eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca tymczasowa jest kobietą

Praca tymczasowa jest kobietą

2019-03-13 11:19

Praca tymczasowa jest kobietą

Kobieta sprzedawca © JackF - Fotolia.com

Praca tymczasowa domeną kobiet? Na to wskazuje najnowszy raport Grupy Progres. Okazuje się, że rzesza pracujących tymczasowo pań sukcesywnie się zwiększa, a wraz z nią rośnie liczba przepracowanych przez nie roboczogodzin - w 2018 roku zwiększyła się ona o 28 proc.

Przeczytaj także: Pracowników tymczasowych ubywa

Sytuacja kobiet na rynku pracy z roku na rok wydaje się poprawiać. I wprawdzie dominującą rolę nadal odgrywają na nim mężczyźni, to jednak z tej tendencji wyłamuje się praca tymczasowa. Z jednej strony jest to efekt tego, że agencje rekrutacyjne nie obsługują wszystkich sektorów, z drugiej - zapotrzebowanie zgłaszane przez ich klientów w większości dotyczy prac, których podjąć chcą się właśnie panie (pracownicy usług, sprzedawcy, specjaliści, pracownicy biurowi, contact center). Mężczyźni, znacznie częściej niż kobiety, pracują w charakterze operatorów i mechaników maszyn, monterów urządzeń czy są zatrudniani w przemyśle. Są to stanowiska nieco bardziej wykwalifikowane, na które klienci agencji zatrudniania zgłaszają zdecydowanie mniej zleceń.

Pracujące tymczasowo siłaczki


Z raportu Grupy Progres wynika, że trend dotyczący większej liczby kobiet niż mężczyzn pracujących tymczasowo jest widoczny w całej Polsce. W ubiegłym roku tę formę zatrudnienia posiadało 56 proc. pań i 44 proc. panów. Te same dane wskazują, że kobiety zatrudnione tymczasowo, w 2018 r. na pracę poświęciły o 28 proc. RBH więcej niż w 2017 r. – 462 RBH (cały okres zatrudnienia, w przeliczeniu na osobę - 2017 r.) i 595 RBH (cały okres zatrudnienia, w przeliczeniu na osobę - 2018 r.). Biorąc pod uwagę narodowość aktywnych zawodowo kobiet, to Ukrainki pracują więcej niż Polki – tylko w 2018 r. panie pochodzące ze Wschodu pracowały tymczasowo – 755 RBH (cały okres zatrudnienia, w przeliczeniu na osobę), nasze rodaczki o 320 RBH mniej – średnio 435 RBH (cały okres zatrudnienia, w przeliczeniu na osobę).

fot. JackF - Fotolia.com

Kobieta sprzedawca

Zapotrzebowanie na personel zgłaszane przez firmy dotyczą w większości prac, które chcą wykonywać panie (pracownicy usług, sprzedawcy, specjaliści, pracownicy biurowi, contact center).


– W porównaniu do Polek, kobiety z Ukrainy w naszym kraju pracują tymczasowo zdecydowanie więcej niż nasze rodaczki. Większa aktywność zawodowa tej grupy wynika z czynników, które motywują Ukrainki do podjęcia pracy poza ojczyzną. W ich przypadku cel jest jasny – chcą zarobić jak najwięcej, by móc odłożyć jak najwięcej. Ukrainki często są w Polsce same, bez dzieci, rodziny i praca jest ich jedynym zajęciem – mówi Magda Dąbrowska, Dyrektor Zarządzający CUW w Grupie Progres. – W przypadku Polek wykonujących pracę tymczasową na miejscu, mających przy sobie swoje dzieci ważny jest również czas, który mogą spędzić z rodziną, więc w tej sytuacji naturalne jest dzielenie doby pomiędzy dom i pracę. Dla dużej części Ukraińców Polska staje się krajem, w którym chcą żyć i budować swoją lepszą przyszłość, a do tego potrzebne jest pewne zaplecze finansowe – zaznacza Magda Dąbrowska.

Rynek pracy tymczasowej jest kobietą


Mimo odnotowanego wzrostu ogólnej liczby kobiet zatrudnianych przez agencje pracy, sytuacja zmienia się podczas analizy ich narodowości. Biorąc pod uwagę kraj pochodzenia pracujących pań, widoczne są spore różnice - liczba pracujących Ukrainek w 2018 r. wzrosła (w porównaniu do 2017 r.) o ok. 49 proc, natomiast liczba pracujących tymczasowo Polek w 2018 r. spadła o 31 proc. (w porównaniu do 2017 r.).
- Odnotowany w ubiegłym roku spadek liczby pracujących tymczasowo Polek zdecydowanie potwierdza wpływ, prowadzonej od dłuższego czasu polityki prorodzinnej, na rynek pracy. Ma ona na celu zachęcenie kobiet do rodzenia dzieci – program Rodzina 500 plus na każde drugie i kolejne dziecko miesięcznie, bez kryterium dochodowego. Po jego wprowadzeniu niemalże z dnia na dzień zauważalny był spadek zatrudnienia polskich kobiet – podkreśla Magda Dąbrowska. – Decydujące było też wsparcie dla rodzin o niskich dochodach na pierwsze lub jedyne dziecko oraz program Dobry Start, czyli 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, również bez kryterium dochodowego, a także większa ulga podatkowa na dzieci – podsumowuje Magda Dąbrowska.

Wśród wszystkich kobiet aktywnych zawodowo największą grupę pracujących tymczasowo stanowią osoby między 21 a 30 rokiem życia – 36 proc., na kolejnych miejscach znajdują się panie w wieku od 31 do 50 lat (ok. 20 proc.), poniżej 21 roku życia (13 proc.) i kobiety pomiędzy 51 a 60 r.ż. (10 proc.). Najmniejszą grupą są osoby starsze – 61 lat i więcej (2 proc.).

W informacji wykorzystano wyniki dane Grupy Progres za 2017 r. i 2018 r. analizujące 49 869 pracowników tymczasowych z Polski i Ukrainy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: