Polska edukacja, czyli nowy rok i stare problemy
2018-09-05 11:25
![Polska edukacja, czyli nowy rok i stare problemy [© gpointstudio - Fotolia.com] Polska edukacja, czyli nowy rok i stare problemy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Polska-edukacja-czyli-nowy-rok-i-stare-problemy-209636-200x133crop.jpg)
Szkoła © gpointstudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kompetencje pracowników nie nadążają za potrzebami rynku
- Z uwagą śledzę debaty medialne i polityczne na temat polskiego szkolnictwa i często napawają mnie one niepokojem – mówi Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland. - Szkoła staje się bowiem jednym z obszarów ideologicznych starć. Dyskusje krążą wokół likwidacji gimnazjów, akcentów w edukacji historycznej czy zmianach na liście lektur. To nie są tematy nieistotne. Przysłaniają nam jednak prawdziwe problemy polskiej edukacji, czyli jej niedopasowanie do zmieniającej się gospodarki – komentuje.
Opracowany przez Adecco raport „Kompetencje przyszłości – czwarta rewolucja przemysłowa w Europie Wschodniej” nie pozostawia właściwie żadnych wątpliwości - obowiązujący w większości krajów naszego regionu model edukacji ma się nijak do wymogów, jakie stawia współczesny rynek pracy. Chodzi tu przede wszystkim o jego sztywne ramy, podczas gdy dziś nacisk stawia się w znacznej mierze na elastyczność pracowników. Rodzime szkoły i licea najczęściej nie uczą rozwiązywania problemów. Uczniowie "kują" materiał "na blachę", w efekcie czego mury placówek edukacyjnych opuszczają - i to w najlepszym razie - przyszli erudyci z poważnymi brakami w wiedzy praktycznej.
fot. gpointstudio - Fotolia.com
Szkoła
Polska edukacja nie jest dopasowana do zmieniającej się gospodarki.
W przyszłość patrzymy przez różowe okulary
Dzisiejsze realia rodzimego rynku pracy sprawiają, że problem z niedopasowaniem jakości i efektywności kształcenia nie jest praktycznie poruszany. Wielu bowiem wydaje się, że rekordowo niska stopa bezrobocia to już wystarczający powód do optymizmu.
- Sytuacja na rynku pracy jest – z punktu widzenia pracowników i polityków – znakomita. Warto jednak analizować ją w odpowiednim kontekście. Ominął nas kryzys sprzed dziesięciu lat, który w niektórych państwach Europy wciąż budzi traumatyczne wspomnienia, pozostajemy jednym z największych beneficjentów środków unijnych, czerpiemy korzyści z dobrej koniunktury. Cykle gospodarcze się jednak kończą. Dziś marginalizowane problemy mogą kiedyś uderzyć ze zdwojoną siłą – mówi Anna Wicha.
Jakie to problemy? W dużej mierze związane właśnie z edukacją. Polski rynek pracy od lat nękają podobne problemy. Mimo ogromnego popytu na programistów czy inżynierów, nie potrafimy poradzić sobie z deficytem odpowiednich kompetencji.
Szkoła nie uczy tego, czego oczekuje rynek?
- Zarządzenie strategiczne w IT, inżynieria mechaniczna, inżynieria lotnicza, cyberbezpieczeństwo – to tylko niektóre z kompetencji, których brakuje na polskim rynku pracy. To w dużej mierze problem szkolnictwa wyższego, ale nie tylko. Dziewiętnastolatek wybierający kierunek studiów to bowiem osoba w dużej mierze ukształtowana. Jeśli jego predyspozycje nie zostały wcześniej odkryte lub nie otrzymał wsparcia w ich rozwoju, może być już za późno. To powinna być rola podstawówek i liceów – tłumaczy dyrektor generalna Adecco.
Jednocześnie nie można zapominać o całej gamie umiejętności miękkich, których – według autorów raportu „Kompetencje przyszłości – czwarta rewolucja przemysłowa w Europie Wschodniej” również brakuje absolwentom polskich szkół. Kreatywność, elastyczność w poszukiwaniu rozwiązań problemów, umiejętność analizy czy wreszcie przedsiębiorczość powinny być rozwijane w szkole. Problem sięga więc głębiej niż tylko programów nauczania. Oprócz wiedzy ważny jest sposób jej przekazywania, interdyscyplinarność omawianych zagadnień czy przestrzeń do eksploracji pozostawiana uczniom.
Bill Gates w jednym z wywiadów przyznał, że nie chodził na żadne zajęcia, na które był zapisany. Wykłady wybierał sobie sam, a studiów finalnie nie ukończył. Być może nie jest to wzór, który powinien być powszechnie naśladowany. Może jednak dać do myślenia. By kiedyś cieszyć się z sukcesów polskich geniuszy biznesu, musimy zapewnić im przestrzeń edukacyjną, której nie będą ograniczać zbyt wąskie ramy.
![Kwalifikacje pracowników niedopasowane do stanowiska pracy [© Jakub Jirsák - Fotolia.com] Kwalifikacje pracowników niedopasowane do stanowiska pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Kwalifikacje-pracownikow-niedopasowane-do-stanowiska-pracy-142146-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)