eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeRynek magazynowy nie traci tempa

Rynek magazynowy nie traci tempa

2019-01-09 11:40

Rynek magazynowy nie traci tempa

Magazyn © Александр Ивасенко - Fotolia.com

Siłą napędową rynku magazynowego w 2018 roku był segment e-commerce, który nie tylko dużo wynajmował, ale i stawiał nowe wyzwania w zakresie lokalizacji oraz specyfikacji technicznej nowoczesnych magazynów.

Przeczytaj także: Polski rynek magazynowy prawie bez pustostanów

Podaż wciąż rośnie, dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowo-produkcyjnej w całym kraju przekroczyły już 15 mln mkw. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku zawarto umowy na łączną powierzchnię 3,03 mln mkw., a w budowie pozostawało kolejne ponad 2 mln mkw.

Rekordowo niskie pustostany


Mimo tak dużej podaży, po trzecim kwartale 2018 roku odsetek pustostanów spadł do rekordowo niskiego poziomu 4,3 proc. Dzieje się tak z powodu bardzo wysokiego popytu, niewielkiej liczby inwestycji spekulacyjnych oraz faktu, że deweloperzy budują coraz więcej obiektów typu build-to-suit (BTS) – na zamówienie i według potrzeb konkretnego najemcy. Chcąc jednak przyspieszyć proces inwestycyjny, deweloperzy odpowiednio wcześniej przygotowują i zabezpieczają zasoby gruntów inwestycyjnych wraz z odpowiednimi pozwoleniami, dzięki czemu mogą zacząć budować w każdej chwili, gdy tylko pojawi się klient, a nowy magazyn powstaje w ciągu sześciu – dziewięciu miesięcy, zależnie od wielkości i poziomu zaawansowania projektu. W ten sposób oferta dla finalnego odbiorcy jest bogatsza. Natomiast na projekty spekulacyjne deweloperzy decydują się przede wszystkim w lokalizacjach o najniższych pustostanach, jak i również w nowych lokalizacjach (z dostępem do nowej infrastruktury drogowej), które jednocześnie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najemców.

fot. Александр Ивасенко - Fotolia.com

Magazyn

Siłą napędową rynku magazynowego w 2018 roku był segment e-commerce.


Firmy chcą budynków na własność


Coraz bardziej widocznym trendem jest chęć firm do budowania powierzchni magazynowo-produkcyjnych na własność. Mówimy wtedy o tzw. modelu BTO, czyli build-to-own. Dzieje się tak głównie w sytuacjach, gdy najemca planuje bardzo dużo zainwestować w zaawansowane technologicznie wyposażenie magazynu lub fabryki, gdzie jest to budynek strategiczny dla jego działalności. Co więcej, ten trend może nasilić się w 2019 roku, ze względu na wprowadzenie nowych przepisów podatkowo-księgowych – IFRS 16. Według nowego prawa, dla niektórych firm budowa obiektu na własność może być bardziej opłacalna niż zawarcie długoterminowej umowy najmu (15 lat +).

E-commerce wynajmuje i wymaga


Największe potrzeby magazynowe w 2018 roku zgłaszały firmy zajmujące się handlem tradycyjnym i elektronicznym, logistyką oraz lekką produkcją. Jednak motorem rynku magazynowego zdecydowanie była rozwijająca się w gigantycznym tempie branża e-commerce. Oprócz głównych centrów dystrybucyjnych zajmujących się typową dla nich realizacją zamówień (fulfillment centres) sieci sprzedające za pośrednictwem internetu szukają sposobów na zoptymalizowanie i skrócenie czasu dostaw, dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się mniejsze powierzchnie magazynowe zlokalizowane w pobliżu centrów dużych miast, tzw. Small Business Units. W ramach miejskich parków magazynowych powstają również komfortowe powierzchnie biurowe oraz tzw. show roomy, w których można obejrzeć ekspozycję albo odebrać towar zamówiony przez internet. Dlatego wynajmowaniem tam powierzchni zainteresowane są również start-upy, firmy kurierskie, potrzebujące wsparcia w postaci małych, nowoczesnych modułów zlokalizowanych w miastach.

Stare i nowe lokalizacje


Najbardziej pożądaną przez najemców lokalizacją w 2018 roku była Polska Centralna. W trzecim kwartale podaż w tym regionie przekroczyła 253 tys. mkw., a pustostany spadły do zaledwie 1,5 proc. Deweloperzy zabezpieczają coraz więcej działek w okolicach Warszawy, co oznacza, że w najbliższych latach możemy spodziewać się większej podaży w tym rejonie. Uważam, że ze względu na planowany Centralny Port Lotniczy, dużym zainteresowaniem będą cieszyły się również tereny w okolicach Grodziska Mazowieckiego w pobliżu autostrady A2. Już w 2019 roku ma być znany plan zagospodarowania terenu pod CPL.

Ze względu na lepszy dostęp do pracowników, równolegle rozwijają się nowe lokalizacje. W 2018 r. biznes bardziej otworzył się na kierunki wschodnie – przykładem takiej inwestycji jest duże centrum dystrybucyjne budowane w Olsztynku dla Zalando. Rozwija się również Białystok, a po stronie zachodniej: Zielona Góra, Gorzów, Świecko, Słubice, Rzepin i Bolesławiec. Widzimy też większą aktywność deweloperów w okolicach portów morskich, szczególnie w Gdyni i Gdańsku. Z powodu rosnącego wolumenu towarów transportowanych drogą morską, spodziewamy się wzmożonego zainteresowania najemców magazynowych w tej okolicy.

Na rynek magazynowy napływają inwestorzy z Azji


Polska nadal ma bardzo mocną, konkurencyjną pozycję na logistycznej mapie Europy. Naszym krajem interesują się nowi gracze, m.in. inwestorzy z Azji. W 2018 roku singapurski fundusz Mapletree Investment odkupił od Prologis ponad 1,5 mln mkw. powierzchni magazynowej – w USA, we Francji, w Niemczech i Polsce. Mamy zapytania również od najemców z tamtego rejonu.

Zainteresowanie Polską wykazują również firmy do tej pory lokujące się w Wielkiej Brytanii. W związku z planowanym Brexitem już teraz reorganizowane są łańcuchy dostaw, a firmy przenoszą produkcję do innych krajów. Można więc przypuszczać, że dzięki strategicznemu położeniu w Europie Polska będzie jednym z beneficjentów tych zmian.

Co nas czeka?


Obowiązujące czynsze nominalne za wynajem powierzchni magazynowych przez dłuższy czas utrzymywały się na stałym poziomie. Jednak w 2018 roku widoczny już był wzrost czynszów. Maleje również różnica pomiędzy czynszem bazowym a efektywnym, ponieważ deweloperzy są coraz mniej skłonni do udzielania dużych zachęt, co jest efektem dużego popytu najemców na ograniczoną ilość wolnej powierzchni. Spowodowane jest to również znaczną, nawet 20-procentową, podwyżką cen generalnego wykonawstwa, która miała miejsce w ostatnim roku. Z tego powodu również w 2019 r. możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen najmu. Mimo to Polska nadal będzie konkurencyjna dla takich państw jak Niemcy, Holandia czy Francja, które również odnotowują podwyżki w sektorze budowlanym. Polska pozostanie też liderem rynku magazynowego Europy Środkowo-Wschodniej.

Olbrzymie zainteresowanie najemców – gdzie od wielu miesięcy popyt przewyższa podaż – oraz rozpędzona gospodarka pozwalają przypuszczać, że rynek powierzchni magazynowych w naszym kraju, jeszcze przynajmniej przez kilka najbliższych lat, będzie notował wzrosty.

Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: