eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajbardziej poszukiwani pracownicy w I 2019

Najbardziej poszukiwani pracownicy w I 2019

2019-02-11 12:15

Najbardziej poszukiwani pracownicy w I 2019

Jacy pracownicy byli poszukiwani w styczniu 2019 roku? ©  designer491 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Utrzymująca się na rekordowo niskim poziomie stopa bezrobocia sprawia, że rekruterzy muszą wręcz walczyć o najlepszych pracowników. To powoduje, że pracodawcy nie ograniczają się już tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że w styczniu br. wiadomość od rekrutera otrzymało ponad 25,3 tys. jego użytkowników. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2018. Podsumowanie

Najbardziej poszukiwani pracownicy - kogo szukali rekruterzy przez Wyszukiwarkę Kandydatów?


W czasach, gdy o pracownika jest coraz trudniej, rekruterzy coraz częściej sięgają po metodę direct search, która daje im nie tylko możliwość dotarcia do kandydatów pasywnych, ale również kontrolę nad jakością potencjalnych pracowników, a także gwarantuje poufność procesowi rekrutacyjnemu (por. badanie GoldenLine "Efektywność narzędzi rekrutacyjnych", maj 2017). Styczeń nie był pod tym względem żadnym wyjątkiem.

Jak wynika z najświeższych statystyk, w pierwszym miesiącu br. wiadomość od rekrutera otrzymało 25 324 osoby posiadające profil zawodowy w serwisie GoldenLine. W tym gronie prym wiedli kandydaci z zaznaczoną specjalizacją IT - rozwój oprogramowania (16%). Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci ze specjalnością Inżynieria (13%), a na trzecim uplasowali się spece w kategorii Finanse/Ekonomia(11%). Tuż za podium uplasowały się Produkcja (10%) oraz Sprzedaż (9%). Warto przypomnieć, że kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Ile lat mieli najbardziej poszukiwani pracownicy


W styczniu 2019 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia; 52% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, było w tym wieku. 8% zapytanych przez rekrutera osób było w wieku 18 - 26 lat. Z kolei 25% osób, które zostały bezpośrednio zaproszone do procesu rekrutacji, znalazło się w przedziale wiekowym 37 - 44 lata.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


W styczniu na GoldenLine najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby mieszkające w województwie mazowieckim (25%), śląskim (13%), dolnośląskim (13%), małopolskim (11%) i wielkopolskim (10%). Przy tym największe zapotrzebowanie rekrutacyjne jest w dużych miastach - spośród osób, które otrzymały w ubiegłym miesiącu wiadomość od rekrutera, 18% mieszka w Warszawie, 8% we Wrocławiu, 8% w Krakowie, 6% w Poznaniu oraz 4% w Łodzi.

Znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


Znajomość języków obcych również jest istotna dla rekruterów. Wśród 25 324 osób, które otrzymały na GoldenLine zaproszenie do procesu rekrutacji bezpośrednio od pracodawcy, 82% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 31% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (10% użytkowników). Język francuski oraz język hiszpański zna 5% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W styczniu 2019 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 3 010 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (17%), śląskie (10%), dolnośląskie (9%), małopolskie (8%) oraz łódzkie (7%).

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert była skierowana do osób pracujących w obszarze Produkcja i objęła 21% wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (15%), Obsługa klienta/Call Center (13% wszystkich ofert), Inżynieria/Elektronika/Technologia (12% ofert) oraz Budownictwo/Geodezja (7%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Co gnębi Włochy?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: