eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjePrywatne akademiki, czyli inwestorzy patrzą na studentów

Prywatne akademiki, czyli inwestorzy patrzą na studentów

2019-02-22 10:05

Prywatne akademiki, czyli inwestorzy patrzą na studentów

Akademik Livinn Kraków © fot. mat. prasowe

Inwestowanie w nieruchomości ciągle cieszy się popularnością. Inwestorzy nie ustają jednak w poszukiwaniu produktów, które zagwarantują im maksymalny zysk. W dobie wyjątkowo niskich stóp kapitalizacji znalezienie lukratywnej inwestycji nie jest sprawą najprostszą. Dlatego na uwagę coraz częściej zasługują nowe rozwiązania, jak np. prywatne akademiki. Ich potencjał zyskał już uznanie m.in. w Holandii, Niemczech i w Wielkiej Brytanii. W Polsce trudno jeszcze mówić o modzie na domy studenckie, ale – jak przekonują eksperci CBRE – sytuacja ta już wkrótce ulegnie zmianie.

Przeczytaj także: Inwestycje w mieszkania dla studentów już nie alternatywne

Jeżeli przyjrzeć się statystykom światowym, to okaże się, że wolumen inwestycji w nieruchomości mieszkalne budowane z myślą o studentach zdołał przekroczyć już 13,5 mld euro, a za większość tej sumy odpowiada rynek brytyjski i północnoamerykański.Nie oznacza to jednak, że Europa Zachodnia nie dostrzega potencjału, jaki kryją w sobie prywatne akademiki - od 2010 r. wysokość inwestycji w ten segment nieruchomości podskoczył aż o 859%, co plasuje go na liście najszybciej rozwijających się klas aktywów na kontynencie - przekonuje CBRE w opracowaniu „Insights to Student Housing”.

Studenci zagraniczni przyciągną inwestorów


Obecnie obcokrajowcy to zaledwie 5,1% studenckiej braci naszego kraju. Przewidywania wyraźnie jednak wskazują, że ich udział systematycznie będzie rosnąć, głównie ze względu na niskie koszty utrzymania i dostępność kursów prowadzonych w języku angielskim. Ponadto w kraju zatrzyma ich rosnąca liczba nowych firm, takich jak centra BPO i SSC, które zapewniają zatrudnienie osobom wchodzącym na rynek pracy, co czyni Polskę atrakcyjnym miejscem do rozpoczęcia kariery zawodowej. Szacuje się, że jeśli utrzyma się obecna tendencja wzrostowa, przez kolejne 3 lata liczba studentów z zagranicy wzrośnie o 74,6%. Innymi słowy do 2022 r. w Polsce będzie gościć 120 000 obcojęzycznych adeptów szkół wyższych.
- Studenci, zarówno lokalni, jak i zagraniczni, stanowią grupę społeczną, która szybko zyskuje na znaczeniu w zakresie rozwoju miast. Ich obecność i rosnąca siła nabywcza mają duży wpływ nie tylko budownictwo mieszkaniowe, ale także na inwestycje w handel i rekreację, różnorodność urbanistyczną, zmiany na rynku pracy oraz pozycjonowanie międzynarodowe. Istotne jest, aby miasto współpracowało z uniwersytetami w celu tworzenia programów przyciągających tę konkretną grupę długoterminowych gości – mówi Paweł Rudiak, ekspert CBRE.

Łóżko dla studenta potrzebne od zaraz


Zgodnie z prognozą ekspertów CBRE największy popyt na obiekty dedykowane studentom odnotujemy w Warszawie, gdzie po ukończeniu obecnie rozpoczętych projektów w 2020 r. wciąż będzie długoterminowe zapotrzebowanie na ponad 43 000 miejsc noclegowych. W Krakowie liczba łóżek potrzebnych dla uczniów szkół wyższych wzrośnie do około 33 500, a w Gdańsku do 18 000. Co ciekawe, przy założeniu, że w kraju każdego roku będą budowane po 3 budynki tego typu, Poznań, Śląsk i Wrocław będą musiały rozwijać się w takim tempie przez około 20 lat, by osiągnąć równowagę.

fot. mat. prasowe

Akademik Livinn Kraków

Sektor nieruchomości alternatywnych, w tym prywatne akademiki, potwierdził już swój ogromny potencjał


Banki trzymają rękę na pulsie


- Banki w Polsce nie mają dużego lokalnego doświadczenia w finansowaniu mieszkań dla studentów, jednak postrzegają sektor jako charakteryzujący się duża odpornością na wahania w popycie podczas spowolnień gospodarki. Przy obecnej fazie cyklu koniunkturalnego inwestycje w prywatne akademiki powinny być rozpatrywane jako defensywna alokacji kapitału dywersyfikująca kompozycje portfeli inwestycyjnych. Dlatego coraz częściej również banki, opierając się o wiedzę i doświadczenie grup aktywnych na rynkach europejskich, deklarują zainteresowanie finansowaniem mieszkań studenckich zarówno na etapie budowy, jak i inwestycji również w Polsce – podsumowuje Paweł Rudiak.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: