eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMeaningful Brands 2019: Nivea i Google znowu na szczycie

Meaningful Brands 2019: Nivea i Google znowu na szczycie

2019-02-28 09:02

Meaningful Brands 2019: Nivea i Google znowu na szczycie

Meaningful Brands 2019 © MarekPhotoDesign.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Znamy już wyniki najświeższej odsłony rankingu Meaningful Brands® 2019. W tym roku markami najbardziej istotnymi z punktu widzenia polskich konsumentów okazały się Nivea, Google oraz Allegro. Z tegorocznego badania Havas Media Group wynika również, że aż 82% istniejących na rodzimym rynku marek mogłoby zniknąć i nikt nie zwróciłby na to żadnej uwagi. To najwyższe wskazanie w całej historii badania i potężny, bo 10-procentowy wzrost względem edycji 2017. W ujęciu globalnym odsetek ten wzrósł o 3 punkty procentowe, osiągając 77%.

Przeczytaj także: Meaningful Brands 2017: Nivea i Google poprawiają jakość życia

Marki meaningful, czyli te, które postrzegane przez konsumentów jako zmieniające świat na lepsze, mogą pochwalić się nie tylko lepszymi wynikami na giełdzie (o 134%), ale również większym udziałem (9%) w portfelu danej kategorii. Do tego osiągają znaczniejsze poziomy wszystkich kluczowych wskaźników efektywności (KP), takich jak intencja zakupowa (24 punkty procentowe) czy chęć polecenia (39 punktów procentowych).

Dziś zakupy to coraz więcej częściej manifestacja światopoglądu


54% polskich konsumentów (55% na świecie) jest zdania, że to nie rządy czy politycy, ale właśnie marki i firmy mają dziś większe pole do popisu, jeżeli chodzi o zmienianie współczesnego świata na lepsze. Nie jest zatem zaskoczeniem, że dziś decyzje zakupowe coraz częściej stają się swoistego rodzaju manifestem światopoglądu.
– Oprócz zmian w postawach dotyczących wyboru i oceny marek, w tegorocznych danych widzimy zmianę w istotności czynników, które są koniecznym warunkiem naszego szczęścia. Coraz ważniejsze są dla nas takie wymiary życia jak: „Posiadanie wokół ludzi, którzy naprawdę się o nas troszczą” (wzrost z 38% do 47%), „Radość z małych rzeczy w życiu” (wzrost z 35% do 37%), „Dobra forma fizyczna” (wzrost z 26% do 37%). Jeszcze w 20014 roku, najczęściej wskazywanym kluczowym czynnikiem poczucia zadowolenia z życia było „Osiągnięcie lepszego standardu życia”, dziś znajduje się ono na 4 pozycji. Dane sugerują, że zmierzamy powoli w stronę społeczeństwa postmaterialistycznego, gdzie od materialnych, ważniejsze są kwestie i wartości pozamaterialne. W konsekwencji coraz więcej osób oprócz dobrych jakościowo, użytecznych produktów w niskiej cenie, szuka marek, za którymi stoją bliskie im wartości. Wartości te mogą manifestować się na bardzo wielu polach, w procesie produkcji, polityki traktowania pracowników czy prowadzonej komunikacji. Na razie rzecz jasna, kwestie te są istotne na poziomie deklaracji, wierzę jednak, że za moment będą także decydujące w momencie zakupu. Zresztą już dziś marki, które działają na polu społecznym i ekologicznym cieszą się dużo większym zaufaniem, niż ogół marek (60% vs 30%) – komentuje Anna Kuropatwa, Insights and Strategy Director w Havas Media Group.

Wyniki Meaningful Brands® 2019


W tym roku markami, które w globalnym badaniu wypadły najlepiej są: Google, PayPal, Mercedes-Benz, WhatsApp, YouTube, Johnson & Johnson, Gillette, BMW, Microsoft i Danone. W Polsce na tej liście znalazły się odpowiednio: Google, Nivea, Allegro, YouTube, Rossmann, Tymbark, Biedronka, Audi, Samsung i Łaciate.

fot. mat. prasowe

Meaningful Brands w Polsce - ranking

W Polsce najbardziej meaningful są Google, Nivea, Allegro, YouTube i Rossmann.


Ponad połowa marek nie dostarcza treści, które są meaningful


Treści, dziś oferują marki, znacznie mijają się z oczekiwaniami odbiorców. Podczas gdy 90% konsumentów oczekuje od marek wartościowego contentu i aktywacji, więcej niż połowa treści dostarczanych przez marki nie jest meaningful. Dodatkowo, sytuację tę wzmacnia przeciążenie ilością ciągle pojawiającego się nowego contentu, w tym np. 473 000 tweetów czy 4 milionów video, które są oglądane co minutę na YouTube.

fot. mat. prasowe

Meaningful Brands w Polsce wg płci

Kobiety najczęściej wybierały Rosmanna.


Śledzenie relacji pomiędzy wynikami marek pod kątem meaningfulness a treściami, które marki produkują, pokazuje, że firmy powinny zdecydowanie podnieść jakość oferowanego contentu, tak aby efektywnie angażować odbiorców i w efekcie podnosić swoje wyniki biznesowe. Wg badania aż 58% treści tworzonych przez 1800 największych światowych marek, to treści nieadekwatne i słabej jakości. Z pewnością nie odpowiadają one potrzebom konsumentów, a przez to nie mają szans przebić się przez szum reklamowy i zaangażować swoich odbiorców poprzez rozrywkę, ciekawe wydarzenia czy inne oparte o wartościowy kontent aktywacje konsumenckie.
– Wysokie oceny marki pod kątem meaningfulness przekładają się bezpośrednio na jej wartość ekonomiczną. Badanie pokazuje, że brandy wysoko cenione przez konsumentów osiągają aż o 134% lepsze notowania giełdowe. To kluczowa przesłanka dla marek – wartościowa i wpływająca na poprawę życia konsumentów komunikacja wpływa na rozwój biznesu. Badanie Meaningful Brands, które prowadzimy już ponad 10 lat daje nam unikatową wiedzę na temat budowania wartościowego wizerunku marki i bardzo cieszymy się, że możemy się nią dzielić z naszymi klientami – mówi Małgorzata Węgierek, CEO Havas Media Group.

fot. mat. prasowe

Kontakt z markami

Znakomita większość osób nie dostrzegłaby zniknięcia niektórych marek z rynku.


Oferowanie treści, które są dla ludzi meaningful naprawdę się opłaca. Badanie Meaningful Brands® 2019 pokazuje, że istnieje aż 72% korelacja pomiędzy efektywnością treści a postrzeganiem marki, jako tej, która oferuje korzyści osobiste, w tym zwłaszcza emocjonalne. A im większy wpływ marki na nasze szczęście, tym bardziej meaningful ona się staje, co zawsze pozytywnie odbija się w wynikach biznesowych.
Tak wyglądają kluczowe wnioski z najnowszej fali badania Meaningful Brands® 2019, globalnego projektu badawczego grupy Havas, realizowanego w 31 krajach, na grupie 350 000 respondentów i obejmującego 1880 marek. Badanie mierzy siłę marki przez pryzmat korzyści oferowanych ludziom przez dany brand. W Polsce nową falę badania przeprowadzono na ponad 9 tys. respondentów i 105 markach w 11 kategoriach produktowych. W tym między innymi: Finanse, Motoryzacja, Handel, Telekomunikacja, Żywność, Internet i Media.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: