Zdrowie w Polsce w 2004 r.
2006-05-25 00:05
Przeczytaj także: Ile kosztuje prywatna wizyta lekarska?
Picie alkoholu przez osoby dorosłe
W porównaniu z wynikami poprzedniego badania stanu zdrowia więcej osób dorosłych pije alkohol. Całkowitą abstynencję w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 25% badanych osób (w 1996 r. – prawie 30%). Zwiększył się również odsetek kobiet pijących z około 60% w 1996 r. do 67% w 2004 r. Wśród mężczyzn wyniósł on 83% i był nieznacznie wyższy niż w 1996 r. (81%). Najliczniejszą grupę pijących alkohol stanowią osoby w wieku 30-49 lat.
Zwiększyła się również częstość picia i to zarówno wśród mężczyzn jak i w grupie kobiet. Kobiety nadal piją z mniejszą częstotliwością w porównaniu z mężczyznami, choć dysproporcje te są coraz mniejsze. Alkohol częściej niż raz w miesiącu spożywa prawie 60% pijących mężczyzn i blisko 34% kobiet ( w 1996 r. odpowiednio 58% i 27%).
Nastąpiły istotne zmiany w typowym wzorcu konsumpcji alkoholu (tj. rodzajach zwykle wypijanego alkoholu). Wyniki badania wykazują, że wódkę i inne napoje spirytusowe wypiera powoli piwo, jednakże udziały wódki i piwa w rocznej strukturze konsumpcji są prawie takie same, z nieznaczną jednak przewagą wódki. Na tle tych dwóch dominujących napojów, udział wina, przekraczający nieznacznie 10%, wygląda nader skromnie.
Używanie substancji psychoaktywnych innych niż alkohol i tytoń (tylko osoby w wieku 15-64 lat)
Używanie substancji psychoaktywnych innych niż alkohol i tytoń to zjawisko nadal bardzo rzadkie. Do substancji o widocznym rozpowszechnieniu należą przetwory konopi. Chociaż raz w życiu próbowało ich 1,5% badanych. Na drugim miejscu są leki uspokajające i nasenne używane bez przepisu lekarza –1,2% eksperymentujących z tymi substancjami.
Używanie substancji nielegalnych pojawia się częściej wśród mężczyzn niż wśród kobiet.. W przypadku większości badanych środków najwięcej doświadczeń z takimi substancjami miały osoby młode do 34 roku życia. Odmiennie wygląda sytuacja z lekami uspokajającymi i nasennymi, rozpowszechnienie ich używania jest większe u kobiet oraz w najstarszej grupie wiekowej (55-64 lata).
Spędzanie czasu wolnego przez dorosłych Polaków
Większość dorosłych Polaków spędza czas wolny w sposób bierny lub wykonując czynności niewymagające zbyt intensywnej aktywności ruchowej. Na czytanie, oglądanie telewizji lub słuchanie radia oraz wykonywanie innych czynności niewymagających ruchu i wysiłku fizycznego dorosły Polak przeznacza średnio prawie 18 godzin w tygodniu, zaś kobiety o 1 godzinę krócej.
Spacery, gimnastyka, jazda na rowerze lub inny niezbyt intensywny ruch to alternatywny sposób spędzania wolnego czasu, lecz nie dla wszystkich, a tylko dla 70% ogółu dorosłych Polaków. Średni czas poświęcany takim zajęciom nie jest zbyt długi – niewiele ponad 8 godzin tygodniowo. Jeszcze mniej osób biega, pływa czy też pracuje sezonowo na działce - tylko co trzeci dorosły Polak zadeklarował takie zachowania. Średni czas poświęcany tym zajęciom to także 8 godzin tygodniowo, przy czym należy zaznaczyć, że na ten wynik "zapracowały" głównie osoby dojrzałe lub starsze, które uprawiają działkę lub ogród. Osoby starsze na wykonanie takich prac przeznaczają średnio 11-12 godzin w tygodniu, zaś osoby młodsze na zajęcia podobne pod względem intensywności wysiłku fizycznego przeznaczają prawie dwukrotnie mniej czasu, tj. średnio 6-7 godzin tygodniowo.
Przeczytaj także:
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?
![Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens? [© whitelook - Fotolia.com] Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prywatna-opieka-medyczna/Prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-jaki-ma-sens-254686-150x100crop.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl