Świat: wydarzenia tygodnia 2/2019
2019-01-12 21:55
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 1/2019
- Chiński rząd silnie wspiera własne programy naukowo-badawcze i corocznie wręcza nagrody za wybitne osiągnięcia. W kończącym się tygodniu prezydent Chin, Xi Jinping wręczył te nagrody a media poinformowały, że najlepsi naukowcy otrzymują nagrody pieniężne o większej wartości niż obecne nagrody noblowskie (1,17 mln USD wobec 1 mln USD). Według oficjalnego protokołu chińskie nagrody otrzymali Liu Yongtana, ekspert od radarów i Qiana Qihu, specjalisty od obronności. Wyróżniono ok. trzysta przełomowych projektów, wręczono także nagrody pięciorgu obcokrajowcom.
- Poznaliśmy najnowszy raport OECD o emeryturach na świecie "Pensions Outlook 2018". W tym rankingu jesteśmy za Meksykiem i jest to efekt systemu, jaki obraliśmy w latach 90. Wg tego dokumentu np. w Meksyku tzw. stopa zastąpienia (chodzi tu o wysokość przyszłego dochodu u osób, które umownie rozpoczęły pracę w 2016 r. i przy optymistycznym założeniu będą pracować przez całe życie zawodowe – wynosi jedynie 26,4 proc). W Polsce ta stopa wynosi – w ocenie OECD – 31,6 proc., a w Australii – 32,2 proc. a dalej z wynikiem 40 proc. – są m.in. Chile, Malta i Rumunia, a dalej Słowenia i Korea. Oznacza to, że wysokość świadczenia emerytalnego będzie radykalnie niższa w porównaniu z wcześniejszymi zarobkami. Oznacza to też, że lepiej samemu myśleć o emerytalnej przyszłości
- Chiński rząd silnie wspiera własne programy naukowo-badawcze i corocznie wręcza nagrody za wybitne osiągnięcia. W kończącym się tygodniu prezydent Chin, Xi Jinping wręczył te nagrody a media poinformowały, że najlepsi naukowcy otrzymują nagrody pieniężne o większej wartości niż obecne nagrody noblowskie (1,17 mln USD wobec 1 mln USD). Według oficjalnego protokołu chińskie nagrody otrzymali Liu Yongtana, ekspert od radarów i Qiana Qihu, specjalisty od obronności. Wyróżniono ok. trzysta przełomowych projektów, wręczono także nagrody pięciorgu obcokrajowców.
- 9 stycznia po spotkaniu z premierem Chin, Li Keqiangiem Elon Musk otworzył w Lingang (na przedmieściach Szanghaju) fabrykę samochodów Tesla. To pierwszy taki przypadek, bo dotychczas zakłady produkcyjne znajdowały się na terenie Stanów Zjednoczonych. Wg programu działania pierwsze egzemplarze aut Tesli będą opuszczały fabrykę pod koniec 2019 roku. Docelowo zaplanowano, że fabryka pod Szanghajem ma produkować do 500 tys. Tesli rocznie.
- Chińczycy poinformowali, że lotnisko Daxing w Pekinie położone ok. 50 km na południe od centrum stolicy Chin będzie największym portem lotniczym na świecie. Dziś realizowany jest ostatni etap budowy, która ma być zakończona 30 września 2019 r. Beijing Daxing International Airport docelowo ma dysponować siedmioma pasami startowymi i będzie posiadał zdolność do odprawiania do 100 mln pasażerów rocznie. Początkowo mają być oddane cztery drogi startowe, a przepustowość w pierwszych latach szacowana jest na 72 mln pasażerów i 20 mln ton cargo i poczty rocznie. Warto przypomnieć, że prace budowlane rozpoczęto w końcu 2014 roku, a koszt szacuje się na ok.11,2 mld dol. Daxing. Drugie międzynarodowe lotnisko dla Pekinu
- Kolejny krok w rozwoju elektronik nie tylko użytkowej. LG na konferencji CES w Las Vegas pokazało nowy telewizor Signature OLED R z 65 calowym ekranem, który trafi do sprzedaży w 2019 roku. Nowatorskim rozwiązaniem jest rolowany ekran, który chowa się, gdy nie korzystamy z urządzenia. Warto podkreślić na tym przykładzie dużą dynamikę zachodzących zmian, bo na początku 2018 roku, również podczas CES, koreańska firma LG pokazała po raz pierwszy zwijany telewizor ale wtedy był to jeszcze koncept. Teraz jest to już finalna postać produktu wraz z podaniem przez producenta terminu wprowadzenia go na rynek.
- Projekt The Ocean Clean Up mający na celu likwidację Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci został wstrzymany. Przyczyną jest awaria głównej, wykonawczej części urządzenia. Zdecydowano, że to urządzenie wróci do portu w San Francisco, gdzie dokonany zostanie remont. Z realizacją tego kosztownego projektu wiązane są duże nadzieje, ale też jego konstrukcja zawiera szereg nowatorskich rozwiązań o dużym poziomie ryzyka. Jego zadaniem jest zbieranie pływających na niewielkiej głębokości plastikowych śmieci, co już teraz jest poważnym problemem.
- Pojawiły się kolejne prognozy dotyczące transportu lotniczego, a mam tu na myśli przede wszystkim rozwój technologiczny. Wg Alexandre de Juniac-a byłego CEO Air France, a obecnie dyrektora generalnego Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) w ciągu najbliższych 15-20 lat powstanie pierwszy samolot z napędem elektrycznym. Może to nastąpić przed 2040 r., o ile zostanie rozwiązany jeden z głównych problemów związany z bateriami.
- Świat zauważył sukces chińskiej sondy Chang'e 4, która na początku roku wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. To kolejna dziedzina zaawansowanej technologii, w której swoją obecność w czołówce zaznaczają Chińczycy. Sonda wystartowała 8 grudnia z kosmodromu Xichang w południowo-zachodnich Chinach. Została wyniesiona w kosmos przez rakietę Długi Marsz 3B. Jak dotąd ta część księżyca nie była zbadana. Sonda ma zbadać jego strukturę i skład mineralny, przeprowadzi też testy biologiczne i radioastronomiczne.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
EGZOSZKIELETY POMAGAJĄ UZYSKAĆ NADLUDZKIE SIŁY. ZNAJDUJĄ ZASTOSOWANIE W EDUKACJI, MEDYCYNIE ORAZ WOJSKU.
Dzięki połączeniu ludzkiego ciała ze specjalnymi, mechanicznymi szkieletami możliwe jest uzyskanie znacznie wyższej sprawności fizycznej. Egzoszkielety coraz częściej stosowane są w medycynie, zwłaszcza przy rehabilitacji. Zrewolucjonizowały też obowiązki żołnierzy w czasie misji, m.in. w Afganistanie. We wspomagające przy obsłudze linii produkcyjnych bioniczne szkielety zostali wyposażeni także pracownicy zakładów Forda. Najnowszy wynalazek LG ma wesprzeć człowieka właśnie w sektorze produkcyjnym.
– CLOi Suit Bot jest robotem „ubieralnym”, który zadebiutował na targach IFA. Nie jest to robot autonomiczny – niezbędny jest człowiek, który obsługuje to urządzenie. Zakładany jest na dolną część ciała i został zaprojektowany w celu zapewnienia większej stabilności, siły i bezpieczeństwa w miejscu pracy. To robot do zastosowania komercyjnego, przeznaczony do noszenia w miejscu pracy, takim jak zakład produkcyjny czy skład, gdzie niezbędne jest wielokrotne podnoszenie ciężkich przedmiotów, towarów – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Ken Hong, szef komunikacji w LG Electronics.
Egzoszkielety, czyli przenośne bioniczne szkielety, początkowo były wykorzystywane do wzmacniania mięśni żołnierzy. Pozwalają zwielokrotnić siłę i ograniczają zmęczenie. Znalazły zastosowanie np. podczas misji w Afganistanie, gdzie żołnierze mogli dźwigać ciężki sprzęt na dużych odległościach. Technologia poszła krok dalej, powstała już zbroja przyszłości, czyli bojowe umundurowanie z wbudowanym egzoszkieletem, które ochrania przed kulami, są też w stanie zahamować niewielkie krwawienie.
Podobne rozwiązania stosowane są też w medycynie, przede wszystkim w rehabilitacji. Poruszają stawami pacjenta, pozwalają na wykonywanie podstawowych ruchów. Coraz częściej po egzoszkielety sięga branża przemysłowa.
– Obecnie koncentrujemy się na zastosowaniu przemysłowym, nie na wojskowym; planujemy również wprowadzić zastosowania w medycynie. Obecnie jednak główną uwagę skupiamy na zastosowaniu przemysłowym, które znacząco różni się od zastosowania w przemyśle zbrojeniowym czy medycynie – wskazuje Ken Hong.
Niedawno w egzoszkielety zostali wyposażeni pracownicy piętnastu fabryk Forda. Zmniejszają obciążenie górnych kończyn, poprawiają kondycję fizyczną i stan zdrowia pracowników. Naukowcy obliczyli, że pracownik fabryki Forda podnosi ręce średnio 4,6 tys. razy dziennie. Egzoszkielety, które przejmują na siebie ciężar do 7 kg, są przez pracowników Forda wykorzystywane w 86 proc. pracy. Istnieją też rękawice egzoszkieletowe, które wspierają chwytanie narzędzi i w ten sposób ułatwiają pracę robotnikom.
– Obserwując na całym świecie zakłady produkcyjne i magazyny znajdujące się w krajach, gdzie zatrudnienie w tych sektorach jest duże, można zauważyć wiele osób, które doznają urazów, nadwyrężają kręgosłup, lub osłabienia kończyn z powodu przeciążenia. Uważam, że jest to naprawdę duży rynek, nawet większy niż przemysł zbrojeniowy i branża medyczna – przekonuje ekspert LG Electronics.
Opracowany przez LG CLOi SuitBot wspiera stopy, nogi i odcinek lędźwiowy człowieka, pozwalając przenosić cięższe towary i przy okazji odciążając kręgosłup. Sprawdzi się nie tylko w halach produkcyjnych czy w magazynach, lecz także poprawi jakość życia osobom, które spędzają większość czasu na krześle. Dzięki wbudowanemu systemowi sztucznej inteligencji, urządzenie monitoruje stan zdrowia, dopasowuje też swoją pracę do aktualnych warunków.
– Dzięki technologii ThinQ, CLOi będzie uczył się od swojego użytkownika jego ruchów i z czasem nauczy się, jak lepiej dopasować swoje ruchy do ruchów użytkownika. Możliwe jest to dzięki sztucznej inteligencji i zastosowanemu oprzyrządowaniu – zaznacza Ken Hong.
CLOi SuitBot może się łączyć z innymi robotami firmy i w ten sposób stać się częścią inteligentnej sieci roboczej, która dostarczy niezbędnych informacji w takich branżach, jak produkcja, logistyka i dystrybucja. Egzoszkielety mają coraz szersze zastosowanie. Oprócz przemysłu zbrojeniowego, medycyny czy szeroko pojętej dystrybucji mogą znaleźć zastosowanie w edukacji, np. poprzez specjalne rękawice, które nauczą gry na instrumentach.
Global Market Insights szacuje, że wartość rynku egzoszkieletów może do 2024 roku sięgnąć 3,4 mld dol.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)