eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjePolska w Unii Europejskiej 2004-2006

Polska w Unii Europejskiej 2004-2006

2006-06-01 09:27

Miesiąc temu, 1 maja, minęły dwa lata od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Starania o członkostwo Polski podjął w 1992 roku, rozpoczynając negocjacje w sprawie Układu Europejskiego, rząd Tadeusza Mazowieckiego. Negocjacje te zostały uwieńczone wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. W ciągu dwóch naszej obecności w europejskiej wspólnocie przybyło zwolenników naszej obecności w Unii, zaś liczba przeciwników systematycznie spada. Maleją również obawy związane z naszym członkostwem w UE. Do Unii się przyzwyczailiśmy.

Przeczytaj także: Rok w Unii Europejskiej

Z perspektywy Brukseli

Po upływie dwóch lat od piątego rozszerzenia UE, Komisja Europejska ogłosiła raport podsumowujący gospodarcze aspekty doświadczeń tego okresu. W 119-stronicowym raporcie ogłoszonym 3 maja br., Komisja Europejska stwierdza, że ostatnie wielkie rozszerzenie Unii okazało się sukcesem dla 15 starych, jak i 10 nowych państw członkowskich.

Komisja Europejska informuje w tym raporcie, że średni roczny wzrost gospodarczy w nowych państwach członkowskich w latach 1997-2005 wyniósł 3,75 procent, a ich dochód na głowę ludności wzrósł z 44 procent do 50 procent średniej unijnej. Eksport z państw "piętnastki" do krajów "dziesiątki" wzrósł z 56 procent w 1993 r. do 62 procent w 2005, natomiast import z krajów "nowej Unii" do "starych" państw członkowskich wzrósł w tym samym okresie z 5 procent do 13. W nowych państwach członkowskich, największym inwestorem są Niemcy, aktywnym szczególnie w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i Słowacji. Państwa skandynawskie w swej aktywności inwestycyjnej kierują się głównie na kraje bałtyckie. Komisję Europejską niepokoi wysokie bezrobocie panujące w "nowych" państwach - stopa bezrobocia pozostaje w tych krajach na wysokim poziomie 13,4 procent (5,5 punktu procentowego większym niż w krajach "piętnastki").

Pozytywny bilans rozszerzenia Komisja Europejska dostrzega w rolnictwie. W latach 1999-2004 handel produktami rolnymi wzrósł prawie dwukrotnie - zarówno między Dziesiątką a Piętnastką, jak i pomiędzy "nowymi" krajami. Dopłaty bezpośrednie wpłynęły na wzrost dochodów rolników - według KE, w latach 1999/2003 i 2004/2005 wzrosły one średnio o 70 proc. W Piętnastce pozostały na stabilnym, ale wyższym poziomie. Z punktu widzenia krajów starej piętnastki, rozszerzenie kosztowało nie więcej niż 0,1 proc. ich PKB.
Poziom inwestycji bezpośrednich w "nowej Unii" wyniósł w 2004 r. 191 mld euro, co łącznie stanowiło 40 procent PKB tych państw. Nie zrealizowały się pesymistyczne scenariusze inwazji tanich pracowników z nowych państwa do krajów Piętnastki.

Rok wtóry

Drugi rok obecności Polski w UE przebiegał w kryzysie politycznym spowodowanym odrzuceniem Traktatu Konstytucyjnego w referendach we Francji i Holandii, kłopotami z uzgodnieniem unijnego budżetu na lata 2007-2013 oraz niechęci części krajów Piętnastki do liberalizacji rynku usług. Na nowo rozgorzała dyskusja o sens i termin dalszego rozszerzania Wspólnoty - nie tylko o państwa typowo europejskie (Rumunia, Bułgaria czy nawet Ukraina) ale o państwo dość istotnie odmienne kulturowo - Turcję.

Nie wystąpiły znaczące problemy gospodarcze, wręcz przeciwnie - po akcesji polska gospodarka sprawowała się zadziwiająco dobrze. Rósł eksport, stopniowo spadało bezrobocie, powoli rosły zarobki Polaków. Drugi rok obecności Polski w UE przebiegł z punktu widzenia obywateli spokojnie i niezauważenie.

Polacy za Unią

Z sondażu CBOS przeprowadzonego w dwa lata po akcesji Polski do Unii Europejskiej, wynika że 80 proc. Polaków popiera członkostwo Polski w UE, 11 proc. jest mu przeciwna. Polacy na własnej skórze przekonali się że Unia nie okazała się "czarnym ludem", spadły zatem obawy związane z członkostwem w tej organizacji - od maja 2004 r. liczba osób wypowiadających się pozytywnie o obecności Polski w UE wzrosła o 16 pkt procentowych, zaś liczba przeciwników spadła o 18 punktów.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Marketing - troska o klienta

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: