eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet#10yearchallange. Jak zmienił się ruch w sieci?

#10yearchallange. Jak zmienił się ruch w sieci?

2019-01-30 10:33

#10yearchallange. Jak zmienił się ruch w sieci?

Jak zmienił się ruch w sieci? © NicoElNino - Fotolia.com

#10yearschallenge to kolejne już wyzwanie, które zdobyło olbrzymią popularność wśród użytkowników mediów społecznościowych. Chodzi o opublikowanie dwóch zdjęć (aktualnego i sprzed dekady) i pokazanie, jakie zmiany zaszły w nas przez 10 lat. Ta zabawa stała się inspiracją dla ekspertów Cisco, który postanowili przyjrzeć się, jak przez ten czas zmienił się internet.

Przeczytaj także: Globalny ruch IP 2016 - 2021

Eksperci Cisco postanowili powrócić do raportu z danymi za 2009 rok. Wówczas globalny ruch IP wynosił w tym czasie niecałe 15 Eksabajtów miesięcznie, w tym roku szacuje się, że będzie to już 201 Eksabajtów, a więc ponad 13 razy więcej. Żeby lepiej zobrazować, o jaki rząd wielkości chodzi wystarczy powiedzieć, że 1 Eksabajt to 36 tysięcy lat materiału wideo w jakości HD.

Cisco przekonuje, że na tak potężny wzrost ruchu największy wpływ mają 4 główne trendy:
  • rosnąca liczba użytkowników Internetu,
  • postępująca cyfryzacja wszystkich sektorów gospodarki,
  • rozwój Internetu rzeczy
  • większa popularność treści wideo, które wymagają odpowiedniej przepustowości.

Świat przed Snapchatem


W ciągu ostatnich 10 lat nasz styl życia uległ radykalnej zmianie. Postęp technologiczny sprawił, że ceny urządzeń mobilnych znacznie spadły i są one obecnie powszechnie dostępne. W 2009 roku urządzenia mobilne generowały 91 Petabajtów danych, już w 2019 r. będzie to nawet o 29 Eksabajtów. Ponieważ 1 Eksabajt jest równy 1000 Petabajtom, mówimy o 341-krotnym wzroście.

fot. NicoElNino - Fotolia.com

Jak zmienił się ruch w sieci?

Internet stał się najważniejszym narzędziem do pracy, rozrywki czy utrzymywania kontaktów zarówno zawodowych, jak i towarzyskich.


Ponadto, Internet stał się najważniejszym narzędziem do pracy, rozrywki czy utrzymywania kontaktów zarówno zawodowych, jak i towarzyskich. Jak wynika z danych The Harris Poll, w 2009 dorośli użytkownicy spędzali w sieci średnio 13 godzin tygodniowo. Według firmy badawczej Zenith, w 2019 roku będzie to niemal 20 godzin. Zgodnie z przewidywaniami, w obecnym roku więcej czasu spędzimy online niż przed telewizorem. Tradycyjna telewizja jest stopniowo zastępowana przez platformy VOD (ang. video on demand) takie jak, HB GO, Netflix, Player czy Amazon Prime.

O skali rozwoju sieci świadczy również tempo w jakim przybywa użytkowników mediów społecznościowych. W styczniu 2009 roku profile na Facebooku, największej na świecie platformie social media, posiadało 150 milionów osób, obecnie jest ich już ponad 2 miliardy. Warto również dodać, że 10 lat temu nawet nie słyszeliśmy o takiej aplikacji jak Snapchat, która w trzecim kwartale 2018 r. mogła pochwalić się 186 milionami aktywnych użytkowników. Natomiast w grudniu 2009 roku Instagram posiadał zaledwie 1 milion użytkowników, podczas gdy dziś jest ich ponad miliard.
„Jesteśmy w ciągłym ruchu, tego samego oczekujemy od technologii. Przykładowo, zaczynamy oglądać serial na ekranie komputera jedząc śniadanie, a kończymy w drodze do pracy kontynuując z poziomu smartfona” – mówi Łukasz Bromirski, Dyrektor ds. technologii w Cisco Polska. „Również w biznesie dominuje trend mobilności – współczesne technologie pozwalają na pracę i dostęp do firmowych aplikacji właściwie z dowolnego miejsca i urządzenia. Dlatego kluczowe znaczenie ma sieć, która cały ten ruch obsługuje. Obecnie przybiera ona formę inteligentnych, wciąż ewoluujących i uczących się systemów, działających w sposób intuicyjny, wykrywając i eliminując przy tym coraz bardziej zaawansowane cyberzagrożenia”.

Wideo i gry rządzą w Internecie


Według badania Cisco Visual Networking Index z 2009 roku, najwięcej globalnego ruchu IP generowali użytkownicy z Ameryki Północnej. Dzisiaj na prowadzenie wysuwa się region Azji i Pacyfiku. Poza rozkładem geograficznym, w ciągu ostatnich 10 lat zmianie uległ również rodzaj konsumowanych treści. Dziesięć lat temu najwięcej danych generowały udostępniane pliki, ponad 4 Eksabajty miesięcznie. W 2019 r. będzie to 7 Eksabajtów miesięcznie. Obecnie prym wiedzie kontent wideo, który w 2009 r. generował niecałe 3 Eksabajty danych miesięcznie, a w 2019 r. sięgnie aż 105 Eksabajtów miesięcznie.

Dużo większą popularnością niż dekadę temu cieszą się też gry online, co w dużej mierze wynika z sukcesu takich tytułów jak League of Legends czy World of Tanks. Przykładowo, w 2009 roku gry internetowe odpowiadały za 63 Petabajtów ruchu miesięcznie, co stanowiło niecały 1% całkowitego konsumenckiego ruchu IP. W 2019 roku będą to już 4 Eksabajty, czyli prawie 64 razy więcej niż dekadę wcześniej, i będzie stanowiło niemal 3% całkowitego konsumenckiego ruchu IP.

Zmiana sposobów spędzania wolnego czasu i przeniesienie rozrywki do przestrzeni wirtualnej, a także coraz większa liczba urządzeń i aplikacji połączonych z siecią sprawiają, że co roku zostaje pobity rekord ruchu IP. Zdaniem ekspertów Cisco, do 2022 roku 60% populacji będą stanowili użytkownicy Internetu. W perspektywie 10 lat odsetek ten będzie jeszcze większy. Rozwój ekosystemu Internetu rzeczy, sztucznej inteligencji czy technologii blockchain z pewnością przyczyni się do jeszcze bardziej znaczącego wzrostu ilości generowanych danych.

Przeczytaj także: Globalny ruch IP 2015 - 2020 Globalny ruch IP 2015 - 2020

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: