Przeczytaj także: Chandra powakacyjna? Oto 8 sposobów na wellbeing po urlopie
Polska i Wielka Brytania vs. Dania i Holandia
Wprawdzie mogłoby się wydawać, że wakacje to okres w którym powinniśmy naładować baterie na następny rok, to praktyka pokazuje dość często, że wielu z nas tuż po powrocie z wypoczynku doznaje czegoś na kształt depresji pourlopowej. Konieczność powrotu do codziennych obowiązków sprawia, że motywacja do pracy bliska jest zeru, a po dobrym nastroju, podobnie jak po wakacjach, pozostaje jedynie wspomnienie.
Jak wynika z ankiety zrealizowanej przez KAYAK.pl wśród respondentów reprezentujących 26 krajów, po urlopie gorszy nastrój odczuwa średnio 48% z nich. Jeszcze bardziej zaskakują dalsze szczegóły badania – wśród narodowości, które najmniej martwią się powrotem do codziennych obowiązków, wcale nie ma południowych regionów, których mieszkańcy mogą cieszyć się słońcem i wakacyjną aurą niemal przez cały rok. Wręcz przeciwnie: do powrotu do powakacyjnej codzienności najbardziej pozytywnie podchodzą Holendrzy, Duńczycy i Niemcy, których na co dzień pogoda przecież nie rozpieszcza.
Jednak są też narodowości, które czują się znacznie gorzej po zakończeniu wakacji. I niestety w tej grupie prym wiodą Polacy, którzy najliczniej (63%) przyznają się do pourlopowego spadku motywacji. Za nimi uplasowali się mieszkańcy Wielkiej Brytanii i… Kolumbii. Porównywalny odsetek odpowiedzi (między 56% a 53%) wskazujący na pogorszenie nastroju odnotowano także wśród Francuzów, Brazylijczyków, Hiszpanów, Włochów i Australijczyków.
fot. mat. prasowe
Czy czujesz pogorszenie nastroju po powrocie z wakacji?
Pogorszenie nastroju po powrocie z wakacji odczuwa większość badanych.
Spać, jeść, a może ćwiczyć?
Pourlopowy holiday blues powinien przejść z czasem. Może to jednak zająć nawet kilka dni. Co robić, by jak najlepiej znieść ten trudny okres przejściowy? Rady ekspertów są różne: od wysypiania się, odpowiedniej diety po zadbanie o aktywność fizyczną. KAYAK.pl zapytał Polaków, co robią, aby poradzić sobie z powakacyjnym spadkiem formy. Największa grupa ankietowanych (31%) planuje kolejne wyjazdy i wybiera kolejne miejsca do odwiedzenia. Co może zaskoczyć, 22% badanych ma zgoła inne podejście i na dzień powrotu do pracy czy szkoły... bierze zwolnienie lekarskie! Inne popularne sposoby na pocieszenie się to: dłuższy niż zazwyczaj sen (19%), zdrowsza dieta (18%), aktywność fizyczna (16%) oraz kupowanie nowych ubrań lub biżuterii (14%).
„Zapewne każdy poczuł smutek, wracając z urlopu, szczególnie tego dłuższego. Jest kilka sposobów, aby poradzić sobie z powakacyjnym przygnębieniem. Najłatwiejszy? Rozpocząć planowanie kolejnego wyjazdu! Większość ankietowanych osób – niezależnie od narodowości – przyznaje, że ich zdaniem to najlepszy sposób na poprawienie sobie humoru. W przypadku braku pomysłów na kolejną wyprawę, z pomocą przychodzi funkcja KAYAK Explore, dzięki której po określeniu budżetu i przedziału czasowego wyjazd, a także wybraniu typu podróży można otrzymać listę propozycji kierunków na wakacje idealne” - komentuje Aleksandra Pietraszek, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl.
UWAGI
Ankieta została przeprowadzona przez Cint na zlecenie KAYAK wśród 26216 osób z 26 krajów. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków.
!["Aktywni w domu" zamiast Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego [© Freepik] "Aktywni w domu" zamiast Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Aktywny-rodzic/Aktywni-w-domu-zamiast-Rodzinnego-Kapitalu-Opiekunczego-262236-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)