Wilanów - jeszcze dzielnica czy już miasto w mieście?
2018-10-08 11:01
Warszawa Wilanów © Drone in Warsaw - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestycje w parki handlowe górą, centra i ulice mniej popularne
Wilanów to dziś jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Warszawy. Statystyki GUS dowodzą, że na przestrzeni każdego roku zasoby mieszkaniowe Wilanowa powiększają się o 1-2 tys. lokali. Zwiększa się również liczba mieszkańców - na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat populacja tej części stolicy podskoczyła o 37 511 osób, co oznacza rekordowy wzrost na poziomie 225%. Jednocześnie mieszkańcy Wilanowa dysponują trzecią, najwyższą siłą nabywczą w Warszawie (12 841 EUR/ osobę/ rok; wg. MBR). Wyprzedzają ich tylko osoby zamieszkujące Śródmieście i Mokotów.Naturalnym następstwem rosnącej liczby mieszkańców jest wzrost potrzeb i oczekiwań względem funkcji, jakie mają pełnić osiedla. Ta tendencja jet doskonale dostrzegalna właśnie na terenie Wilanowa. Aktualnie w ofercie dzielnicy znajdują się mniejsze centra typu convenience, parki handlowe, a także sklepy zlokalizowane w parterach budynków mieszkaniowych i biurowych.
„Aktualne trendy zakupowe, mieszkaniowe i planistyczne najlepiej odzwierciedla powstające od 2002 roku Miasteczko Wilanów. Ta część dzielnicy, jako jedno z niewielu osiedli w Polsce, jest oparta o spójną urbanistycznie wizję, tzw. „masterplan”. Z założenia Miasteczko miało stanowić samowystarczalne osiedle o zróżnicowanych funkcjach, oparte o ideę miasta w mieście i lokalności. W praktyce oznacza to, że osiedle miało w kompleksowy sposób obsługiwać mieszkańców osiedla tak, by nie musieli oni odbywać zbędnych podróży”, tłumaczy Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.
fot. Drone in Warsaw - Fotolia.com
Warszawa Wilanów
Rolę centrum dzielnicy, która póki co nie ma centralnego rynku, pełni aktualnie wielofunkcyjny projekt Royal Wilanów, który oferuje stosunkowo dużo wysokiej jakości przestrzeni w jednym miejscu. W projekcie dominuje funkcja biurowa, jednak nie zapomniano też o przestrzeni handlowo-usługowej i rekreacyjnej.
„Na terenie Miasteczka Wilanów, w parterach budynków mieszkaniowych, znajduje się aktualnie 459 lokali użytkowych, których łączna powierzchnia szacowana jest na ok. 37 000 mkw. Najwięcej, bo 30% z nich jest wykorzystywanych pod szeroko pojętą działalność usługową, m.in. salony kosmetyczne, fryzjerów, szkoły językowe, czy biura podróży. Kawiarnie i restauracje są drugą najbardziej liczną grupą najemców i stanowią 13% wszystkich lokali, na trzecim miejscu z udziałem na poziomie 11% znajdują się sklepy spożywcze. Co ciekawe, miks najemców w parterach budynków mieszkalnych ukształtował się tutaj naturalnie, jako wynik mechanizmów rynkowych i relacji popyt – podaż”, tłumaczy Joanna Tomczyk, Analityk Rynku, JLL.
Obecne portfolio najemców Miasteczka Wilanów, choć wykształcone w sposób naturalny, odpowiada potrzebom lokalnej społeczności, wybór sklepów jest szeroki, a samo Miasteczko może stanowić wzór dla innych osiedli mieszkaniowych. Choć nie brakuje również wyzwań, jakim muszą stawić czoła jego mieszkańcy.
„Miasteczko zmaga się z niedoborem miejsc w przedszkolach i szkołach, zatorami na wąskich uliczkach osiedlowych w godzinach szczytu, czy problemami parkingowymi. W planach jest jednak budowa linii tramwajowej, którą w 15 minut będzie można dojechać z osiedla do ulicy Puławskiej przy Goworka, a dalej do Pola Mokotowskiego i Dworca Zachodniego. Jej otwarcie zaplanowano na 2021 rok. Takie strategiczne decyzje dobrze wróżą dla rozwoju osiedla i są dobrą wiadomością dla jego mieszkańców. Pozostaje nam mieć nadzieję, że tego typu perspektywiczne myślenie będzie domeną również innych osiedli mieszkaniowych w Polsce, gdzie gwałtowny przyrost mieszkańców nie zawsze idzie w parze z usprawnieniami infrastrukturalnymi oraz rozszerzaniem oferty handlowo – usługowej”, podsumowuje Jan Jakub Zombirt.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)