Zdrowie w Polsce w 2004 r.
2006-05-25 00:05
Przeczytaj także: Ile kosztuje prywatna wizyta lekarska?
Z upływem lat stan emocjonalny wyraźnie się pogarsza, zmniejszają się siły witalne. Starsi respondenci częściej zgłaszali zmęczenie, smutek czy przygnębienie; częściej też bywali zdenerwowani.
Mężczyźni - częściej niż kobiety - byli pełni radości życia, energii, zadowoleni i spokojni przez całe lub prawie całe cztery tygodnie. W odniesieniu do takiego samego okresu kobiety częściej deklarowały zmęczenie, zdenerwowanie, smutek i przygnębienie.
Samopoczucie psychofizyczne dzieci
Blok pytań o samopoczucie psychofizyczne dzieci opracowano na podstawie ankiety KIDSCREEN, która jest specjalnym europejskim narzędziem badawczym, stworzonym do badania dzieci i młodzieży. Wykorzystano skróconą wersję ankiety, zawierającą 12 pytań (KIDSCREEN short version). Ankieta uwzględnia pytania dotyczące ogólnej jakości życia dziecka związanej ze zdrowiem oraz pytania dotyczące interakcji i uczestnictwa w życiu społecznym.
Podsumowując blok pytań o samopoczucie psychofizyczne dzieci nie można generalizować odpowiedzi i wyciągać jednoznacznych wniosków. Można jedynie pokusić się o bardzo ogólne stwierdzenie, że dzieci udzieliły więcej odpowiedzi o wydźwięku pozytywnym.
Rozkłady udzielonych odpowiedzi różnią się w zależności od grupy wieku i płci badanych oraz poszczególnych wariantów odpowiedzi. Im dzieci są starsze tym częściej deklarują gorsze samopoczucie fizyczne i psychiczne, gorszy nastrój czy trudniejsze relacje z rówieśnikami. Szczególnie widoczne są różnice w odpowiedziach udzielonych na pytania dotyczące środowiska szkolnego. Najwięcej "pozytywnych" odpowiedzi udzieliły tu dzieci w młodszym wieku szkolnym, zaś najwięcej "negatywnych" - 12-14-letnie.
Styl życia Polaków
Palenie tytoniu przez osoby dorosłe
Zmniejsza się powszechność palenia tytoniu, w tym zwłaszcza wśród mężczyzn. W okresie ostatnich 8 lat udział mężczyzn palących tytoń zmniejszył się o ponad 9 pkt procentowych (z 47,3 do 38,0), natomiast wśród kobiet niewiele ponad 1 pkt procentowy (z 24,4 do 23,1). Ponad połowa (tj. 51,0%) osób w wieku 15 lat i więcej zadeklarowała, że nigdy nie paliła tytoniu. W przeszłości paliło codziennie, ale rzuciło palenie - 12,1% respondentów (16,5% mężczyzn i 8% kobiet).
Papierosy, fajkę lub cygara pali codziennie 26,3% osób dorosłych (33,9% mężczyzn i 19,3% kobiet) a okazjonalnie tylko 4,0%.
Najczęściej palaczami są osoby w wieku 20-60 lat, a szczególnie często nałóg palenia występuje wśród czterdziestolatków. W tej grupie wieku pali prawie połowa mężczyzn i częściej niż co trzecia kobieta. Osoby mocno uzależnione, tj. palące co najmniej 20 papierosów dziennie stanowią 60% ogółu palących mężczyzn; natomiast wśród palących kobiet – mocno uzależniona jest co trzecia. Od co najmniej 10 lat pali 2/3 ogółu kobiet z tym nałogiem, a wśród mężczyzn - blisko 70%.
Przeczytaj także:
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?
![Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens? [© whitelook - Fotolia.com] Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prywatna-opieka-medyczna/Prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-jaki-ma-sens-254686-150x100crop.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl