eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport III kw. 2018

Przetargi - raport III kw. 2018

2018-10-31 12:41

Przetargi - raport III kw. 2018

Budownictwo na podium © Budimir Jevtic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W trzecim kwartale 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano ponad 36 tysiące ogłoszeń przetargowych, o 8,2 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2017 – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Największy wzrost względny zanotowano w zamówieniach na dostawy towarów. Co ciekawe, przyrost zamówień na prace remontowo-budowlane nie okazał się tak bardzo znaczny, jak by mógł wskazywać kalendarz wyborczy.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VIII 2018

  • W trzecim kwartale 2018 liczba przetargów na dostawy towarów wzrosła o 13,8 proc. w relacji rocznej.
  • Liczba przetargów na prace budowlane w 3Q2018 wzrosła o niecałe 9,4 proc. względem analogicznego okresu roku ubiegłego.
  • Rok wyborczy wpłynął na profil zamówień. W porównaniu do ubiegłego roku najmocniej wzrosła liczba przetargów na prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej – budowę i wyposażenie placów zabaw oraz terenów sportowych i rekreacyjnych.

Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w trzecim kwartale 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 36 tys. 582 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wobec 33 tys. 436 opublikowanych rok wcześniej, 24 tys. 917 w III kwartale 2016 roku oraz 31 tys. 918 w trzecim kwartale ‘15. Dla porównania, w drugim kwartale bieżącego roku opublikowano 37 tys. 778 ogłoszeń przetargowych.

W relacji rocznej, w III kw. 2018 opublikowano o 3 tys. 146 ogłoszeń więcej niż w 3Q2017, co oznacza wzrost względny o 9,4 procent. Względem drugiego kwartału bieżącego roku zanotowano natomiast spadek o 3,2 procent (o 1.196 mniej ogłoszonych przetargów).

Zauważalny jest trwający trend inwestycyjny, wzmocniony dodatkowo rokiem wyborczym. Od kilku lat rośnie liczba przetargów na prace remontowo-budowalne, a III kwartał bieżącego roku wpisał się w tę tendencję.

Pomimo jednak rosnącego poziomu inwestycji to nie przetargi z zakresu „budowlanki” zanotowały największy przyrost względny w relacji rocznej. Liczba przetargów budowlanych wzrosła wprawdzie w 3Q2018 o 9,35 procent, jednak palma zwycięzcy przypadła zamówieniom na dostawy towarów, których w trzecim kwartale było aż o 13,76 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2017. Najniższe miejsce na podium zajęły przetargi na dostawę usług, których w trzecim kwartale było zaledwie o 4,55 procent więcej niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W trzecim kwartale 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 36 tys. 582 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


We wrześniu 2018 roku opublikowano z kolei 10 tys. 559 ogłoszeń przetargowych, czyli o 15 więcej niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost rdr o 0,14 proc. Co ciekawe, we wrześniu w relacji rocznej spadła liczba ogłoszonych przetargów na prace remontowo-budowlane (spadek o 1,21 proc.). To również można tłumaczyć kalendarzem wyborczym – w tym roku samorządy większość prac chciały zrealizować jeszcze przed wyborami, czyli przetargi musiały być ogłoszone i rozstrzygnięte odpowiednio wcześniej.

Niemal identycznie wygląda sytuacja w porównaniu z sierpniem 2018. We wrześniu bieżącego roku było zaledwie o 14(!) ogłoszonych przetargów więcej niż w poprzedzającym miesiącu. Również i w tym przypadku w relacji miesięcznej spadła wyłącznie liczba zamówień na prace remontowo-budowlane (o 12,69 procent). W pozostałych dwóch kategoriach zanotowano zaś zauważalny przyrost: w dostawach usług o 5,19 procent, zaś w dostawach towarów o 21,75 procent.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., III kw., lata 2012-2018

Najniższe miejsce na podium zajęły przetargi na dostawę usług, których w trzecim kwartale było zaledwie o 4,55 procent więcej niż rok wcześniej.


Bezrobocie rekordowo niskie. Konsumpcja traci tempo


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,7 proc., co oznacza spadek o 0,1 pkt proc. w stosunku do sierpnia. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku.

Dane resortu pracy wskazują, że pod koniec września w Polsce zarejestrowanych było 948,9 tys. bezrobotnych. Dla porównania, w tym samym okresie w 2017 r. było ich 1,2 mln. Wbrew intuicyjnym przewidywaniom koniec wakacji nie przyniósł wzrostu bezrobocia. Z danych MRPiPS wynika, że największe procentowe spadki bezrobocia zanotowano we wrześniu w województwach podkarpackim, wielkopolskim, mazowieckim i opolskim. W sumie bezrobocie spadło w 13 województwach. Bezrobotnych przybyło natomiast nieznacznie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Zachodniopomorskiem.

Według danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2018 r. odnotowała 2,8 proc. w ujęciu rocznym oraz 3,5-procentowy w porównaniu do sierpnia bieżącego roku. W relacji rok do roku, wzrost produkcji sprzedanej we wrześniu zanotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Produkcja budowlano-montażowa odnotowała wzrost o 16,4 proc. w skali roku i 7,5 proc. w skali miesiąca.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych, była we wrześniu o 3,6 proc. wyższa niż rok wcześniej oraz o 3,9 procent niższa niż w sierpniu.

Z danych GUS wynika, że we wrześniu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 6 mln 224,9 tysięcy osób i było wyższe niż rok wcześniej o 3,2 procent , natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4.771,86 zł i było wyższe od tego wypłacanego rok wcześniej o 6,7 proc.

We wrześniu 2018 ceny w relacji rocznej ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,9 proc., a w miesięcznej o 0,2 procent.
– Utrzymujące się rekordowo niskie bezrobocie oraz wysokie zatrudnienie świadczą o trwającym boomie w gospodarce. Widać jednak pierwsze sygnały świadczące o tym, że szczyt koniunktury mamy już za sobą. Słabnie sprzedaż detaliczna, czyli jeden podstawowych czynników napędowych gospodarki. Dodatkowo dynamika sprzedaży przemysłu jest niższa od wartości obserwowanych na początku roku. Na szczęście trwa rewelacyjna passa budownictwa. Jednak zarówno w przemyśle jak i budownictwie mogą się wkrótce objawić poważne problemy związane z dużymi niedoborami pracowników oraz – w przypadku budownictwa – rosnącymi kosztami materiałów budowlanych. Wielu analityków przewiduje wzrost liczby upadłości firm budowlanych – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – W przypadku dużych inwestycji infrastrukturalnych może to skutkować dużymi opóźnieniami w ich oddaniu. W przypadku inwestycji lokalnych daje się już obserwować powolne wyhamowanie inwestycji. Wybory samorządowe się odbyły, więc i „wyborcze” wzmożenie inwestycyjne zaczyna już słabnąć – dodaje Beata Szkodzin.

Trzeci kwartał: budownictwo na podium


Trzeci kwartał 2018 roku minął pod wpływem stabilizacji na wysokim poziomie w budownictwie. To zasługa wspomnianego już kalendarza wyborczego. I chociaż w porównaniu z drugim kwartałem mieliśmy już do czynienia z niewielkimi spadkami w tym segmencie, to właśnie ogłoszenia na prace remontowo-budowlane dominowały w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Wskazują na to jednoznacznie dane dotyczące przedmiotów zamówień publicznych. W trzecim kwartale bieżącego roku w BZP najczęściej publikowano ogłoszenia na roboty budowlane, roboty instalacyjne elektryczne, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, przygotowanie terenu pod budowę, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty w zakresie nawierzchni dróg, roboty drogowe, roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarnej, roboty remontowe i renowacyjne, roboty instalacyjne w budynkach. Najwyższą roczną dynamiką w trzecim kwartale 2018 roku charakteryzowały się zamówienia na wyposażenie placów zabaw (w 3Q2018 o 129,5 proc. więcej niż rok wcześniej), roboty w zakresie kształtowania placów zabaw (+107,4 proc.) oraz roboty w zakresie kształtowania terenów sportowych i rekreacyjnych (+88,5 proc.).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: