eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjePowierzchnie biurowe w Warszawie już w deficycie?

Powierzchnie biurowe w Warszawie już w deficycie?

2018-11-07 00:35

Powierzchnie biurowe w Warszawie już w deficycie?

Biuro © denisismagilov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najniższy od lat wskaźnik pustostanów, dość ograniczona podaż oraz pokaźny ruch wśród najemców. Tak w dużym skrócie prezentował się warszawski rynek biurowy u schyłku III kwartału bieżącego roku - wynika z najnowszego opracowania firmy Savills.

Przeczytaj także: Warszawski rynek powierzchni biurowych w III kw. 2018

Jak czytamy, pod koniec września br. łączne zasoby powierzchni biurowej w Warszawie osiągnęły poziom 5,42 mln m kw., z czego niemal 190 000 m kw. to nowa podaż z tego roku. Liderami pod względem ilości ukończonych w ostatnich dziewięciu miesiącach biur są lokalizacje centralne, a więc COB i Centrum.

Deweloperzy ani jednak myślą zwalniać tempa - w budowie znajduje się kolejne 740 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Na ukończenie największych projektów jak Mennica Legacy Tower, Generation Park Z, Chmielna 89 czy Wola Retro przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać - ich oddanie do użytkowania nastąpi dopiero po połowie nadchodzącego roku.

Aktywność najemców nie hamuje. W ostatnich trzech kwartałach br. wynajęto blisko 632 000 m kw. Wynik ten rozkłada się niemal równomiernie pomiędzy centralne i pozacentralne lokalizacje.
„Zważywszy na fakt, że w ostatnim kwartale roku odnotowuje się zazwyczaj najwyższą aktywność najemców, to możemy spodziewać się, że w całym 2018 roku wolumen popytu będzie zbliżony lub przekroczy ten z rekordowego 2015 r., czyli 834 000 m kw.” – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz w Savills.

Ograniczona nowa podaż oraz wysoki popyt przyczyniły się w Warszawie do spadku współczynnika pustostanów do poziomu 10% (spadek o 1,1 p.p. porównując kwartał do kwartału i o 2,9 p.p. patrząc rok do roku). Jest to najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej odnotowany w Warszawie od drugiego kwartału 2013 r. Najniższą wartość współczynnika pustostanów zarejestrowano w północnej strefie biurowej (Żoliborz i Bielany), natomiast najwyższą w strefie ulicy Żwirki i Wigury. Biura zlokalizowane przy ul. Żwirki i Wigury odnotowały jednocześnie największy spadek wakatu (o 2,5% porównując kwartał do kwartału).

fot. mat. prasowe

Zasoby biurowe w budowie

Deweloperzy nie zwalniają tempa - prawie 740 000 m kw. znajduje się obecnie w budowie.


Czynsze nominalne za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie pozostały w trzecim kwartale 2018 r. na niezmienionym poziomie. W Centralnym Obszarze Biznesu oraz w centrum kształtują się one na poziomie od 21,00 do 25,00 euro/m kw./miesiąc na najwyższych piętrach wieżowych budynków. Natomiast w najlepszych budynkach zlokalizowanych w granicach Służewca wahają się od 13,00 do 14,75 euro/m kw./miesiąc.
„W związku z malejącą dostępnością projektów oferujących dostępne od zaraz powierzchnie o najwyższym standardzie, oferowane przez właścicieli nieruchomości pakiety zachęt dla najemców są sukcesywnie zmniejszane we wszystkich lokalizacjach na terenie stolicy. Obserwujemy postępującą tendencję zmniejszania okresów zwolnień z czynszu, przy jednoczesnym zwiększaniu środków, które przekazywane są najemcom na pokrycie rosnących kosztów wykończenia powierzchni” – dodaje Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: