eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyStudenci i absolwenci o rynku pracy

Studenci i absolwenci o rynku pracy

2019-02-28 08:50

Studenci i absolwenci o rynku pracy

Studenci © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Każdego roku na rynek pracy trafiają pokaźne rzesze studentów i absolwentów. Jacy są? Jak oceniają swoje przygotowanie do pracy? Czego oczekują od pracodawców? Co w życiu zawodowym jest dla nich najważniejsze? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza opracowany z okazji Festiwalu Pracy JOBICON raport Pracuj.pl.

Przeczytaj także: Studia wyższe nie przygotowują do pracy

Napływ młodych talentów do firm jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają pracodawcy. Jak przewiduje PwC, w ciągu kilku lat na polskim rynku pracy może zabraknąć 1,5 miliona osób. Do tego dochodzi spora otwartość pracowników na mobilność – 63% specjalistów badanych w 2018 roku przez Pracuj.pl deklarowało rozglądanie się za nową pracą. Niedobór kadr z jednej strony, a luka kompetencyjna z drugiej to dwa zjawiska napędzające poszukiwania nowych talentów na coraz niższych rocznikach studiów - mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Studia, a realny rynek pracy


Co wyróżnia przebadanych przez Pracuj.pl studentów i absolwentów? Są to m.in. dostrzegalne różnice w ocenie studiów. Jeszcze do niedawna w powszechnym przekonaniu pokutował pogląd, że dyplom wyższej uczelni to wręcz niezbędna przepustka do udanej kariery zawodowej. Dziś takiego zdania jest zaledwie 37% badanych, a 1/3 wychodzi z kompletnie odmiennego założenia.

fot. mat. prasowe

Po co studiować?

37% respondentów zgadza się, że studia są potrzebne, aby znaleźć dobrą pracę.


Istotny i interesujący jest również fakt, że aż 38% badanych uważa, że studia nie przygotowały ich do poszukiwania pracy. Zadowolonych z odebranego na uczelni przygotowania jest 33% ankietowanych. Mimo dość niewyrównanej oceny efektów nauki na uczelni, aż 76% studentów ma zamiar rozwijać się zawodowo zgodnie z obranym kierunkiem studiów.

Praktyki i staże według badanych


O ile badani są podzieleni w ocenie studiów, o tyle ich wątpliwości nie budzą przeważnie praktyki i staże. Aż 82% badanych przez Pracuj.pl studentów i absolwentów uważa, że warto odbywać w trakcie studiów staże i praktyki.

fot. mat. prasowe

Studia a przygotowanie do pracy

Co trzeci z ankietowanych uważa, że studia nie przygotowują do pracy.


Respondenci oceniają własne praktyki i staże przeważnie pozytywnie. Według 61% studentów i absolwentów pomogły one im praktycznie przygotować się do pracy. 63% respondentów dodaje, że podczas praktyk i staży nauczyli się zasad funkcjonowania w firmie i nabyli umiejętności miękkie. 57% uważa, że nabyli konkretne umiejętności twarde, np. wykorzystania oprogramowania.
Raport Pracuj.pl, przygotowany z okazji Festiwalu Pracy JOBICON, pozwala jeszcze lepiej poznać postawy osób wchodzących na rynek pracy. Studenci i absolwenci są świadomi, że same dobre chęci i dyplom zazwyczaj nie wystarczają. Aż 83% badanych przez nas osób uważa, że pracodawcy już na starcie kariery oczekują od pracowników doświadczenia i konkretnych kompetencji. Dlatego nieobowiązkowe praktyki i staże stały się już niemal koniecznością - komentuje Konstancja Zyzik, Talent Acqusition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj.

Plany zawodowe i skala firm


Jakiej pracy szukają studenci i absolwenci, badani przez Pracuj.pl? Najwięcej, bo ponad połowa (51%) szuka pracy na pełen etat, a co czwarty - praktyk i staży (25%). Wśród pracujących badanych 50% jest zatrudnionych w branży, z którą wiążą swoją przyszłość.

fot. mat. prasowe

Praktyki i staże

Respondenci oceniają własne praktyki i staże przeważnie pozytywnie.


Jakich pracodawców szukają badani? Blisko połowa (łącznie 44%) chciałaby pracować w międzynarodowej korporacji lub dużej ogólnopolskiej organizacji. Jednocześnie co trzeci preferowałby zatrudnienie w małej firmie liczącej do 50 osób lub startupie (łącznie 32%).

Cechy pracodawcy


Studenci i absolwenci, zapytani o najważniejsze kwestie związane z pracą, zwracają szczególną uwagę nie tylko na warunki zatrudnienia, ale w podobnym stopniu także na możliwości nabywania doświadczeń. 67% badanych jako istotne w pracy wskazało na odpowiednie zarobki, jednak niewiele mniej wskazało możliwości rozwoju zawodowego (59%) oraz dobrą atmosferę (58%).

Aż 77% studentów i absolwentów za ważny wyróżnik idealnego pracodawcy uważa dawanie pracownikom możliwości rozwoju i szkolenia się. 65% badanych oczekiwałaby od niego także możliwości awansu. Co trzeci badany (34%) oczekuje, że idealny pracodawca pozwoli mu na samodzielność i da przestrzeń na realizację własnych pomysłów.

fot. mat. prasowe

W jakiej firmie chciałbyś pracować?

Blisko połowa (łącznie 44%) chciałaby pracować w międzynarodowej korporacji.


Praca - raczej środek, niż cel


Czy praca jest dla studentów celem samym w sobie? Zdania respondentów są w tym zakresie podzielone. Wśród badanych przez Pracuj.pl studentów i absolwentów najwięcej jest osób, które postrzegają ją jako środek do realizacji pasji pozazawodowych – 50%. Jednocześnie jednak znacząca część studentów i absolwentów jest skłonna do poświęcenia części życia osobistego, by wspinać się po kolejnych szczeblach kariery. Taką postawę przyjmuje 38% badanych.

fot. mat. prasowe

Co jest najważniejsze w pracy?

67% badanych jako istotne w pracy wskazało na odpowiednie zarobki.

fot. mat. prasowe

Co cechuje idealnego pracodawcę?

Na pierwszym miejscu pojawiło się dawanie pracownikom możliwości rozwoju i szkolenia się.


Informacje o badaniu
Badanie „Studenci 2018” zostało przeprowadzone przez Pracuj.pl na grupie N=2 145 użytkowników portalu w III kwartale 2018 roku metodą ankiety online. Celem pomiaru było zbadanie postaw respondentów wobec nauki na uczelni oraz praktyk i staży, a także ich planów dotyczących rozwoju zawodowego. 60% spośród respondentów w okresie pomiaru było zatrudnionych. 82% badanych stanowili studenci, a 18% absolwenci uczelni wyższych. Absolwentami na potrzeby niniejszego badania zostały nazwane osoby, które ukończyły studia w 2016, 2017 lub 2018 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: