Najbogatsi ludzie świata 2019
2019-03-12 13:03
Milioner © jcomp - Fotolia.com
Na przestrzeni najbliższych 5 lat liczba najbogatszych ludzi świata, a więc osób, których aktywa netto wynoszą lub przekraczają równowartość 30 mln USD, urośnie do 250 000 - przewiduje najnowszy 13. „The Wealth Report” firmy Knight Frank. W tegorocznej edycji opracowania nie zabrakło również miejsca dla danych odnośnie cen notowanych na 100 rynkach luksusowych nieruchomości mieszkaniowych, rezultatów rankingów City Wealth Index i Luxury Investment Index oraz wyników badania Attitudes Survey.
Przeczytaj także: Najbogatsi ludzie świata: Azjaci na mocnej pozycji
Najważniejsze informacje zawarte w raporcie:
- Na przestrzeni kolejnych 5 lat populacja >link http://www.finanse.egospodarka.pl/138900,W-co-inwestuja-najbogatsi,1,63,1.html najbogatszych ludzi> świata (UHNWI - Ultra High Net Worth Individuals), czyli takich, których majątek netto wart jest minimum 30 mln USD powiększy się o 22%.
- W tym roku liczba milionerów (majątek liczony w USD) po raz pierwszy w historii przewyższy 20 mln osób.
- Niezależnie od tego, co przyniesie Brexit, najbogatszym ośrodkiem na świecie pozostanie Londyn, ponownie plasując się na pierwszym miejscu rankingu najbogatszych miast (Knight Frank’s City Wealth Index).
- W efekcie 11-procentowego wzrostu cen w 2018 roku, Manila znalazła się na czele zestawienia nieruchomości mieszkalnych w klasie prime w skali międzynarodowej (Knight Frank’s Prime International Residential Index).
- Roczna stopa wzrostu na poziomie 40% zapewniła whisky pozycję lidera w odzwierciedlającym zmiany cen dóbr luksusowych rankingu Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII).
- 63% populacji najzamożniejszych osób na świecie (UHNWI) pomnożyło swój majątek w 2018 roku.
- 31% wszystkich międzynarodowych transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych dokonano z wykorzystaniem kapitału prywatnego.
fot. jcomp - Fotolia.com
Milioner
Dyrektor globalnego działu badań w firmie Knight Frank, Liam Bailey, stwierdził:
„Klienci stale proszą o prognozy na nadchodzący rok dotyczące pomnażania majątku, przepływu kapitału i cen nieruchomości luksusowych w ujęciu globalnym. Jeśli chodzi o najbliższy rok, dla mnie najistotniejsze jest to, iż - mimo pogorszenia się perspektyw gospodarczych – możliwości pomnażania bogactwa w 2019 roku nie ulegną zmianie, a liczba najzamożniejszych osób (UHNWI) w skali światowej wzrośnie o ponad jedną piątą na przestrzeni najbliższych pięciu lat.
Mimo ryzyka związanego z Brexitem, także i w 2019 roku Londyn będzie dzierżyć palmę pierwszeństwa wśród najbogatszych miast na świecie. Mając najwyższy odsetek najzamożniejszych mieszkańców, stolica Wielkiej Brytanii przoduje w naszym dorocznym rankingu najbogatszych miast (City Wealth Index), spychając swego jedynego, poważnego rywala, czyli Nowy Jork, na drugą pozycję.
Najzamożniejsi nadal będą żądać dostępu do rynków globalnych, zwłaszcza w związku ze spowolnieniem tempa rozwoju gospodarek rozwijających się i coraz intensywniejszymi poszukiwaniami możliwości dywersyfikacji. Aż 26% najbogatszych ludzi świata w tym roku zacznie planować emigrację, co jest rekordowo wysokim wynikiem, a rekordowo duża liczba krajów zaoferuje im obywatelstwo i możliwość zamieszkania poprzez programy inwestycyjne.
fot. mat. prasowe
Rozkład majątku
Szybkie przemieszczanie się majątku po całym świecie spowoduje wzrost aktywności inwestorów w ramach przyjętych przez nich strategii inwestycyjnych. Rosnące stopy procentowe oraz schyłek okresu luźniej polityki pieniężnej oznaczają, iż zbliża się koniec „bańki wszystkiego”. W ostatniej dekadzie wystarczyło nabywać klasyczne samochody, dzieła sztuki czy nieruchomości, aby dzięki hojności banków centralnych móc uzyskiwać wysoki poziom zwrotu z inwestycji. W miarę zachodzenia zmian w tym procesie, w coraz większym stopniu inwestorzy w branży nieruchomości zaczną koncentrować się na dochodach, zarządzaniu aktywami i możliwościach rozwoju.”
Prognozowany wzrost liczby najzamożniejszych osób na świecie (UHNWI) o 22% w ciągu najbliższych pięciu lat
Z nowych danych opracowanych wyłączne na potrzeby opracowania „Wealth Report” wynika, że zgodnie z prognozami, liczba osób najzamożniejszych (tj. takich, których wartość majątku netto wynosi minimum 30 mln USD) wzrośnie o 22% na przestrzeni najbliższych pięciu lat (do roku 2023), a ich całkowita liczba na świecie wyniesie blisko 250 000.
Z najważniejszych danych przekazanych przez GlobalData WealthInsight, wynika, że populacja najzamożniejszych osób (UHNWI - Ultra High Net Worth Individual) ma tendencję do wzrostu w przyśpieszonym tempie w porównaniu z pięcioma poprzednimi latami, w których liczba najbogatszych ludzi świata wzrosła o 18%. Warto jednak zauważyć, że prognozowany, średnioroczny wzrost na poziomie 4% jest bardziej miarowy w porównaniu ze wzrostem o 10% tylko w samym roku 2017.
- Mimo pogarszającej się perspektywy gospodarczej, możliwości pomnażania majątku nie zmienią się w 2019 roku. Zgodnie z prognozami globalna populacja osób najzamożniejszych wzrośnie o 22% w ciągu kolejnych pięciu lat, co oznacza, że w przypadku dodatkowych 43 000 osób wartość ich majątku przekroczy 30 mln USD do roku 2023. Jest to nadzwyczajny wynik, jeśli chodzi o poziom bogacenia się w skali światowej - stwierdził Liam Bailey, dyrektor globalnego działu badań w firmie Knight Frank.
- Rok 2017 był doskonały dla rynków instrumentów kapitałowych, rynków nieruchomości i inwestycji luksusowych. Poziom wzrostu odnotowany w 2018 r. w niektórych przypadkach był dobry, ale nie aż tak dobry jak w roku 2017. Prognozy na najbliższą przyszłość wskazują na bardziej zróżnicowane warunki - stwierdził Oliver Williams, dyrektor GlobalData WealthInsight.
Zgodnie z przewidywaniami GlobalData WealthInsight, w roku 2019 liczba osób na świecie, dysponujących majątkiem o wartości co najmniej 1 mln USD w aktywach netto (HNWI) po raz pierwszy przekroczy 20 mln. Około 6,6 mln takich osób pochodzi z Ameryki Północnej, 5,9 mln z Europy, a 5,8 mln z Azji.
Przypominając trendy opisane w poprzednich edycjach „Wealth Report”, najwyższy przyrost liczby UHNWI odnotują kraje azjatyckie. W czołówce znajdą się Indie (wzrost o 39%), a tuż za nimi Filipiny (38%) oraz Chiny (35%). Spośród 59 krajów i terytoriów uwzględnionych w prognozach Knight Frank, osiem na 10 wiodących pod względem rozwoju krajów leży na terenie Azji, a pozostałe dwa z tej dziesiątki to Rumunia i Ukraina.
Jednakże warto zauważyć, że część z nich startuje z niskiego poziomu. Na przykład, do roku 2023 w Rumunii mieszkać będzie 278 najzamożniejszych (UHNWI) na świecie osób, a na Ukrainie - 485. Przewiduje się, że liczba najzamożniejszych osób (UHNWI) na Filipinach wyniesie 296 w 2023 roku, tj. niecałe 2% populacji najbogatszych osób w Japonii, która szczyci się najwyższym wynikiem w tej dziedzinie w Azji (20 570 osób).
Prognozowany wzrost liczby najzamożniejszych osób (UHNWI) jest zgodny z wynikami tegorocznego badania pt. Attitudes Survey, z którego wynika, że większość UHNWI spodziewa się wzrostu wartości swojego majątku w roku 2019. Jednakże widoczna jest pewna rozbieżność co do intensywności tych nastrojów - 4/5 doradców ds. majątkowych w USA przewiduje, iż majątek ich klientów w roku 2019 wzrośnie, natomiast w Azji prognozy nie są już tak optymistyczne (niecałe 2/3).
Jeśli chodzi o uwzględnienie wyzwań związanych z lokalną sytuacją polityczną i gospodarczą, widać większą zgodność. Około 65% respondentów z krajów azjatyckich oraz 59% respondentów z USA stwierdziło w badaniu, iż warunki lokalne mogłyby spowodować większe trudności, jeśli chodzi o bogacenie się oraz utrzymanie dobrobytu w przyszłości.
Przeczytaj także:
Raport zamożności: milionerzy z jeszcze większymi milionami
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
najbogatsi ludzie świata, poziom zamożności, poziom zamożności finansowej, poziom życia
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)