Święta w pracy czy praca w święta?
2018-12-19 11:26
Święta w pracy © Antonioguillem - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wigilia firmowa w tym roku z dystansem
Przy okazji zbliżających się wielkimi krokami świąt Bożego Narodzenia, eksperci portalu Pracuj.pl postanowili przyjrzeć się sytuacji pracujących specjalistów i zapytać ich, jak w ich firmach wygląda okres przedświąteczny i przerwa pomiędzy świętami a początkiem nowego roku. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że pracodawcy przeważnie dokładają starań aby w firmie zapanowała świąteczna atmosfera, ale trzeba przyznać, że forma tego świętowania przyjmuje różnorodne postaci. Dość zróżnicowane są również oczekiwania samych pracowników.Święta w pracy to reguła czy wyjątek?
73% badanych specjalistów przyznaje, że w ich firmach hołduje się zwyczajowi organizowania wydarzeń świątecznych. Najbardziej popularne są wigilie dla wszystkich pracowników, w których bierze udział 46% respondentów. Znacznie mniej, bo 22% uczestniczy w spotkaniach w gronie bliskich współpracowników. Co ciekawe, już więcej niż co piąty pracownik angażowany jest w świąteczne akcje charytatywne (22%). Wciąż mało popularne są natomiast imprezy taneczne.
fot. mat. prasowe
Celebrowanie świąt w firmie
Świąteczne wydarzenia stały się już niemal obowiązkowym punktem życia firm. Udział w nich deklaruje 7 na 10 badanych przez nas specjalistów. Warto zwrócić szczególną uwagę na coraz większe znaczenie świątecznych akcji dobroczynnych, np. zaangażowania w pomoc potrzebującym, organizacji spotkań dla dzieci z domów dziecka czy charytatywnych jarmarków. To dobre zjawisko, które podkreśla też wartości przyświecające wielu pracownikom z Generacji Y i Z. Z kolei z punktu widzenia pracodawcy, takie akcje integrują zespół nieraz nawet lepiej, niż wspólne spotkanie wigilijne
– komentuje Sylwia Sosnowska, ekspert Pracuj.pl, HR Manager w Grupie Pracuj.
Jak wielu specjalistów bierze urlopy na czas świąt?
Jak pokazują wyniki badań Pracuj.pl, w wielu firmach biura i zakłady pustoszeją na okres świąteczny. Ponad połowa specjalistów (55%) zostanie poza pracą przynajmniej w część dni pracujących, które wypadają między Wigilią a sylwestrem. Z drugiej strony, co trzeci z badanych nie bierze w tym czasie żadnego dnia wolnego. Co dziesiąty na początku grudnia miał tę decyzję jeszcze przed sobą.
fot. mat. prasowe
Plany na okres świąteczny
A jakie postawy wobec urlopów w drugiej połowie grudnia zajmują pracodawcy? Według badanych specjalistów, przełożeni dzielą się pod tym względem na dwie niemal równe części. Lekko przeważają szefowie, którzy zachęcają pracowników do brania wolnego w okresie między Wigilią a sylwestrem (46%). Nieco mniej, bo 43% .ch do tego zniechęca/
Jakie benefity świąteczne przygotowali pracodawcy?
Najpopularniejszym benefitem, który specjaliści otrzymują od pracodawców z okazji świąt, jest premia finansowa. Może na nią liczyć więcej niż co trzeci badany (39%). Aż 68% specjalistów ma w swoim otoczeniu osobę, która może liczyć na taki benefit. Nieco mniej popularne są prezenty świąteczne, np. gadżety albo kosze upominkowe – otrzymuje je co czwarty respondent (25%) – a ponad połowa spotyka się z tego typu benefitami u znajomych. Mało rozpowszechnioną formą docenienia pracowników z okazji świąt są natomiast dodatkowe urlopy. Słyszało o nich tylko 25% badanych, a otrzymuje mniej niż co dziesiąty.
Czego pracownicy oczekują od szefa w święta?
Badacze Pracuj.pl zapytali specjalistów o to, jakie inicjatywy podejmuje dobry pracodawca z okazji świąt. Zdania badanych są mocno podzielone - obok kwestii finansowych pracownicy zwracają także uwagę na działania budujące dobrą atmosferę w zespole. Najwięcej specjalistów uważa, że dobry pracodawca wyróżnia zespół świątecznymi premiami (65%). Blisko połowa badanych zwraca uwagę na prezenty i zabawy dla dzieci pracowników (48%). Organizacja integracyjnego spotkania świątecznego znalazła się na trzecim miejscu (47%).
fot. mat. prasowe
Świąteczne benefity
Na co jeszcze zwracają uwagę badani? 4 na 10 oczekuje dbałości pracodawcy o świąteczny wystrój w biurze i okolicznościowych prezentów. Tyle samo wymaga otwartości szefa na pracę z domu w czasie między Wigilią a sylwestrem, a także zachęcania przez niego do brania urlopu i wypoczynku. Co ciekawe, więcej niż co trzeci pracownik (35%) uważa, że cechą dobrego szefa w święta jest organizacja akcji charytatywnych.
Badania Pracuj.pl pokazują, jak dużą wagę dla współczesnych pracowników odgrywają pozytywne gesty. Specjaliści szukają wymiernych sygnałów, że ich praca jest doceniana, co widać po oczekiwaniu premii. Z drugiej strony chcą, by w święta zauważyć w nich człowieka, pracować inaczej, niż przez resztę roku, spędzić czas razem w miłych okolicznościach. Pracuj.pl wykazał w tym roku, że dobra atmosfera i pozytywne relacje to podstawowe przyczyny zadowolenia z pracy zarówno specjalistów, jak i pracowników fizycznych. A w święta znaczenie tych kwestii w życiu firmy widać jeszcze wyraźniej
– podsumowuje Konstancja Zyzik, ekspertka Pracuj.pl, Talent Acquisition & Employer Branding Manager w Grupie Pracuj.
* Badanie „Święta w pracy” zostało przeprowadzone w grudniu 2018 roku na grupie 924 użytkowników portalu Pracuj.pl – osób pracujących.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)