eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetSzkodliwe koparki kryptowalut na twoim USB

Szkodliwe koparki kryptowalut na twoim USB

2018-09-28 12:57

Szkodliwe koparki kryptowalut na twoim USB

Kryptokoparki © fot. mat. prasowe

Na popularnych urządzeniach USB coraz częściej zagnieżdżają się szkodliwe koparki kryptowaluty. I wprawdzie zasięg i ilość tego rodzaju ataków pozostaje niewielka, to mimo to - czego dowodzą analizy prowadzone przez Kaspersky Lab - grono ofiar z roku na rok się powiększa.

Przeczytaj także: Cryptojacking rządzi, a ransomware ciągle szyfruje

Urządzenia USB zagościły na rynku już dwie dekady temu i wprawdzie nie są postrzegane jako najbezpieczniejsze, to i tak ciągle są popularnym narzędziem biznesowym i często wręczanym gadżetem reklamowym. Z tego też powodu budzą zainteresowanie cyberprzestępców którzy wykorzystują je do rozpowszechniania różnego rodzaju zagrożeń. Ich lista od kilku lat jest właściwie niezmienna. Są to: szkodniki poszywające się pod skróty systemu Windows (pliki .LNK), narzędzia żerujące na starych lukach w zabezpieczeniach (np. na luce CVE-2010-2568 wykorzystywanej m.in. przez robaka Stuxnet) oraz — coraz częściej — programy, których celem jest kradzież mocy obliczeniowej zaatakowanych urządzeń i
ukradkowe kopanie kryptowaluty.

Jedną z kryptokoparek, która szczególnie upodobała sobie nośniki USB jest znany od 2014 r. trojan Miner dla systemu Windows. Szkodnik ten ukradkowo instaluje i uruchamia w atakowanym systemie aplikację do kopania kryptowaluty, po czym przesyła wyniki swojej pracy na zewnętrzny serwer kontrolowany przez cyberprzestępców. Z danych Kaspersky Lab wynika, że do niektórych infekcji wykrytych w 2018 r. doszło wiele lat wcześniej. Długoletnia infekcja prawdopodobnie miała znaczący, negatywny wpływ na moc obliczeniową urządzeń ofiar.

Liczba kryptokoparek wykrywanych na nośnikach USB wzrasta z roku na rok o około jedną szóstą – w latach 2016-2017 zwiększyła się o 18,42%, a w latach 2017-2018 eksperci spodziewają się wzrostu na poziomie około 16,5%. Jak widać, nośniki wymienne w dalszym ciągu dobrze sprawdzają się jako wektor infekcji dla tego rodzaju cyberzagrożeń.

Rynki wschodzące, w których urządzenia USB są w większym zakresie wykorzystywane do celów biznesowych, są najbardziej narażone na rozprzestrzenianie infekcji za pośrednictwem nośników wymiennych – wśród najbardziej dotkniętych krajów znajduje się Azja, Afryka oraz Ameryka Południowa. Jednak pojedyncze ataki zostały również wykryte w krajach Europy i Ameryki Północnej.

Urządzenia USB były również wykorzystywane w 2018 r. do rozprzestrzeniania zaawansowanego szkodliwego oprogramowania bankowego Dark Tequila, które atakowało klientów indywidualnych i korporacyjnych w Meksyku od co najmniej 2013 r. Ponadto, jak wynika z danych Kaspersky Lab, 8% zagrożeń uderzających w przemysłowe systemy sterowania w pierwszej połowie 2018 r. było rozprzestrzeniane za pośrednictwem nośników wymiennych.

fot. mat. prasowe

Kryptokoparki

Jeden na dziesięć zainfekowanych nośników USB zawiera szkodliwą kryptokoparkę, często przez wiele lat



Urządzenia USB są wprawdzie mniej skuteczne w rozprzestrzenianiu infekcji niż dawniej ze względu na coraz większą świadomość luk w zabezpieczeniach oraz rzadsze stosowanie ich jako narzędzi biznesowych, jednak z naszego badania wynika, że nadal stanowią poważne zagrożenie, którego użytkownicy nie powinni lekceważyć. Sposób ten najwyraźniej odpowiada cyberprzestępcom, ponieważ nadal go wykorzystują, a niektóre infekcje pozostają niewykryte przez wiele lat. Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych kroków, jakie mogą podjąć użytkownicy oraz firmy w celu zabezpieczenia się – powiedział Denis Parinow, badacz zajmujący się ochroną przed szkodliwym oprogramowaniem, Kaspersky Lab.

Nośniki USB oferują wiele korzyści: są niewielkie, pojemne i świetnie nadają się do promowania marki, jednak same urządzenia, przechowywane na nich dane oraz komputery, w które są wpinane, są potencjalnie podatne na cyberzagrożenia, jeśli pozostają bez ochrony.

Kaspersky Lab zaleca następujące działania w celu zapewnienia bezpiecznego wykorzystywania urządzeń USB oraz innych nośników wymiennych:

Porady dla wszystkich użytkowników urządzeń USB:


  • Zwracaj uwagę na urządzenie, które podłączasz do swojego komputera – zastanów się, skąd pochodzi i pamiętaj, że mogło wcześniej być wpinane do zainfekowanej maszyny.
  • Zainwestuj w szyfrowane urządzenia USB marki, która jest godna zaufania – w ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne, nawet jeśli stracisz urządzenie.
  • Dopilnuj, aby wszystkie dane przechowywane na urządzeniu USB były zaszyfrowane.
  • Stosuj rozwiązanie bezpieczeństwa, które sprawdza wszystkie nośniki wymienne pod kątem szkodliwego oprogramowania, zanim zostaną podłączone do systemu.

Dodatkowe porady dla firm:


  • Zarządzaj użytkowaniem urządzeń USB: określ, które nośniki mogą być podłączane, przez kogo i w jakim celu.
  • Przeszkól pracowników w zakresie bezpiecznych praktyk korzystania z urządzeń USB – szczególnie gdy przenoszą na nich dane pomiędzy komputerem domowym a urządzeniem wykorzystywanym w pracy.
  • Nie zostawiaj urządzeń USB na widoku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: