Zdrowie w Polsce w 2004 r.
2006-05-25 00:05
Przeczytaj także: Ile kosztuje prywatna wizyta lekarska?
Korzystanie z usług medycznych i konsumpcja leków
Leczenie w zakładach typu szpitalnego
Jak wynika z badania w okresie obserwowanych 12 miesięcy leczeniu szpitalnemu, które łączyło się przynajmniej z 1 noclegiem poddało się prawie 11% populacji, tj. co dziewiąta osoba. Najczęściej byli to mieszkańcy miast, kobiety i osoby dorosłe. Jeżeli uwzględnimy podstawowe cechy demograficzno-społeczne, to nietrudno zauważyć, że najliczniej w zbiorowości leczonych występują małe dzieci do 4 roku życia a także osoby 50-letnie i starsze.
Częstość hospitalizacji wzrasta wraz z wiekiem oraz pogarszaniem się stanu zdrowia. O ile w młodszych grupach wieku (do 39 roku życia) jest stosunkowo niska i wynosi około 10% (za wyjątkiem grupy 0-4 lata), to dla starszych zbiorowości istotnie się zwiększa. Prawie co czwarta osoba w wieku 70 lat i więcej była leczona w szpitalu. Wśród osób, które oceniły swoje zdrowie jako złe lub bardzo złe hospitalizacji poddało się aż 27-37%, a zatem co trzecia osoba, podczas gdy w grupie oceniających swoje zdrowie jako dobre lub bardzo dobre co czternasta.
Głównym powodem hospitalizacji osób dorosłych były choroby przewlekle - dla prawie połowy przypadków leczenia mężczyzn i 40% pobytów szpitalnych kobiet, w drugiej kolejności - inne choroby (20%), a następnie badania i obserwacje (blisko 17%). Dla kobiet istotną przyczynę stanowiły ciąża lub poród (18% ogółu pobytów kobiet), a dla mężczyzn wypadki i urazy, które notowano wśród nich blisko dwukrotnie częściej niż dla kobiet (odpowiednio15% oraz 7%).
Badania lub obserwacje były powodem 31,7% ogółu zarejestrowanych pobytów dzieci w szpitalach. Kolejno często zgłaszane były pobyty związane z chorobą przewlekłą dziecka (25,8%), a następnie - związane z wypadkami i urazami (18,4%).
Wizyty u lekarzy medycyny ( bez lekarzy dentystów)
W ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie z pomocy lekarskiej w warunkach ambulatoryjnych skorzystało blisko 70% ogółu ludności. Oznacza to, że do lekarzy udało się - przynajmniej 1 raz - blisko 26,5 mln osób. Do lekarza częściej chodziły kobiety niż mężczyźni. Przynajmniej 1 raz u lekarza było ¾ ogółu kobiet, podczas gdy wśród mężczyzn tylko 63%.
Najliczniej z pomocy lekarskiej korzystają małe dzieci do 4 roku życia, a także osoby po 50 roku życia. Osoby o złym stanie zdrowia częściej potrzebują porady lekarskiej. Osoba niepełnosprawna chodziła do lekarzy przeciętnie ponad 8 razy w roku, tj. prawie 3-krotnie częściej niż osoba sprawna. Także osoba chorująca przewlekle odwiedzała lekarza 4-krotnie częściej niż osoba bez takich dolegliwości.
Co czwarta wizyta lekarska osób dorosłych związana jest z leczeniem choroby przewlekłej, co piąta – innej choroby, bądź z kontrolą stanu zdrowia, natomiast co szósta ma na celu uzyskanie recepty na leki. Uwzględniając płeć osób chodzących do lekarzy można stwierdzić, że mężczyźni prawie 2 razy częściej niż kobiety szukają pomocy lekarskiej z powodu urazów lub wypadków, częstszym dla nich powodem jest też konieczność wykonania badań okresowych lub załatwienia spraw urzędowych.
Przeczytaj także:
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?
![Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens? [© whitelook - Fotolia.com] Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: jaki ma sens?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/prywatna-opieka-medyczna/Prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-jaki-ma-sens-254686-150x100crop.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl