eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaJak wymienić baterię w telefonie i nie dać się oszukać?

Jak wymienić baterię w telefonie i nie dać się oszukać?

2019-03-06 11:40

Jak wymienić baterię w telefonie i nie dać się oszukać?

Wymiana baterii © Kadmy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Doświadczenie pokazuje, że kres życia telefonu najczęściej wyznacza jego zalanie, uszkodzenie wyświetlacza i awaria baterii. Ostatnia z przyczyn nie musi jednak oznaczać, że nasz smartfon uda się na zasłużoną emeryturę - rozwiązaniem jest wymiana akumulatora. Warto jednak być ostrożnym - rynek pełen jest sprzedawców, którzy nie do końca są fair z kupującymi. Jak wymienić baterię w telefonie i nie dać się oszukać?

Przeczytaj także: Samsung prezentuje smartfon Galaxy A50

Jak szybko zużywa się bateria w telefonie?


Dzisiejsi użytkownicy smartfonów z łezką w oku wspominają żywotność baterii, w jakie wyposażone były chociażby kultowe już modele Nokii 3310, zapominając zupełnie, że dziś dajemy naszym telefonom o wiele większy wycisk niż przed laty. Zamiast urządzenia służącego do wykonywania połączeń, wysyłania smsów i grania w węża w rękach trzymamy przecież kieszonkowe centrum dowodzenia i rozrywki. Do tego po telefon sięgamy nieustannie, nie tylko dzwoniąc, ale też czytając pocztę i sprawdzając co nowego piszczy w social mediach. Jeśli dołożyć do tego oglądane filmiki, wspomaganie się GPSem oraz słuchanie ulubionych kawałków, sprawa staje się jasna - bateria w telefonie musi w końcu stracić swoją żywotność. Jak to właściwie przebiega?

Pojęcie, które musi się w tym momencie pojawić to „cykl ładowania baterii”. Jaki ma związek ze zużywaniem się akumulatora? Każde pełne rozładowanie i ładowanie nazywamy cyklem ładowania. Każdy taki cykl w niewielkim promilu zmniejsza jego całkowitą pojemność. Oznacza to, że ten sam rodzaj akumulatora może odmówić współpracy po 5 latach lub nawet po 2, jeśli był bardzo intensywnie wykorzystywany. Spójrzcie jak przebiega naturalne zużycie ogniw litowo-jonowych przez 500 cykli ładowania przy poprawnym użytkowaniu w bezpiecznych temperaturach:

fot. mat. prasowe

Schemat zużywania baterii

Ostatecznie wszystko zależy od tego z jaką częstotliwością rozładowujemy nasze baterie.


Ostatecznie wszystko zależy właśnie od tego z jaką częstotliwością rozładowujemy nasze baterie. Obecne realia niestety sprawiają, że nie mamy dla nich litości. Korzystamy ze smartfonów tak często, że już po roku czas pracy baterii w telefonie znacznie spada, a po 2-3 latach może się okazać, że ledwo nadaje się do użytku.

Aż przyjdzie czas na wymianę baterii


I co wtedy? Najpierw powinniśmy sprawdzić czy da się łatwo wymienić baterię w naszym telefonie. Jeszcze kilka lat temu każdy telefon posiadał otwieraną tylną klapkę, dającą łatwy dostęp do baterii, więc jeśli mamy starszy telefon, proces ten zajmie dosłownie kilka sekund. W ostatnich latach jednak trend ten się zmienił i producenci smartfonów nieco utrudnili demontaż obudowy. Wciąż jednak jest to w zupełności wykonalne i niezbyt czasochłonne zadanie, zwłaszcza jeśli skorzystamy z poradników dostępnych na YouTube (jest ich bardzo dużo). Należy się jednak liczyć z tym, że najpewniej będziemy potrzebować zestawu narzędzi do wymiany baterii w telefonie, który wygląda np. tak:

fot. mat. prasowe

Zestaw narzędzi do wymiany baterii


Jeśli nasz telefon nie należy do tych z łatwym dostępem do baterii, pozostaje nam oczywiście oddanie telefonu do serwisu, który zajmie się całym procesem. Musimy się w tym przypadku liczyć z kosztem, lecz zazwyczaj są to nieduże kwoty w okolicach 50-100zł za samą wymianę bez baterii. Niezależnie którą opcję wybierzemy, pozostaje nam najważniejsza kwestia – kupno dobrej baterii. To zadanie jest zdecydowanie najważniejsze, ale może sprawić nieco kłopotów.

