eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMłodociani pracownicy pracują coraz więcej

Młodociani pracownicy pracują coraz więcej

2018-09-11 12:08

Młodociani pracownicy pracują coraz więcej

Młodzi pracownicy © auremar - Fotolia.com

144 godzin roboczych. To czas, jaki w I połowie tego roku poświęcił na pracę statystyczny młody Polak poniżej 21 roku życia. Dla porównania, w analogicznym okresie minionego roku było 107 RBH. Dane zebrane przez Grupę Progres wskazują również na brak istotnych dysproporcji pomiędzy obu płciami - 53 proc. młodych pracowników to mężczyźni, 47 proc. - kobiety.

Przeczytaj także: Zatrudnianie młodocianych. Co zmieniają najnowsze przepisy?

Wraz z początkiem września br. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, na mocy których obniżeniu uległ wiek pracowników młodocianych. Dziś pracę podjąć może już piętnastolatek. Rynek pracy otwiera się zatem na coraz to młodszych pracowników, a ci ostatni chętnie korzystają ze stwarzanych im możliwości zarobkowania - w 2017 roku niemal co piąty pracownik tymczasowy nie miał ukończonych 21 lat.

Młodzi zleceniobiorcy


Z danych Grupy Progres podsumowujących rok 2017 i pierwsze półrocze 2018 r. wynika, że większość zatrudnionych osób poniżej 21 roku życia pracuje w oparciu o umowy cywilno-prawne. W pierwszej połowie bieżącego roku tak zatrudnieni stanowili 85 proc. młodych pracowników, a w całym 2017 r. taka forma umowy dotyczyła 90 proc. wszystkich pracowników, którzy nie przekroczyli 21 lat. Pozostali pracują na podstawie umowy o pracę.

Ponad 400 tys. przepracowanych godzin


Te same dane pokazują, że rośnie liczba godzin poświęcanych na pracę przez osoby, które nie ukończyły 21 lat. W 2017 r. suma RBH osób młodych wyniosła 438 499, pierwsza połowa 2018 r., zapowiada się równie obiecująco, do tej pory młodzi przepracowani 183 065 RBH. Jeśli, podobnie jak w ubiegłym roku, w drugim półroczu, młodzi będą pracowali niemal trzy razy więcej niż w pierwszym, ta liczba może wzrosnąć do ponad 500 000 RBH.

fot. auremar - Fotolia.com

Młodzi pracownicy

Młodociani pracownicy pracują coraz więcej.


Analizy przeprowadzone przez Grupę Progres pokazują także, że w przypadku młodych mężczyźni pracują o 28 RBH więcej niż kobiety (2017 r.), a na rynku pracowników tymczasowych jest ich o 6 proc. więcej niż kobiet – 53 proc. do 47 proc.

Ta grupa zarabia w wielu branżach. Najczęściej są zatrudniani w budowlance, hotelarstwie, gastronomii, branży produkcyjnej, spożywczej, logistycznej czy branżach związanych z handlem oraz call center.

W informacji wykorzystano dane Grupy Progres za rok 2017 i pierwszą połowę 2018 r. dotyczące w sumie 19 796 polskich pracowników tymczasowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: