eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRekordowe inwestycje funduszy venture capital

Rekordowe inwestycje funduszy venture capital

2018-08-31 12:56

Rekordowe inwestycje funduszy venture capital

Venture capital © Egor - Fotolia.com

Blisko 70 mld USD. To kwota, którą w drugim kwartale 2018 roku zainwestowały fundusze venture capital. Taki wynik oznacza niemal 75-procentowy wzrost względem analogicznego kwartału poprzedniego roku. Ponad 20% transakcji dotyczyło późnych faz inwestycji, co dobitnie dowodzi, że inwestorzy gustują raczej w dojrzałych spółkach. Kluczowym rynkiem inwestycyjnym okazała się Azja, gdzie zainwestowano połowę pieniędzy. Widać również rosnącą rolę korporacyjnych funduszy venture capital, które odpowiadają wprawdzie tylko za 22% transakcji, ale ich udział wartościowy to już niemal 67%.

Przeczytaj także: Fundusze venture capital inwestują w prężne startupy

KPMG przedstawia najnowszy, kwartalny raport dotyczący globalnego sektora venture capital „Venture Pulse Q2 2018”. Opracowanie dowodzi, że wartość środków, które zainwestowano w analizowanym okresie, osiągnęła poziom 69,8 mld USD, co względem poprzednich miesięcy równoznaczne jest ze wzrostem na poziomie 40%. Największa transakcja (14 mld USD, czyli 1/5 ogółu zainwestowanych środków) dotyczyła chińskiego fintechu Ant Financial. I wprawdzie ilość transakcji zanotowała ostatnio spadek, to jednocześnie dość pokaźnie rośnie średnia wartość inwestycji w jedną spółkę. I tak np. w przypadku finansowania we wczesnej fazie rozwoju (tzw. seed) światowa mediana dla tego roku to 1,4 mln USD. Dla porównania, w 2010 r. było to zaledwie 0,4 mln USD.
Ogólnoświatowy rynek venture capital jest coraz bardziej dojrzały. Doświadczone fundusze venture capital preferują inwestycje w już rozwinięte startupy, mające za sobą pierwsze rundy finansowania, poszukując przede wszystkim spółek, które mają największy potencjał szybkiego wzrostu na największych rynkach – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

fot. Egor - Fotolia.com

Venture capital

Rekordowe inwestycje funduszy venture capital na całym świecie w drugim kwartale 2018 r.


W erze cyfrowej fundusze szukają przede wszystkim nowego oprogramowania


Fundusze venture capital koncentrują się przede wszystkim na inwestycjach w spółki produkujące oprogramowanie – blisko połowa środków inwestowanych przez fundusze służy finansowaniu rozwoju firm software’owych. Na całym świecie fundusze również chętnie inwestują w firmy biotechnologiczne – na inwestycje w tej branży fundusze przeznaczyły w Q2 2018 r. ponad 7 mld USD. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się startupy z branży agrtech – w ciągu pierwszych 6-ciu miesięcy 2018 r. spółki z tej branży pozyskały ponad 600 mln USD.

Cyfryzacja jest teraz kluczowym trendem w biznesie. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się spółki software’owe, które rozwijają specjalizowane oprogramowanie dla wszystkich branż włącznie z sektorem publicznym. Dodatkowym impulsem dla rozwoju rynku oprogramowania jest dynamiczny rozwój rozwiązań bazujących na złożonej analityce danych i sztucznej inteligencji – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Korporacyjne fundusze venture capital odgrywają kluczową rolę przy największych transakcjach


Analizy KPMG pokazują również, że korporacje coraz bardziej interesują się startupami, koncentrując się na największych spółkach. Tzw. korporacyjne fundusze inwestycyjne brały udział w 24% transakcji na całym świecie, jednak ich inwestycje (46 mld USD) stanowiły de facto 2/3 wartości wszystkich transakcji w Q2 2018 r.

Wyścig po innowacje przyspiesza i dlatego coraz więcej korporacji poszukuje startupów, które mają innowacyjne rozwiązania. Korporacje mogą osiągnąć największe korzyści z pozyskania startupów i dlatego też często oferują najwyższe wyceny. Ograniczając swoje ryzyko chętniej inwestują w bardziej dojrzałe spółki, czego wynikiem jest ich tak duża wartość transakcji robionych przez korporacyjne fundusze inwestycyjne – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.


Europa odgrywa coraz mniejszą rolę na globalnym rynku venture capital mimo dość dużego wzrostu wartości inwestycji w regionie


Wartość inwestycji funduszy venture capital w Europie w pierwszych dwóch kwartałach br. wyniosła 5,6 mld USD, o 37% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak było to zaledwie około 8% wszystkich transakcji dokonywanych w tym czasie przez fundusze na całym świecie. Jedną z największych inwestycji w Europie (175 mln USD) zrobiono w estoński startup z branży transportowej – Taxify.

Podobnie, jak na całym świecie, w Europie wzrasta wartość pojedynczych inwestycji (np. 1,2 mln USD w fazie seed podczas, gdy było to tylko 0,8 mln USD w analogicznym okresie zeszłego roku), jednak średnia wartość inwestycji jest mniejsza niż dla innych kontynentów – np. w Ameryce gdzie średnia wartość wyniosła 1,4 mln USD. Podobnie, jak reszta świata, europejskie fundusze inwestują przede wszystkim w spółki tworzące oprogramowanie (36% wartości inwestycji) i biotechnologie (15% wartości inwestycji).

Francja wschodzącą gwiazdą na europejskim rynku venture capital


Od wielu lat Wielka Brytania pozostaje najważniejszym rynkiem venture capital w Europie. W II kwartale 2018 r. fundusze zainwestowały tam ponad 2 mld USD, to jest około 35% wartości całych inwestycji funduszy venture capital w Europie. W zeszłym kwartale zdecydowanie spadła wartość inwestycji w Niemczech (z blisko 1,2 mld w Q1 2018 r. do niecałych 300 mln USD w Q2 2018 r.). Natomiast Francja z inwestycjami przekraczającymi 800 mln USD w ostatnim kwartale znacząco wzmocniła swoją pozycję na europejskim rynku venture capital.
Polski rynek venture capital znajduje się nadal w bardzo wczesnej fazie rozwoju i dla jego przyspieszenia na pewno warto wziąć pod uwagę doświadczenia Niemiec czy Francji, w których w ostatnich latach nastąpiła prawdziwa eksplozja inwestycji robionych przez fundusze i które podobnie jak Polska działają w ramach systemu regulacyjno-prawnego Unii Europejskiej – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: