eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetPolska championem cyberbezpieczeństwa?

Polska championem cyberbezpieczeństwa?

2018-10-19 11:33

Polska championem cyberbezpieczeństwa?

Polska championem cyberbezpieczeństwa? © Jamrooferpix - Fotolia.com

Polska może nie tylko aspirować do miana kluczowego producenta rozwiązań dla cyberbezpieczeństwa w regionie Trójmorza, ale ma również szansę stać się konkurencyjnym dostawcą na światowych rynkach. Aby jednak było to możliwe, musimy, wzorem Izraela czy Wielkiej Brytanii, stworzyć jednolitą i rozpoznawalną „markę” całej polskiej branży cyberbezpieczeństwa. To pozwoli nam prowadzić skuteczne działania marketingowe na zagranicznych rynkach - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Kościuszki.

Przeczytaj także: Check Point: uwaga na trojany bankowe

Branża ICT to jeden z najprężniej rozwijających się segmentów naszej gospodarki. Mamy już dziesiątki tysięcy firm, które z sukcesem działają w tej dziedzinie, oferując innowacyjne produkty i usługi. Informatyzacja obejmuje również sektor publiczny. Zasadniczo nie ma już sfery życia, w której nie spotkalibyśmy się z podłączonym do sieci komputerem czy telefonem. Śmiało można zatem mówić o rewolucji. Nie można jednak zapominać, że wraz z pojawianiem się coraz to nowszych rozwiązań cyfrowych rośnie liczba cyberzagrożeń. A to oznacza szansę dla wszystkich tych, którzy zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Region Trójmorza stanowić będzie w kolejnych latach jeden z kluczowych rynków w tym zakresie. Ze względu na wciąż niskie nasycenie technologiami ICT (w tym technologiami bezpieczeństwa) połączone z trwającym już dynamicznym procesem digitalizacji dostarczyciele produktów oraz usług, którzy zdołają̨ w najbliższych latach włączyć się̨ w proces cyfryzacji w regionie, zapewnią sobie trwałe podstawy obecności eksportowej na tych rynkach.
– Systemowe wsparcie dla rozwoju ekosystemu innowacji oraz branży teleinformatycznej i cyberbezpieczeństwa jest nie tylko koniecznością, ale może się także opłacać. W naszym regionie mamy potencjał do tworzenia konkurencyjnych i wysoce innowacyjnych produktów ICT, ale także do ich implementacji na ponad 114-milionowym rynku wewnętrznym oraz ich dalszej internacjonalizacji – przekonuje Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki, głównego organizatora Forum CYBERSEC. Szansą na prawdziwy sukces w tym obszarze może się okazać proponowana przez Instytut Kościuszki Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza. – Żaden kraj regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie jest aktualnie w stanie samodzielnie konkurować z globalnymi potęgami. Dlatego w tym dynamicznie zmieniającym się otoczeniu cyfrowym bardzo ważne jest budowanie krajowych zdolności przy jednoczesnej współpracy międzynarodowej w zakresie rozwoju innowacyjności oraz budowy infrastruktury cyfrowej. To nie tylko konieczność, ale także szansa na podźwignięcie gospodarek regionu – podkreśla Albrycht.

fot. Jamrooferpix - Fotolia.com

Polska championem cyberbezpieczeństwa?

Polska ma potencjał, aby stać się nie tylko kluczowym producentem rozwiązań dla cyberbezpieczeństwa w regionie Trójmorza, ale także konkurencyjnym dostawcą na rynkach globalnych.


Największą przewagę konkurencyjną polskiego sektora ICT, a w szczególności branży cyberbezpieczeństwa, tworzą przede wszystkim ludzie. Polscy inżynierowie, konstruktorzy i eksperci cieszą się zasłużonym uznaniem na całym świecie. By jednak osiągnąć eksportowy sukces, potrzeba współpracy.
– Kluczem do sukcesu eksportowego całej branży jest integracja środowiska poprzez stworzenie ogólnopolskiego klastra polskich firm, zajmujących się cyberbezpieczeństwem – mówi Robert Siudak, jeden z autorów raportu, i przypomina, że w Krakowie od dwóch lat z inicjatywy Instytutu działa CYBERSEC HUB. – W jego ramach staramy się wspierać rozwój sektora cyberbezpieczeństwa w Polsce. Realizujemy ten cel poprzez aktywność na dwóch kluczowych płaszczyznach. Po pierwsze, podejmujemy działania na rzecz zwiększenia podaży specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ICT. Po drugie, wspieramy startupy oraz małe firmy w ich rozwoju i internacjonalizacji oferty produktowo-usługowej – podkreśla Robert Siudak.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że integracja środowiska jest warunkiem niezbędnym do tego, by skutecznie konkurować ze światowymi championami i dużymi firmami na lokalnych i zagranicznych rynkach. Dzięki temu hub lub klaster jednoczący branże mógłby w jej imieniu prowadzić skuteczne działania proeksportowe. Jak podkreślają autorzy raportu, tylko wspólnie budując markę polskiego cyberbezpieczeństwa, jesteśmy w stanie osiągnąć globalny sukces.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: