Zdrowie w Polsce w 2004 r.
2006-05-25 00:05
Przeczytaj także: Ile kosztuje prywatna wizyta lekarska?
Wyniki badania wskazują, że liczba dzieci niepełnosprawnych wynosi prawie 209 tys. Znacząca większość niepełnosprawnych dzieci żyje w miastach - prawie 63%. Poważne kłopoty lub trudności zdrowotne ma 120,8 tys. niepełnosprawnych dzieci, tj. 58% ogółu dzieci niepełnosprawnych. W tej grupie prawie co czwarte ma problemy ze wzrokiem, a także trudności w mówieniu. Ponad 1/5 ma trudności w poruszaniu się.
Profilaktyka
Szczepienia przeciw grypie
Szczepienia przeciw grypie w Polsce nie są jeszcze powszechne. Tylko co 6 Polak szczepił się kiedykolwiek na grypę. Najliczniej szczepią się osoby dorosłe, znacznie rzadziej szczepieniom przeciw grypie poddaje się dzieci.
Szczepienie to powinno się powtarzać każdego roku. Jak wskazują wyniki badania takie zalecenia wykonał tylko co 14 mieszkaniec Polski, głównie z własnej inicjatywy. Na jesieni ubiegłego roku najczęściej szczepiły się osoby starsze, co najmniej 60 letnie, najrzadziej natomiast dzieci i młodzież do 20 roku życia.
Profilaktyka osób w wieku 15 lat i więcej
Co 5 dorosły Polak został zaszczepiony przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ponad ¾ uodpornionych wykonało szczepienie w ciągu ostatnich 5 lat. Kobiety częściej niż mężczyźni poddają się temu szczepieniu. W ponad połowie przypadków powodem był planowany zabieg chirurgiczny, a w co czwartym inicjatywa własna szczepionego.
Co drugi dorosły Polak przynajmniej raz w życiu miał badany poziom cholesterolu, przy czym badania te częściej wykonują kobiety niż mężczyźni. Najczęściej badanie takie wykonują osoby dojrzałe po 50 roku życia, jednocześnie 16% grupy nigdy nie było poddane takim badaniom. Wysoki poziom cholesterolu całkowitego (powyżej 200 mg%) stwierdzano częściej niż u co trzeciej osoby, przy czym najczęściej były to osoby powyżej 60 roku życia.
Co 10 dorosły Polak nigdy nie miał badanego poziomu ciśnienia krwi i najczęściej takie przypadki odnotowano wśród ludzi bardzo młodych, tj. do 20 roku życia. Podwyższone ciśnienie krwi miał co czwarty czterdziestolatek, prawie co drugi pięćdziesięciolatek i około 60% osób w starszym wieku.
Profilaktyka zdrowia kobiet
Zwiększa się udział kobiet wykonujących badania cytologiczne szyjki macicy. Niespełna 30% ogółu dorosłych kobiet nigdy nie wykonywała takiego badania, a w tej grupie znaczący udział miały bardzo młode kobiety (do 19 roku życia) albo dużo starsze (co najmniej 60 letnie). O ile pierwsza grupa jest w pełni zrozumiała (są to bardzo młode dziewczyny), to niepokojący jest niski odsetek badań wśród kobiet starszych, relatywnie częściej zagrożonych nowotworem narządów rodnych.
Wyniki badania wskazują na wzrost powszechności badań mammograficznych lub ultrasonograficznych piersi. Co trzecia kobieta dorosła przynajmniej raz w swoim życiu miała wykonane takie badanie. Najczęściej badania piersi wykonują kobiety pięćdziesięcioletnie (64%) i czterdziestoletnie (blisko co druga). Prawie 90% zgłoszonych przypadków dotyczy badań wykonanych w ciągu ostatnich 5 lat. Co trzecie badanie to efekt wdrożenia ogólnodostępnego programu badań mammograficznych, a co piąte to inne formy profilaktyki – własna dbałość kobiet o swoje zdrowie lub zalecenia lekarskie. Uzupełnieniem tych badań jest samokontrola piersi. Co druga dorosła kobieta co najmniej kilka razy w roku sama bada swoje piersi, najczęściej te formę kontroli stosują kobiety między 30 a 60 rokiem życia.
Przeczytaj także:
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?
![Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens? [© whitelook - Fotolia.com] Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prywatna-opieka-medyczna/Prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-jaki-ma-sens-254686-150x100crop.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl