteryzowały się: Warszawa (802 800 mkw.), Górny Śląsk (538 000 mkw.) i Polska Centralna (478 200 mkw.). W pierwszej połowie 2018 roku najwięcej powierzchni w stosunku do średniej z poszczególnych regionów wynajęto w Polsce Wschodniej (wzrost o 243%), Trójmieście (wzrost o ok. 100%) i Polsce Centralnej (wzrost również o ok. 100%).

Wskaźnik pustostanów osiągnął rekordowo niski poziom wynoszący 4,6%. Był niższy o 1,6 p.p. niż przed rokiem i o 0,3 p.p. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Zerowy wskaźnik pustostanów utrzymuje się w województwie lubuskim oraz w regionie Bydgoszczy i Torunia. Niewiele wolnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej jest także w Polsce Wschodniej (1,4%) i regionie Trójmiasta, gdzie wskaźnik pustostanów zmniejszył się o 2,4 p.p. i wynosi obecnie 0,1%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: