Rozpoznawanie twarzy nie jest niezawodne
2019-01-17 08:31
Rozpoznawanie twarzy nie jest niezawodne © Artem - Fotolia.com
Rozpoznawanie twarzy to funkcjonalność, którą możemy spotkać w coraz to większej ilości smartfonów. Wydawać by się mogło, że jest to jedno z pewniejszych zabezpieczeń. Tymczasem okazuje się, że skaner twarzy można przechytrzyć i nie potrzeba do tego żadnych nadzwyczajnych umiejętności - wystarczy pokazać mu po prostu zdjęcie właściciela. Jaką blokadę telefonu wybrać, skoro biometryczne zabezpieczenia wyraźnie zawodzą?
Przeczytaj także: Telekomunikacja u progu rewolucji. Zobacz, co zmieni się w twoim życiu
Badanie funkcji rozpoznawania twarzy przeprowadziła holenderska organizacja Consumentenbond. Testom poddano 110 modeli telefonów. Jak ta metoda uwierzytelniania biometrycznego sprawdziła się w praktyce? Niestety. Okazało się, że wiele można jej zarzucić.Do przechytrzenia skanera wystarczyło bowiem jeden, dobrej jakości portret właściciela telefonu (nawet selfie). Tym sposobem badaczom udało się odblokować aż 42 z testowanych modeli. Sprawdzian oblały m.in.:
- Huawei P20,
- Huawei P20 Pro,
- Samsung Galaxy A8,
- Sony Xperia XZ2,
- Asus Zenfone 5,
- HTC U11+.
Na zdecydowaną pochwałę zasłużył Apple z iPhone’ami z serii XR i XS - okazał się jedynym producentem, którego żaden telefon nie wpadł w zastawioną przez naukowców pułapkę. Skoro rozpoznawanie twarzy to metoda, która najwyraźniej bywa zawodna, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć telefon przed ingerencją niepowołanych osób?
Eksperci z firmy ESET przypominają, że nawet sześciocyfrowy kod PIN lub skomplikowany wzór nie dają stuprocentowej pewności przed przełamaniem zabezpieczeń - znane są bowiem przypadki odgadnięcia blokady na podstawie smug pozostawionych na ekranie smartfona. Skuteczność ochrony może jednak podnieść zachowywanie dyskrecji podczas odblokowywania urządzenia. W opinii specjalistów warto dodatkowo zabezpieczyć telefon aplikacją, która w razie kradzieży lub zgubienia pozwoli na aktywację dodatkowej blokady dostępu do telefonu i danych na nim zgromadzonych. Może ona umożliwić także zdalne skasowanie wszystkich danych zapisanych w pamięci urządzenia i na zainstalowanej w nim karcie.
Przeczytaj także:
Jak sztuczna inteligencja wspomaga cyberbezpieczeństwo?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)