eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeRynek biurowy w Polsce III kw. 2018

Rynek biurowy w Polsce III kw. 2018

2018-11-16 09:28

Rynek biurowy w Polsce III kw. 2018

Biuro © denisismagilov - Fotolia.com.jpg

W minionym roku rynek biurowy w naszym kraju miał się świetnie. Powierzchnia nowoczesnych biur, które trafiły na rynek przedstawiała się całkiem imponująco. Początek roku również okazał się kontynuacją dobrej passy? A jakie są najświeższe wieści? Czym zaowocował III kwartał bieżącego roku? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowsze opracowanie autorstwa JLL.

Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe w Warszawie. Podsumowanie III kw. 2018

Polski rynek biurowy notuje bardzo dobre wyniki i spodziewamy się kontynuacji tego pozytywnego trendu. W ostatnim czasie Tholons zaktualizował swój coroczny ranking „Services Globalisation City Index”, uwzględniając w nim aż cztery miasta z Polski – Kraków, Warszawę, Wrocław i Gdańsk. Ponadto, od września jesteśmy oficjalnie zaliczani do grona państw rozwiniętych wg indeksu agencji FTSE Russel. Uznanie ze strony międzynarodowych agencji będzie z pewnością sprzyjać wizerunkowi inwestycyjnemu Polski i przekładać się na kontynuację dynamicznego rozwoju nieruchomości komercyjnych, nie tylko w największych miastach”, komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Popyt – do gry wkraczają mniejsze miasta


„Bardzo dobra kondycja rynku biurowego w Polsce znajduje odzwierciedlenie w wysokim popycie na biura. Od początku roku do końca października firmy wynajęły blisko 1,1 mln mkw., z czego prawie 420 000 mkw. na głównych rynkach poza Warszawą. Co ciekawe, międzynarodowe korporacje coraz częściej są zainteresowane są rozwojem swojej działalności w mniejszych miastach, w których pozycjonowanie marki jest znacznie łatwiejsze. Świadczą o tym umowy najmu podpisane np. w Gliwicach, Rzeszowie, czy Białymstoku”, tłumaczy Hanna Dąbrowska, Analityk Rynku, JLL.

Największe tegoroczne umowy najmu zawarły takie firmy jak: Deloitte (22 100 mkw., Q22 w Warszawie), Santander Consumer Bank (trzy kontrakty: 17 000 mkw. w budynku na potrzeby własne we Wrocławiu; 14 800 mkw. w Business Garden w Poznaniu; 10 000 mkw. w Business Garden we Wrocławiu), KNF (14 800 mkw. w Pięknej 2.0, w Warszawie), WeWork (14 200 mkw. w Mennica Legacy Tower, w Warszawie), CiC (13 500 mkw. w Varso II w Warszawie), Capgemini (11 900 mkw. w Rondo Business Park w Krakowie), PLL LOT (11 800 mkw. na potrzeby własne w Warszawie), Ad Pilot (10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska w Warszawie) oraz Sii (10 100 mkw. w Olivii Prime A w Trójmieście).

fot. denisismagilov - Fotolia.com.jpg

Biuro

Od początku roku do końca października firmy wynajęły blisko 1,1 mln mkw., z czego prawie 420 000 mkw. na głównych rynkach poza Warszawą.


Podaż – w górę


Duże zainteresowanie rynkami biurowymi w Polsce ma oczywiste przełożenie na wzrost podaży. Aktualnie polski rynek oferuje 10,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 5,4 mln mkw. przypada na Warszawę. Zasoby na głównych rynkach regionalnych przekroczyły już poziom 4,8 mln mkw., z czego Kraków i Wrocław dysponują zapleczem biurowym powyżej 1 mln mkw., natomiast Katowice, Poznań i Łódź zbliżają się do granicy 500 000 mkw. powierzchni.
„Aktywność deweloperów na głównych rynkach biurowych poza Warszawą wynosi obecnie ok. 900 000 mkw. Najwięcej buduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Te trzy ośrodki skupiają aż 67% nowej podaży realizowanej poza Warszawą, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej, co świadczy o nieustającym zainteresowaniu tymi lokalizacjami ze strony najemców”, dodaje Karol Patynowski.

Łącznie w Polsce powstaje blisko 1,7 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Dostępne powierzchnie biurowe i czynsze


Poziom pustostanów w Warszawie pozostaje w tendencji spadkowej i pod koniec III kwartału 2018 r. wyniósł 10%. W centralnych strefach stolicy równał się 6,6%.

Średni wskaźnik dostępnych powierzchni biurowych w głównych miastach regionalnych w III kw. 2018 r. wyniósł 9,7%, a sześć z ośmiu głównych rynków w Polsce odnotowało spadki współczynnika niewynajętej powierzchni rok do roku. Największe z nich dotyczyły Poznania (-3,6 p.p.), dzięki czemu stał się on miastem z najniższym (6,6%) poziomem pustostanów w Polsce.
„Współczynnik pustostanów nadal spada, nawet kiedy weźmiemy pod uwagę wysoki wolumen powierzchni biurowej, która została w ostatnim czasie dostarczona na rynek. Świadczy to o wysokiej chłonności sektora biurowego w Polsce i jest kolejnym dowodem na silne zainteresowanie ze strony najemców”, podsumowuje Hanna Dąbrowska.

W centrum Warszawy czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 euro do 23,5 euro / mkw. /miesiąc, a poza nim od 11 euro do 15 euro/ mkw. / miesiąc.

Poza Warszawą, najwyższe czynsze transakcyjne charakteryzują obecnie Kraków (13,5 - 14,6 euro / mkw. / miesiąc) i Wrocław (13,7 - 14,5 euro / mkw. / miesiąc), podczas gdy najniższe odnotowuje Lublin (10,5 – 11,5 euro / mkw. / miesiąc).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: