Przetargi - raport VIII 2018
2018-09-28 12:34
Budowlanka na topie © eric - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport VII 2018
- W sierpniu 2018 roku w BZP opublikowano 12 tysięcy 250 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
- W relacji miesięcznej zanotowano spadek o 11,1 procent. To typowe zjawisko sezonowe, związane z wakacjami.
- W relacji rocznej wystąpił wzrost liczby ogłaszanych postępowań o 16,2 procent. To po części zasługa roku wyborczego.
Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w sierpniu 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 12 tysięcy 250 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Dla porównania, miesiąc wcześniej, w lipcu 2018 roku było to 13 tys. 773 ogłoszenia, a rok wcześniej, w sierpniu 2017 roku w BZP pojawiło się 10 tys. 545 ogłoszeń przetargowych.
Spadek w relacji miesięcznej to obserwowane od wielu lat typowe zjawisko – okres urlopowy przypada w instytucjach sektora publicznego zwyczajowo na sierpień, toteż w miesiącu tym liczba ogłaszanych postępowań bardzo mocno spada. Nie inaczej było w bieżącym roku – w sierpniu zanotowano spadek liczby ogłoszonych postępowań względem poprzedniego miesiąca o 11,1 procent, przy czym największy spadek zanotowały przetargi na roboty remontowo-budowlane (o 13,7 proc.), nieco mniejsze spadki dotknęły zamówienia na dostawy usług (o 11,4 procent) oraz towarów (spadek o 5,4 procent). W relacji rocznej wzrosty zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, przy czym największy przyrost liczby ogłaszanych przetargów zanotowano w kategorii dostaw towarów (o 23,2 proc.), na kolejnych pozycjach znalazły się zamówienia na dostawy usług (przyrost rdr o 17,4 procent). Najmniej w relacji rocznej wzrosła liczba przetargów na prace remontowo-budowlane (o 12,2 procent).
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
Tegoroczny sierpień niezbyt odbiega od wieloletnich wyników. Wyjątkiem jest sierpień roku 2016, wtedy bowiem weszła w życie nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych, która bardzo mocno zaburzyła wyniki.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., sierpień, lata 2012-2018
Bezrobocie rekordowo niskie. Brakuje pracowników
Bezrobocie bije kolejne rekordy. W sierpniu było najniższe od 28 lat i wyniosło 5,8 procent, spadając z lipcowego poziomu 5,9 proc. Ubyło też zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych do 958,6 tys. w sierpniu, wobec 961,8 tys. osób w lipcu 2018 roku. Stopa bezrobocia nie osiągnęła poziomu 10 procent w żadnym z województw. W porównaniu z lipcem zmniejszyła się w dwóch: kujawsko-pomorskim oraz łódzkim, a wzrosła tylko w województwie pomorskim. W reszcie województw pozostała tym samym poziomie. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,3 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (9,9 proc.).
Jak podał GUS, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w sierpniu w ujęciu rocznym o 5 proc. (w lipcu wzrost wyniósł 10,3 proc.), natomiast produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 20 proc. (miesiąc wcześniej urosła o 18,7 proc.). W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 (spośród 34) działach przemysłu.
Inflacja w sierpniu, w ujęciu rocznym, wyniosła 2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny nie zmieniły się. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku najbardziej podwyższyły wskaźnik inflacji wyższe ceny transportu (o 8,5 proc.), a także mieszkania oraz żywności i napojów bezalkoholowych (po 2,1 proc.). Natomiast niższe o 3,4 proc. ceny odzieży i obuwia obniżyły ten wskaźnik. W skali roku paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 15,3 proc. benzyny o 13,5 proc., gazu o 23,4 proc., a oleju napędowego o 16,7 proc.
Bardzo dobrze wygląda dynamika sprzedaży detalicznej. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu była wyższa niż przed rokiem o 6,7 proc. (wobec wzrostu o 6,9 proc. w sierpniu ub. roku). W porównaniu z lipcem miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.
W sierpniu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,4 procent niż rok wcześniej i wyniosło 6 mln 229,1 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6,8 procent niż rok temu i wyniosło 4 tys. 798,27 zł.
– Polska gospodarka znajduje się obecnie w szczycie cyklu koniunkturalnego. Dobrze ma się eksport, rosną płace i zatrudnienie. Wzrasta sprzedaż przemysłu, a budownictwo notuje dawno nie obserwowane wzrosty. Jednak gospodarka zaczyna już niestety sama padać ofiarą swego sukcesu, bowiem coraz mocniej nasilają się problemy ze znalezieniem pracowników. Szacuje się, że brakuje około 200 do 250 tysięcy pracowników. Przy czym wakaty sygnalizują już wszystkie segmenty gospodarki – handel, produkcja przemysłowa, budownictwo czy nawet segment nowych technologii oraz sfera budżetowa. Wakaty są też w policji czy straży pożarnej – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać pracowników muszą podnosić płace, co przekłada się na wzrost kosztów. Szczególnie dramatycznie wygląda sytuacja w budownictwie, gdzie oprócz kosztów płacowych bardzo mocno wzrosły koszty materiałów. Przedsiębiorstwa produkcyjne sygnalizują z kolei znaczny wzrost cen energii elektrycznej. Rosnące koszty będą musiały przełożyć się wzrost cen, a co za tym idzie większą inflację – dodaje Beata Szkodzin.
Przetargowe eldorado. Budowlanka na topie
W sierpniu 2018 roku, analogicznie jak we wcześniejszych miesiącach, dominowały przetargi na prace remontowo-budowlane. Najliczniej w sierpniu w BZP pojawiały się (według kodów CPV) ogłoszenia przetargowe na roboty budowlane, roboty instalacyjne elektryczne, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, przygotowanie terenu pod budowę, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty drogowe, roboty w zakresie nawierzchni dróg, roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne, roboty w zakresie budowy dróg, roboty remontowe i renowacyjne, roboty instalacyjne w budynkach, roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg.
Najwyższą roczną dynamiką charakteryzowały się zamówienia na wyposażenie placów zabaw, roboty w zakresie kształtowania placów zabaw, roboty w zakresie kształtowania terenów sportowych i rekreacyjnych, urządzenia medyczne, roboty w zakresie kształtowania terenów zielonych, wozy strażackie. Widać tu wyraźny wpływ wyborów samorządowych na profil zamówień – lokalni włodarze inwestują w publiczną infrastrukturę rekreacyjną.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)