Skąd wziąć odpowiedni model dobrej jakości?


Tutaj pojawia się kłopot, ponieważ jak mieliśmy okazję się przekonać, zakup nowej baterii do telefonu w stanie fabrycznym nie jest wcale prostym zadaniem. Częstą praktyką wśród sprzedawców np. na Allegro jest oferowanie używanych baterii oryginalnych jako nowe, a także modeli ze zmniejszoną realną pojemnością. Testy pokazują, że ten proceder jest niestety bardzo powszechny, dlatego nawet dobre serwisy telefonów często wymieniają baterie na niskiej jakości modele z portali aukcyjnych.

Jak to wygląda w praktyce?


Problem można najprościej przedstawić za pomocą realnego testu. Za "królika doświadczalnego" posłużyły baterie B600BE do Samsunga Galaxy S4, których wyniki prezentowały się następująco:

Bateria 1 – B600BE do Samsung Galaxy S4 – model z Allegro, sprzedawany jako oryginalny


fot. mat. prasowe

Bateria 1 – B600BE do Samsung Galaxy S4

Pojemność deklarowana: 2600mAh | Pojemność realna: 1850mAh | Pojemność realna/deklarowana: 71% | Gwarancja: 6 miesięcy Cena: 40,00 zł


Pomimo długiego czasu ładowania baterii, udało się uzyskać jedynie 1850 mAh pojemności maksymalnej, więc wynik znacznie odbiega od deklarowanego na etykiecie 2600 mAh. Sam przebieg rozładowania nie przypomina poprawnego dla dobrej jakości ogniw litowo-jonowych. Napięcie opada niestabilnie, co jest cechą charakterystyczną dla niskiej jakości ogniw. Obserwujemy także bardzo szybki spadek w pierwszej fazie ładowania – 0,5V w pierwsze 5 minut pracy, co może z kolei wskazywać, że jest to bateria regenerowana z recyklingu.

fot. mat. prasowe

Wykres rozładowania baterii 1

Napięcie opada niestabilnie, co jest cechą charakterystyczną dla niskiej jakości ogniw.


Bateria 2 – B600BE do Samsung Galaxy S4 – model z Allegro, sprzedawany jako oryginalny


fot. mat. prasowe

Bateria 2 – B600BE do Samsung Galaxy S4

Pojemność deklarowana: 2600mAh | Pojemność realna: 1800mAh | Pojemność realna/deklarowana: 69% | Gwarancja: 12 miesięcy Cena: 29,99 zł


Wyniki tej baterii były zdecydowanie najbardziej niepokojące, zważywszy na jej zachowanie podczas rozładowania. Przy rozpoczęciu ładowania można zaobserwować gwałtowny spadek napięcia, a zaraz po tym wzrost. Podczas ładowania podobne zjawisko powtarza się wielokrotnie, chociaż nie tak intensywnie. Takie zachowanie ogniwa wskazuje na niską jakość chemii w ogniwie lub duży stopień jego zużycia. Poza baterią Green Cell jest to jedyny model, na który sprzedawca daje 12-miesięczną gwarancję, ale zważywszy na jej charakterystykę napięciową nie ma co liczyć na tak długie funkcjonowanie.

fot. mat. prasowe

Wykres rozładowania baterii 2

Przy rozpoczęciu ładowania można zaobserwować gwałtowny spadek napięcia, a zaraz po tym wzrost.


Bateria 3 – B600BE do Samsung Galaxy S4 – model z Allegro, sprzedawany jako oryginalny


fot. mat. prasowe

Bateria 3 – B600BE do Samsung Galaxy S4

Pojemność deklarowana: 2600mAh | Pojemność realna: 1300mAh | Pojemność realna/deklarowana: 50% | Gwarancja: 6 miesięcy Cena: 24,90 zł


Ostatnia testowana bateria wykazała zdecydowanie największą różnicę pomiędzy pojemnością realną, a deklarowaną. Podczas długiego ładowania udało się zmieścić zaledwie połowę deklarowanej pojemności baterii. Jest to najtańsza testowana bateria i wykazuje zdecydowanie największą różnicę pomiędzy pojemnością deklarowaną, a realną.

fot. mat. prasowe

Wykres rozładowania baterii 3

Bateria wykazuje zdecydowanie największą różnicę pomiędzy pojemnością deklarowaną, a realną.


Bateria 4 – B600BE do Samsung Galaxy S4 – Oryginalna Green Cell


fot. mat. prasowe

Bateria 4 – B600BE do Samsung Galaxy S4 – Oryginalna Green Cell

Pojemność deklarowana: 2600mAh | Pojemność realna: 2600mAh | Pojemność realna/deklarowana: 100% | Gwarancja: 12 miesięcy Cena: 49,95 zł


Wynik testu nowej baterii Green Cell wypadł zgoła inaczej. Bateria co prawda jest nieco droższa od modeli “oryginalnych” z Allegro, ale w jej przypadku nie ma żadnych wątpliwości co do parametrów i jej stanu. Wykres charakterystyki napięciowej przypomina wzory idealnego zachowania ogniw litowo-jonowych. Dużą rolę odgrywa to, że ogniwa są świeżo wyprodukowane.

fot. mat. prasowe

Wykres rozładowania baterii 4

Wykres charakterystyki napięciowej przypomina wzory idealnego zachowania ogniw litowo-jonowych.


Podsumowanie – jak się nie dać oszukać przy wymianie baterii?


W dużym skrócie – producenci sprzętu i sprzedawcy podają na aukcjach i etykietach produktowych znacznie zawyżone pojemności akumulatorów, zupełnie niezgodne nawet z prawami fizyki. W przypadku testowanych baterii sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ mamy do czynienia ze sprzętem, który opisywany jest jako nowy i oryginalny. Testowane baterie wypadały w testach źle i bardzo źle. Wykazywały cechy akumulatorów mocno zużytych, bądź bardzo niskiej jakości. Nie da się więc ukryć, że sprzedawcy podają fałszywe informacje dotyczące nowości baterii lub ich oryginalności. Na pewno jednak mamy do czynienia z fałszywie podanymi pojemnościami akumulatorów.

fot. mat. prasowe

Porównanie badanych baterii

Jakość każdej zakupionej na Allegro baterii dalece odbiega od deklarowanej przez sprzedawców.


Test baterii Green Cell pokazał, że nowe baterie dobrego producenta mogą w 100% przywrócić sprawność telefonom na długi czas, lecz wyniki pozostałych modeli są niestety bardzo niepokojące. Jakość każdej zakupionej na Allegro baterii dalece odbiega od deklarowanej przez sprzedawców. W najgorszym przypadku pojemność jest mniejsza aż o połowę. Wymiana baterii na model o takiej jakości mija się z celem, a w niektórych przypadkach może się okazać nawet niebezpieczna. Mocno zużyte baterie o niestabilnej charakterystyce napięciowej poza niską wydajnością mogą też w niektórych przypadkach “spuchnąć”, co może zakończyć zarówno ich żywot, jak i żywot telefonu. Jeśli więc chcemy, aby nasz smartfon odzyskał prawdziwe drugie życie, przemyślmy zakup ze sprawdzonego źródła, którego możemy być pewni w 100%, tak jak realnej pojemności wybranej przez nas baterii :)

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Bateria do telefonu marki Green Cell

    Mesjonos / 2019-03-07 08:29:04

    Witam. Szczerze mówiąc miałem już styczność z wieloma bateriami zamiennymi i tymi "oryginalnymi" z Allegro.
    W moim zestawieniu obecnie najlepszym wyborem jest marka Green Cell.
    Nie oszukują na pojemności, trwałość ogniw jest na zadowalającym poziomie.
    No i wszystko dosyć dobrze i przejrzyście mają opisane na stronie świata baterii.

    https://swiatbaterii.pl/5-baterie-do-telefonow-smartfonow

    Wpisując model baterii lub model telefonu łatwo znaleźć odpowiednią baterię.
    Na plus jest to, że nie robią tak jak inni sprzedawcy w swoich tytułach, czyli np. "sprzedam opla astrę; nie ford focus, ferrari tesstarosa, opel kadet" odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: