Wydatki na zdrowie Polaków
2006-06-05 14:15
Przeczytaj także: Prywatne usługi medyczne Polskich konsumentów
Ankietowani przyznali, że starali się płacić za leczenie tylko w poważnych przypadkach i sporadycznie. 9 procent respondentów nie leczy się w ogóle w placówkach publicznych.28 procent ankietowanych przyznało, że chętnie skorzystałoby z produktów ubezpieczeniowych, które pokrywają np. koszty korzystania z prywatnych usług medycznych. Tego typu ubezpieczenia są co prawda jeszcze dużą nowością, jednak coraz więcej osób interesuje się nimi.
43 procent osób, które wypełniały kwestionariusze zadeklarowało, że stara się nie wydawać na lekarstwa więcej niż 50 złotych miesięcznie, 36 procent przyznało, że miesięcznie wydaje na medykamenty kwotę od 51-100 złotych, zaś 17 procent stara się przeznaczać na nie kwotę w przedziale od 101-200 złotych.
Ankietowani najczęściej kupują przeciwbólowe leki bez recepty (81 procent), specyfiki na przeziębienie lub grypę (78 procent), medykamenty na gardło i kaszel (67 procent) lub też witaminy (57 procent). 31 procent Polaków kupuje też preparaty na dolegliwości mięśniowe i stawowe, a 19 procent sięga po specyfiki przeciwłupieżowe, pomagające w odchudzaniu (17 procent), zaś 17 procent kupuje preparaty, które pomagają zredukować stres i zmęczenie.
Konsumentów zapytano też, czym kierują się przy wyborze apteki. Polacy jako najważniejszy argument wymieniają korzystne ceny (59 procent), odległość od miejsca zamieszkania (41 procent) oraz dobrą obsługę (31 procent) i doradztwo (31 procent). Mniejszy wpływ na wybór apteki ma zróżnicowana oferta (6 procent), przyzwyczajenie (14 procent) oraz zadowolenie z obsługi (20 procent).
![Dodatkowe opłaty za leczenie: 60% Polaków za [© Scanrail - Fotolia.com] Dodatkowe opłaty za leczenie: 60% Polaków za](https://s3.egospodarka.pl/grafika/oplaty-za-leczenie/Dodatkowe-oplaty-za-leczenie-60-Polakow-za-apURW9.jpg)
oprac. : Izabela Okrój / Polska.pl