eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyTransport i produkcja postawiły na leasing

Transport i produkcja postawiły na leasing

2019-02-20 13:37

Transport i produkcja postawiły na leasing

Transport stawia na leasing © Wellnhofer Designs - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jakie źródła finansowania zewnętrznego cieszą się szczególnym uznaniem polskiego sektora MŚP? Z ostatniej edycji „Barometru EFL” wynika, że firmy nadal bazują na środkach własnych. Jeżeli jednak przyjrzeć się wyłącznie zewnętrznym narzędziom, to na szczycie listy plasuje się leasing (ponad 55 proc.), z którego zdecydowanie chętniej korzystają średnie firmy (72 proc.) niż mikroprzedsiębiorstwa (33 proc.). Potwierdzeniem popularności leasingu są również dane Związku Polskiego Leasingu.

Przeczytaj także: Większe firmy częściej sięgają po leasing

Branżą najchętniej sięgającą po leasing jest transport (71 proc.), który w ten sposób finansuje swoją flotę. Z danych udostępnionych przez ZPL wynika, że w minionym roku wartość leasingu pojazdów ciężkich osiągnęła poziom niemal 20 mld zł, co w ujęciu rocznym oznacza ponad 11-procentowy wzrost.

Leasingu nie unikają również firmy przemysłowe - z tego sposobu finansowania korzysta aż 67 proc. ich przedstawicieli, finansując w ten sposób wymieniane co kilka lat maszyny i urządzenia do produkcji. Na kolejnych pozycjach wśród najbardziej aktywnych leasingobiorców plasują się handel (62 proc. wskazań) oraz budownictwo (61 proc.).
- Każda branża ma swoje ulubione lub najbardziej odpowiednie do jej specyfiki narzędzia finansowania inwestycji. W przypadku aż czterech branż takich jak transport, produkcja, handel i budownictwo, numerem jeden, jeśli weźmiemy pod uwagę zewnętrzne instrumenty, jest leasing. Przedsiębiorcy tak chętnie go wybierają z kilku powodów. Mogą dokonać inwestycji bez angażowania często dużej gotówki, tę mogą przeznaczyć na inne cele – na przykład związane z rozwojem swoich pracowników, a kupione środki trwałe zwiększają wartość firmy i jej konkurencyjność – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

TOP3 zewnętrznych narzędzi finansowych bez zmian


Od początku realizacji badania „Barometr EFL” (od stycznia 2015 roku) przedstawiciele sektora MŚP najczęściej finansują swoją działalność środkami własnymi. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w I kwartale br. – aż 92 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że sięga do swoich kieszeni, żeby inwestować. Biorąc pod uwagę finansowanie zewnętrzne, na fotelu lidera znajduje się leasing, z którego korzysta 55 proc. MŚP. Po raz kolejny bardzo wysoko utrzymuje się ubezpieczenie majątku firmy – sięga po nie ponad 51 proc. przedsiębiorców. Podium domyka kredyt bankowy (42 proc. wskazań).

fot. mat. prasowe

Produkty wspierające działalność firm MŚP

Przedsiębiorcy ciągle najchętniej wykorzystują środki własne.


Większe firmy najbardziej doceniają leasing


Rok 2019 nie przyniósł także zmian, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość podmiotu i popularność leasingu. Po raz kolejny widać tendencję, zgodnie z którą, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta zewnętrznych narzędzi finansowych, w tym z leasingu. Podczas gdy wśród mikro firm 33 proc. zarządzających bazuje na tym produkcie, to wśród małych ten odsetek już jest niemal dwa razy wyższy i wynosi 64 proc., a wśród średnich podmiotów ponad 72 proc.

Z ubezpieczenia majątku najchętniej korzystają małe podmioty (60 proc.), wśród średnich ten wskaźnik wynosi 53 proc., a mikro 38 proc. Podobnie po kredyt bankowy najchętniej sięgają przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 pracowników (52 proc.), a njarzadzirj te najmniejsze (22 proc.).

Informacje o badaniu:
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 2-8 stycznia 2019 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: