eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInteligentne przedsiębiorstwa rosną w siłę

Inteligentne przedsiębiorstwa rosną w siłę

2018-11-08 13:35

Inteligentne przedsiębiorstwa rosną w siłę

Inwestycje w IoT rosną © Tierney - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma Zebra Technologies Corporation przedstawiła wyniki najnowszej globalnej ankiety „Intelligent Enterprise Index”. Jak prezentuje się wskaźnik Inteligentnego Przedsiębiorstwa? Czy firmom udało się już zintegrować technologię cloud computing, mobilność oraz Internet Rzeczy? Czy są w stanie łączyć świat realny z cyfrowym, zwiększając tym sposobem widoczność zasobów oraz tempo wzrostu?

Przeczytaj także: Inteligentna firma = mobilność + IoT + cloud computing

„Indeks Inteligentnych Przedsiębiorstw” to globalna analiza, której celem jest zmierzyć, na jakim etapie w drodze do „inteligentnego przedsiębiorstwa” znajdują się współczesne firmy. „Inteligentne przedsiębiorstwo” to pojęcie, którym określa się podmiot poprzez innowacyjne rozwiązania zdolny łączyć świat fizyczny i cyfrowy, bazując przy tym na wnioskach wyciąganych w czasie rzeczywistym. Indeks mierzy, w jakim stopniu firmy spełniają kryteria tej definicji.

W 2018 roku odsetek firm uznawanych za „inteligentne przedsiębiorstwa” (ponad 75 punktów w ogólnym indeksie) podwoił się, osiągając tym samym poziom 10 proc. Najnowsza odsłona indeksu dowiodła zwiększenia liczby wdrożeń i inwestycji w Internet Rzeczy (IoT). Przedsiębiorcy coraz częściej uznają, że ten ostatni to kluczowy czynnik przyszłego rozwoju.
„Technologie przekształcają formułę, w ramach której działa biznes, a dane gromadzone w czasie rzeczywistym dostarczają istotnych informacji pracownikom pierwszej linii, co umożliwia im optymalizowanie prowadzonych działań” – powiedział Tom Bianculli, główny dyrektor ds. technologii w firmie Zebra Technologies. „Z naszego dorocznego indeksu wynika, że firmy coraz częściej dostrzegają wartość strategii IoT i w przyszłości planują dokonywać więcej wdrożeń i inwestycji”.

fot. mat. prasowe

The Intelligent Enterprise Index

Liczba firm definiowanych jako „inteligentne przedsiębiorstwa”, które przekroczyły 75 punktów w ogólnym indeksie, podwoiła się do 10 proc.


NAJWAŻNIEJSZE WYNIKI BADANIA


  • Inwestycje w IoT rosną, a opór przed jego wdrożeniem maleje. W firmach, które wzięły udział w sondażu, roczne wydatki na IoT wzrosły o 4 proc. rok do roku. Aż 86 proc. firm szacuje, że liczba ta wzrośnie w ciągu przeciągu dwóch lat, a niemal połowa przewiduje wzrost inwestycji o 11-20 proc. Ponieważ pracownicy stają się bardziej otwarci na nowe technologie, liczba firm, które oczekują oporu wobec swoich planów IoT, spadła z 75 proc. w 2017 r. do 64 proc. w tym roku.
  • Przedsiębiorstwa zwiększają wydajność dzięki wnioskom wyciąganym w czasie rzeczywistym. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) z całego świata mówi, że informacje z ich rozwiązań IoT są udostępnianie pracownikom w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego. Oznacza to wzrost o 37 proc. w porównaniu z zeszłorocznym indeksem, podkreślając rosnące zapotrzebowanie na procesy mobilne, które umożliwiają przepływ informacji wśród pracowników. Ponadto 2/3 respondentów stworzyło plan organizacji i analizy danych, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Analityka czasu rzeczywistego (66 proc.) i bezpieczeństwo (63 proc.) były wskazywane jako dominujące elementy firmowego planu zarządzania danymi. Prawie połowa (47 proc.) respondentów w regionie EMEA twierdzi, że informacje z ich rozwiązań IoT są udostępniane pracownikom w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego. Oznacza to wzrost o 19 proc. w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami z regionu EMEA. Godne uwagi jest to, że organizacje z regionu EMEA udostępniają pracownikom pierwszej linii dane, które umożliwiają podejmowanie konkretnych działań – 27 proc. respondentów z regionu twierdzi, że dostarczają takich informacji pracownikom pierwszej linii. Odzwierciedla to zapotrzebowanie na innowacje, technologie i możliwość bieżącego dostępu do aktualnych danych przez wszystkich pracowników przedsiębiorstwa.
  • Bezpieczeństwo wysoko na liście priorytetów przedsiębiorstw. Firmy przyjmują bardzo rozważne podejście do stosowania standardów bezpieczeństwa w swoich rozwiązaniach IoT. Indeks pokazuje 18-procentowy wzrost liczby firm, które stale monitorują poziom bezpieczeństwa Internetu Rzeczy, aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony i rzetelność danych.
  • Firmy w większym stopniu polegają na ekosystemie rozwiązań. Aż 40 proc. firm twierdzi, że zarządza całym środowiskiem IoT we współpracy ze strategicznym partnerem, co oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu z 2018 r. Ta zależność od specjalistycznej wiedzy stron trzecich w zakresie zarządzania procesami IoT, przypominająca sposób, w jaki platforma Savanna® firmy Zebra wspomaga jej klientów i partnerów, jest kluczowym sygnałem, że przedsiębiorstwa są zdecydowane przyspieszyć wprowadzanie rozwiązań do inteligentnego przetwarzania danych oraz wdrożenia IoT.

OPIS I METODOLOGIA BADANIA
Sondaż internetowy przeprowadzono w dniach 6 sierpnia – 14 września 2018 r. wśród firm z szerokiej gamy sektorów rynkowych, takich jak opieka zdrowotna, przemysł wytwórczy, handel detaliczny oraz transport i logistyka. Łącznie przeprowadzono wywiady z 918 osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji w obszarze IT z takich krajów jak Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Japonia, Niemcy, Meksyk, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Do określenia postępów firm na drodze do inteligentnego przedsiębiorstwa wykorzystano jedenaście wskaźników: wizja IoT, zaangażowanie biznesowe, partner w zakresie rozwiązań technologicznych, plan wdrożenia, plan zarządzania zmianami, punkt zastosowania, bezpieczeństwo i standardy, plan zarządzania cyklem życia, architektura/infrastruktura, plan danych oraz inteligentna analiza. Kryteria zostały określone przez dyrektorów, ekspertów branżowych i decydentów z różnych branż podczas konferencji 2016 Strategic Innovation Symposium: The Intelligent Enterprise zorganizowanego przez firmę Zebra we współpracy Technology and Entrepreneurship Center na Harvardzie (TECH). Cechy inteligentnego przedsiębiorstwa opierają się na rozwiązaniach technologicznych, które integrują chmurowe przetwarzanie danych, mobilność i Internet Rzeczy (IoT), aby automatycznie gromadzić dane z zasobów przedsiębiorstwa. Informacje z tych zasobów, w tym status, lokalizacja, wykorzystanie lub preferencje, są następnie analizowane, aby dostarczyć wniosków umożliwiających podjęcie konkretnych działań, które można następnie przekazać właściwej osobie w odpowiednim czasie, żeby umożliwić sprawne podejmowanie lepszych decyzji w każdym miejscu i o każdej porze.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: