Praca w zespole wielopokoleniowym: tak czy nie?
2018-09-03 13:42
Zespół wielopokoleniowy © Rido - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracy: zróżnicowany wiekowo zespół pracowników to same korzyści?
Badanie Monitor Rynku Pracy pokazuje, że 8 na 10 Polaków nie ma nic przeciwko pracy w zespole wielopokoleniowym. Ten poziom otwartości widoczny jest we wszystkich grupach wiekowych z wyjątkiem najmłodszej, gdzie akceptacja sięga tylko 60%. Okazuje się jednak, że na tle Europy Polacy należą do najmniej przychylnych zespołom zróżnicowanym wiekowo. Większa wstrzemięźliwość cechuje wyłącznie Greków (77%) i Szwedów (73%). Za pozostałymi nacjami pozostajemy w tyle. Dla porównania, we Francji i Norwegii w wielopokoleniowym zespole woli pracować 9 na 10 respondentów.Polacy często pracują w wielopokoleniowych zespołach – są wśród europejskich liderów
Z drugiej strony dla Polaków praca w miejscu, w którym spotykają się z ludźmi w różnym wieku, jest raczej codziennością. 88% pracuje w wielopokoleniowych zespołach i w zasadzie tak deklarują wszystkie grupy wiekowe respondentów. Te doświadczenia stawiają nas wśród liderów w Europie – nieco wyżej plasują się tylko pracownicy z Holandii i Luksemburga. Na kontynencie najrzadziej w zespołach zróżnicowanych wiekowo pracują mieszkańcy południa – Włosi (74%), Grecy (79%) i Hiszpanie (83%).
fot. mat. prasowe
Czy Polacy chcą pracować w zespole wielopokoleniowym?
Zawodowe doświadczenia Polaków sprawiają, że pracownicy nad Wisłą nie należą do grupy, która zdecydowanie dostrzega korzyści z wymiany międzypokoleniowej w firmach. Co prawda na pozytywny wpływ zróżnicowania wieku wskazuje 84% respondentów, ale to wynik na poziomie europejskiej średniej. Tymczasem w Norwegii korzyści dostrzega 9 na 10 respondentów.
Zespół zróżnicowany wiekowo to zespół innowacyjny – uważa 8 na 10 polskich pracowników
Wśród polskich pracowników związek innowacyjności firmy ze środowiskiem zróżnicowanym pod względem wieku dostrzega 82% respondentów. Jednak najbardziej ten pogląd jest podzielany wśród uczestników badania w wieku od 35 do 44 lat (94%). W pozostałych grupach odsetek osób zgadzających się z nim waha się od 76 do 81%.
Powszechność wielopokoleniowych zespołów w polskich firmach sprawia, że duża część respondentów traktuje to jako standard i nie odczuwa żadnych trudności w komunikacji z przedstawicielami innych grup zawodowych (70%). Widzimy jednak, że umiejętność porozumienia międzypokoleniowego zyskuje się z wiekiem. Trudności w komunikacji sygnalizuje bowiem blisko połowa młodych pracowników do 24 roku życia, 4 na 10 – w wieku od 25 do 34 lat, a wśród najstarszych pracowników – zaledwie co piąty.
fot. mat. prasowe
Korzyści z współpracy między pokoleniowej
– Budowanie dobrej komunikacji w firmie jeszcze bardziej zyskuje więc na znaczeniu, szczególnie jeśli pracą w naszym zespole chcemy zainteresować kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy. To od aktywnej roli pracodawcy zależy, czy uda się zbudować taką platformę porozumienia ludzi w różnym wieku, że to zróżnicowanie będzie korzystne dla firmy, ale także dla pracowników – dla starszych, bo będą mogli uzupełniać swoją dotychczasową wiedzę o najnowsze rozwiązania bez konieczności długotrwałego poszukiwania tych informacji oraz dla młodszych, bo będą mogli w prosty sposób bogacić się o unikalne umiejętności nierozerwalnie związane z wieloletnim doświadczeniem. – podkreśla Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna i Członek Zarządu Randstad Polska.
Co drugi młody pracownik ma swojego szefa na Facebooku lub Instagramie
Jak się okazuje w badaniu, to właśnie sposób komunikacji jest cechą charakterystyczną zespołów, które składają się z pracowników w różnym wieku – twierdzi tak 71% respondentów z Polski. I faktycznie często ta nić porozumienia tworzy się także poza życiem zawodowym. 65% ankietowanych potwierdza bowiem, że wśród znajomych w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram ma swoich kolegów z pracy. Z szefem w takich pozazawodowych kontaktach jest nieco ponad 1/3 ankietowanych.
Kolegów z pracy do grona znajomych w mediach społecznościowych wcale nie zapraszają głównie najmłodsi, a raczej respondenci z grupy od 25 do 34 roku życia – 80%. Za to szefa wśród znajomych na Facebooku lub Instagramie mają często przedstawiciele i jednej i drugiej grupy – niemal co drugi z nich. Pod tym względem starsi respondenci są mniej otwarci (23-32%).
fot. mat. prasowe
Traktowanie pracowników z rożnych grup wiekowych
Wiek szefa dla większości nie ma znaczenia, ale jeśli mamy wybierać, to wolimy starszego przełożonego
Funkcjonowanie zespołów złożonych z pracowników w różnym wieku w dużej mierze zależy też od szefów. Znaczna część respondentów uważa, że potrafią oni zarządzać takimi grupami (81%). 43% ankietowanych twierdzi natomiast, że ich szef inaczej traktuje pracowników w różnym wieku. Najczęściej tego zdania się najmłodsi – do 24 roku życia (47%) i między 25 a 34 rokiem życia (50%), najrzadziej – osoby w wieku od 35 do 44 lat (16%).
Niemal co drugi polski pracownik woli mieć starszego szefa – wśród wszystkich grup do 44 roku życia to dominujący pogląd. Znacznie mniej chętnie podchodzimy do młodszych przełożonych – woli ich zaledwie 30% ankietowanych, w większości grup wiekowych wyniki są jednak nieco wyższe. Znacząco obniżają je respondenci między 25 a 34 rokiem życia. W tej grupie młodszego szefa wyobraża sobie tylko co czwarty uczestnik badania.
fot. mat. prasowe
Lepszy starszy czy młodszy szef?
Najwięcej zwolenników wśród polskich pracowników ma jednak poogląd, że wiek szefa nie ma znaczenia, a liczą się jego umiejętności motywowania zespołu. Z tą opinią zgodziło się 82% respondentów.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)