eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrawo unijne utrudnia działalność firm

Prawo unijne utrudnia działalność firm

2006-06-09 00:03

Wiodące firmy z krajów Unii Europejskiej czują się wyłączone z decyzji podejmowanych przez Brukselę i często są sfrustrowane sposobem w jaki prawa unijne są wprowadzane w życie przez państwa członkowskie, wynika z badania opublikowanego przez firmę prawniczą Clifford Chance.

Przeczytaj także: KPP: buble prawne w UE i Polsce

Badanie, oparte na wywiadach z ponad 150 firmami w ośmiu krajach Unii Europejskiej pokazało, że wiele przedsiębiorstw uważa prawo UE za bardziej efektywne niż ustawodawstwo krajowe.

Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska ogłosiła plany uchylenia lub poprawienia ponad 200 unijnych ustaw i prawie 1500 związanych z nimi instrumentów prawnych, jako części trzyletniego programu mającego na celu uproszczenie i poprawienie ustawodawstwa.

"Widzimy wyraźny trend, że przedsiębiorstwa nie dotrzymują kroku unijnym prawodawcom, kiedy nowe ustawy napływają z Brukseli" - napisał Stuart Popham, starszy partner w Clifford Chance, we wstępie do raportu. "W szczególności mniejszych firm nie stać na to, żeby nadążać za nowymi wydarzeniami, a większe firmy angażują się zbyt mało lub zbyt późno".

Badanie wnioskuje, że mniej niż jedna na trzy firmy uważa, że unijni prawodawcy słuchają jej, a 30 proc. mówi, że po prostu nie ma pojęcia, czy ich poglądy są brane pod uwagę. Tylko ponad połowa dużych firm uważa, że trudno lub bardzo trudno jest ocenić prawa UE, uważa tak dwie trzecie małych i średnich przedsiębiorstw.

Biznes skarży się przede wszystkim na długość i kosztowność procesów biurokratycznych i na niekonsekwencję we wdrażaniu prawa na poziomie państw członkowskich.

Badanie oparto na wywiadach z firmami różnej wielkości i z różnych sektorów w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Polsce, Holandii, Włoszech, i Hiszpanii. Clifford Chance z siedzibą w Londynie, doradza firmom w sprawie trendów w unijnym prawodawstwie i współpracuje z ustawodawcami i organami nadzoru w imieniu swoich klientów.

Prawie połowa badanych firm stwierdziła, że zasady unijne są "znacznie lepsze" lub "nieco lepsze" niż prawa krajowe, tylko jedna trzecia twierdziła przeciwnie. Więcej niż 40 proc. firm uważa, że wpływ unijnej legislacji na ich przedsiębiorstwa będzie "generalnie pozytywny" w ciągu kolejnych dwóch lat, a mniej niż 20 proc. uważa, że będzie "generalnie negatywny".

Raport zwraca uwagę na braki w sposobie w jaki firmy porozumiewają się z UE, mówiąc, że ani one, ani reprezentujące ich organizacje nie są wystarczająco zaangażowane w kontakt z prawodawcami. Tylko 25 proc. przedsiębiorstw zatrudnia specjalistów do kontaktów w sprawach unijnych.

Komisja poinformowała w marcu, że planuje wycofać ponad jedną trzecią ze 183 unijnych projektów ustaw, częściowo dlatego, że są one już przestarzałe lub dlatego, że nie realizują dążeń do poprawy regulacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: