eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłBranża spożywcza. Ryzyko bez zmian, ale...

Branża spożywcza. Ryzyko bez zmian, ale...

2019-01-11 00:36

Branża spożywcza. Ryzyko bez zmian, ale...

Sklep spożywczy © chachanit - Fotolia.com

Polska branża spożywcza radzi sobie całkiem dobrze, o czym świadczyć może chociażby najnowszy Market Monitor firmy Atradius. Z opracowania wynika, że prognozy ryzyka kredytowego dla sektora są stabilne, a jego rozwój jest następstwem zarówno silnego popytu krajowego, jak i ekspansji na rynki zagraniczne. Warto jednak podkreślić, że oceny dla poszczególnych podsektorów nie są identyczne.

Przeczytaj także: Branża spożywcza: rośnie wartość dodana, ale i niewypłacalności

Analitycy podkreślają jednak istnienie dużej konkurencji w polskiej branży spożywczej, zwłaszcza w odniesieniu do cen. I wprawdzie zyski większości jej przedstawicieli charakteryzują się stabilnością, to raczej należą one do skromnych i wiele firm wręcz walczy o to, by wyjść na plus. Na wyższe mogą liczyć jedynie najwięksi gracze oraz małe, wyspecjalizowane podmioty.
Średni czas płatności w polskim przemyśle spożywczym to 30 dni. Liczba przedłużających się płatności jest na ogół wysoka, ponieważ duże firmy wykorzystują swoją przewagę wobec dostawców. Żądają długich terminów płatności lub przedłużają płatności w celu poprawy własnego cashflow. Zatory płatnicze nie wpływają jednak znacząco na niewypłacalność branży spożywczej, której poziom jest średni w porównaniu do innych sektorów, a w 2019 r. nie przewiduje się jego większego wzrostu – podkreśla Arkadiusz Taraszkiewicz, regionalny dyrektor ds. oceny ryzyka w Atradius.

Ocena ryzyka jest różna w zależności od podsektora. Neutralnie oceniany jest podsektor mięsny, gdzie segment produkcji drobiu ma się dobrze, z kolei problemy odczuwają hodowcy wieprzowiny z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń (AFS). Według analityków, sektor odczuje korzyści z uwagi na spodziewane inwestycje dużych, międzynarodowych graczy. Dobrą ocenę analityków zyskuje polski przemysł mleczarski, z kolei dla przekąsek i napojów prognozy są neutralne, z uwagi na problem dużej konkurencji cenowej. Dużą niewiadomą dla eksporterów pozostaje Brexit oraz jego skutki.

fot. chachanit - Fotolia.com

Sklep spożywczy

Branża spożywcza jest jedną z najsilniejszych w Polsce, a jej stabilny rozwój wynika z silnego popytu na rynku krajowym oraz rosnącemu eksportowi.


Negatywną ocenę analityków Atradius otrzymuje sektor handlu detalicznego oraz hurtowego artykułami spożywczymi, gdzie wielu średnich graczy operuje niewielkimi lub wręcz ujemnymi marżami z powodu dużej konkurencji cenowej. Nie bez znaczenia dla tych firm jest również ograniczenie handlu w niedziele. Warto tutaj wspomnieć problemy takich krajowych sieci jak Piotr i Paweł oraz Bać Pol.

Globalnie, sektor spożywczy ma się dość dobrze, ze stabilną lub dobrą oceną ryzyka kredytowego w wielu krajach. Pomimo zwiększonej niepewności związanej z rosnącymi sporami handlowymi, rynki żywnościowe pozostają względnie stabilne. Na sytuację branży spożywczej wpływają zmieniające się nawyki konsumentów, którzy domagają się pełnej informacji w zakresie składników, procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw, a także nowe rozwiązania technologiczne, które są wykorzystywane w produkcji żywności.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: