Przetargi - raport VII 2018
2018-08-29 12:56
Najwięcej przetargów na prace budowlano-remontowe © Jarkko - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport V 2018
- W lipcu 2017 ogłoszono w BZP 13 tysięcy 773 postępowanie przetargowe, w tym 3.060 na dostawy usług, 7.161 na prace remontowo-budowlane oraz 3.552 na dostawy towarów.
- Wzrost liczby ogłaszanych postępowań przetargowych wyniósł 11,55 procent w relacji rocznej.
- W lipcu 2018 roku najwyższą dynamikę rok do roku zanotowały ogłoszenia na dostawy towarów – było ich o 18,8 procent więcej niż rok wcześniej.
- Spadła w relacji rocznej liczba zamówień na dostawę usług – o 2,4 procent.
Według danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w siódmym miesiącu 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 13 tysięcy 773 ogłoszenia przetargowe. Lipiec okazał się kolejnym miesiącem bieżącego roku, w którym liczba ogłaszanych postępowań rosła w relacji rocznej, głównie za sprawą zamówień na prace remontowo-budowlane. Tym samym dobra passa „budowlanki” trwa nieprzerwanie od początku roku. To zresztą typowe, cykliczne zjawisko. Co cztery lata, w rytm wyborów samorządowych, mamy bowiem do czynienia ze wzmożeniem inwestycyjnym. Rusza również wykorzystanie środków unijnych z bieżącej perspektywy finansowej.
W lipcu 2017 wzrost liczby ogłaszanych postępowań przetargowych w relacji rocznej odnotowano w dwóch spośród trzech analizowanych kategorii. Na plusie znalazły się przetargi na dostawy towarów (+18,8 proc. rdr) oraz prace remontowo-budowlane, których w lipcu 2018 roku było o 15,1 procent więcej niż rok wcześniej. Poniżej kreski znalazły się zamówienia na dostawę usług, których liczba w lipcu spadła w ciągu roku o 2,4 procent.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
W lipcu w relacji miesięcznej wzrosła liczba postępowań przetargowych na dostawę usług (o 7,6 procent względem czerwca 2018 roku) i na dostawę towarów (o 2,8 procent). Minimalnie spadła liczba ogłoszonych postępowań u udzielenie ZP z zakresu prac remontowo-budowlanych. To po części zasługa trwającego sezonu urlopowego, jak i roczne szczytu zamówień na tego typu prace, przypadającego na miesiące czerwiec oraz lipiec. Do końca roku liczba ogłaszanych przetargów z tego segmentu będzie już maleć.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., lipiec, lata 2010-2018
Gospodarka na mocnym plusie. Brakuje pracowników
Według GUS, w lipcu 2018 roku ceny w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,0 procent. W ciągu roku najmocniej wzrosły ceny w zakresie transportu (o 10,1 procent, głównie ze względu na droższe paliwa), żywności (o 2,2 proc.) i mieszkania (o 1,9 proc.).
Ciągle rośnie sprzedaż detaliczna. Według danych GUS, w lipcu 2018 roku sprzedaż detaliczna wzrosła, w ujęciu rocznym, w cenach stałych, o 7,1 proc. (wobec 8,2 proc. W czerwcu). Przed rokiem w lipcu wzrost wyniósł 6,8 proc. W relacji rocznej najmocniej wzrosła sprzedaż samochodów (o 16,7 proc.), tekstyliów, odzieży, obuwia (o 16,3 proc.) oraz farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego (o 11,7 proc.), spadła za to sprzedaż żywności (spadek o 0,6 proc. w ujęciu rocznym).
Budownictwo nieustająco od początku roku znajduje się na fali wznoszącej. Według GUS, produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lipcu rok do roku o 18,7 proc. (miesiąc wcześniej urosła o 24,7 proc.). W rewelacyjnej kondycji znajduje się przemysł. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lipcu, w ujęciu rocznym, o 10,3 proc. (w czerwcu wzrost wyniósł 6,8 proc.).
W lipcu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających 10 i więcej osób, w ujęciu rocznym wzrosło o 3,5 proc. i wyniosło 6 mln 231,1 tys. osób, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 7,2 proc. i osiągnęło poziom 4825,02 zł.
Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,9 proc., czyli tyle samo ile w czerwcu, ale była niższa niż przed rokiem w tym samym czasie. W lipcu bez pracy pozostawało 961,8 tys. Polaków.
– Wszystkie dane wskazują na trwający boom w gospodarce. Jak poinformował GUS, w drugim kwartale PKB wzrósł o 5,1 proc. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 5,2 proc. oznacza to, że polska gospodarka znajduje się obecnie w szczytowym okresie koniunktury. Trwa również gwałtowny wzrost inwestycji realizowanych przez samorządy w obecnym roku wyborczym, w ramach czteroletniego tzw. „cyklu wyborczego”. W tym roku padł zresztą rekord. Jak podał resort finansów, tylko w pierwszym półroczu 2018 roku samorządy wydały na inwestycje aż 11,2 miliarda złotych, w tym również środki unijne. A przecież pieniądze nadal są wydawane. Wystarczy przejechać się po Polsce, wszędzie trwają remonty dróg, budowy instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, powstają nowe drogi dla rowerów. Włodarze polskich miast i gmin już szykują się do przecinania wstęg tuż przed wyborami – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Wydawać by się mogło, że pieniądze dla firm budowlanych wręcz leżą na ulicy. Paradoksalnie jednak sytuacja przedsiębiorstw budowlanych się pogarsza. Według szacunków branży, w „budowlance” brakuje około 100 tysięcy pracowników, a coraz więcej firm ma kłopoty z terminowym regulowaniem należności, rośnie też zadłużenie przedsiębiorstw. To właśnie brak rąk do pracy i wysokie koszty materiałów budowlanych wpędzają przedsiębiorstwa w problemy. Wiele wskazuje, że przyszły rok będzie dla budowlanki już bardzo zły – dodaje Beata Szkodzin.
Budowlany szał. Unijne pieniądze wchodzą do gry
Naturalny cykl wyborczy oraz dobra sytuacja samorządów, zasilonych dodatkowo unijnymi pieniędzmi skutkuje trwającymi od początku znacznymi inwestycjami. W lipcu 2018 najczęściej ogłaszano właśnie przetargi na prace budowlano-remontowe. Najczęściej pojawiały się ogłoszenia na roboty budowlane (w lipcu 2018 roku wystąpiły w BZP 2.500 razy), roboty instalacyjne elektryczne (1.065 razy), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (1.060), przygotowanie terenu pod budowę (956), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (773), roboty w zakresie nawierzchni dróg (760), roboty w zakresie budowy dróg (712), roboty drogowe (684), roboty remontowe i renowacyjne (667), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (661), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (535) oraz roboty instalacyjne w budynkach (521).
Najwyższą roczną dynamiką (lipiec 2018 względem lipca 2017) cechowały się zamówienia na usługi w zakresie transportu drogowego (+94,7 proc. rdr), usługi w zakresie specjalistycznego transportu drogowego osób (+93,2 proc.), wyposażenie placów zabaw (+33,8 proc.), wznoszenie ogrodzeń (+30,7 proc.), roboty w zakresie zakładania stolarki budowlanej oraz roboty ciesielskie (+29,1 proc.).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)