eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBarometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2018

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2018

2018-10-22 10:53

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2018

Koniec roku pod znakiem coraz słabszych nastrojów w MŚP © Lennart - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Najnowszy odczyt "Barometru EFL" - wskaźnika, którego celem jest uwidocznienie tendencji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw - wskazuje na pogorszenie sytuacji. W IV kwartale br., po tym jak kwartał wcześniej osiągnął najniższe wskazanie od 2015 roku, spadł o kolejne -1,8 pkt., osiągając tym samym 51,1 pkt., czyli historyczne minimum. Spory pesymizm uwidacznia się w odniesieniu do planów w zakresie inwestycji - grono spodziewające się ich spadku jest większe niż rzesza optymistów. Odpowiedzialność za taki obrót spraw ponosi - jak wskazują sami zainteresowani - bieżąca sytuacja na rynku pracy. Problemem jest przed wszystkim brak pracowników (57 proc.) oraz ich rosnące wymagania w zakresie płac (48 proc.).

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2018

Jak zauważają eksperci EFL, bieżąca sytuacja jest kalką tendencji, które dawały o sobie znać już w latach poprzednich, kiedy to między trzecim a czwartym kwartałem odnotowywano spadki wskaźnika.

Zbliżamy się do niebezpiecznej granicy


Ostatni odczyt Barometru EFL pokazał 51,1 pkt., a więc o 1,8 pkt. proc. mniej aniżeli w III kwartale br. i o 7,1 pkt. mniej od wskazania z tego samego okresu 2017 roku. Co więcej, jego bieżąca wartość znajduje się dziś na najniższym poziomie, z jakim mieliśmy do czynienia od I kwartału 2015 roku, a więc od początku badania. Co więcej, niewiele brakuje mu do osiągnięcia poziomu 50 pkt., poniżej którego mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa pesymistycznie oceniają perspektywy swojego rozwoju w najbliższych miesiącach.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL

Najnowszy odczyt „Barometru EFL” nie napawa optymizmem.


Najpierw rynek pracy, potem RODO i split payment


Wśród wskazywanych czynników mogących wpłynąć negatywnie na sytuację przedsiębiorstwa, zapytani wskazali przede wszystkim te wynikające z sytuacji na rynku pracy. 57,4 proc. z nich wymieniło problemy ze znalezieniem pracowników, a 48,4 proc. rosnące oczekiwania płacowe. Istotnym elementem rzutującym na sytuację firm może okazać się sezonowy spadek popytu na produkty lub usługi w nadchodzącym kwartale (48,9 proc.). Mniejsze znaczenie będą miały wchodzące w życie nowe przepisy dotyczące przedsiębiorców, w tym split payment (13,8 proc.), RODO (13,2 proc.), czy też związane z podpisem elektronicznym (5,4 proc.).

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w ujęciu rocznym

Bieżące spadki to kontynuacja tendencji z lat ubiegłych.


Te wyniki korespondują z makroekonomicznymi danymi i powszechnymi opiniami przedsiębiorców mówiącymi, że rekordowo niskie bezrobocie utrudnia pozyskiwanie jakichkolwiek pracowników – nie tylko specjalistów, lecz także pracowników niewykwalifikowanych.
- To, jak zarządzający firmami oceniają własną sytuacją oraz plany na przyszłość, mocno koresponduje z tym, co dzieje się w otoczeniu społeczno-gospodarczym. A na nie od kilku miesięcy największy wpływ ma sytuacja na rynku pracy. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że we wrześniu br. stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 5,8 proc. Jednocześnie ciągle rośnie liczba wolnych miejsc pracy – jak podaje GUS, na koniec II kwartału tego roku mieliśmy niemal 165 tys. wakatów, czyli aż o 35% więcej niż rok wcześniej. Widać to w naszym najnowszym odczycie Barometru, w którym po raz pierwszy zapytaliśmy o przyczyny możliwego pogorszenia sytuacji. Na pierwszy plan wysunęły się właśnie czynniki związane z zatrudnieniem – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Polepszenie sytuacji

Sytuację mógłby polepszyć sezonowy wzrost sprzedaży.


Mniej inwestycyjnych optymistów


Na wyraźny spadek nastrojów w sektorze MŚP wpływ miał przede wszystkim wyższy odsetek pesymistów (29 proc.) niż optymistów (23,5 proc.) w przypadku planów inwestycyjnych. W porównaniu do poprzedniego kwartału optymistów jest mniej o 2,5 p.p., natomiast grupa pesymistów lekko się zwiększyła (+1,4 p.p.). Warto spojrzeć w przeszłość i zobaczyć, że liczba inwestycyjnych optymistów jest jedną z najniższych w ciągu ostatnich czterech lat. Niższy odsetek był tylko w IV kwartale 2016 roku (22 proc.) oraz II kwartale 2016 roku (22,9 proc.).

Bez szału zakupowego


W przypadku oceny poziomu sprzedaży odsetek optymistów jest dokładnie taki sam jak rok temu (28,3 proc.), lecz odsetek pesymistów zdecydowanie wzrósł (z 7,2 do 22 proc). Również w porównaniu do poprzedniego kwartału mamy mniej przedsiębiorców, którzy spodziewają się większych zamówień (-3,4 p.p.), a więcej tych, którzy obawiają się mniejszego zapotrzebowania na ich produkty lub usługi, przybyło (z 17,2 proc. do 22 proc.). Szacowany spadek sprzedaży pociągnął za sobą mniej optymistyczne oceny dotyczące płynności finansowej w porównaniu do ubiegłego kwartału. Odsetek osób spodziewających się wzrostu płynności finansowej wyniósł 18 proc., o ponad 2 p.p. mniej w ujęciu kwartalnym.

fot. mat. prasowe

Pogorszenie sytuacji

Na pogorszenie sytuacji wpłynąć mogą przede wszystkim problemy z pozyskaniem pracowników.


Informacje o badaniu:
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 20 – 28 września 2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: