Kto buduje szklany sufit nad kobietami?
2019-03-15 12:59
Kto buduje szklany sufit nad kobietami? © Hyejin Kang - Fotolia.com
Wprawdzie mówi się, że sytuacja kobiet na rynku pracy sukcesywnie ulega poprawie, to ciągle jednak w dyskusjach poruszana jest kwestia szklanego sufitu, przez który paniom trudno jest się przebić. Praktyka pokazuje, że kobiety na swojej drodze zawodowej wciąż napotykają niemało przeszkód, z których jedną jest silnie zakorzenione w społeczeństwie postrzeganie ich poprzez pryzmat tradycyjnie im przypisywanych ról społecznych.
Przeczytaj także: Kobiety na rynku pracy: droga do stanowisk kierowniczych wciąż długa i kręta
Zjawisko szklanego sufitu
Niewidzialna bariera blokująca możliwość awansu i zajęcia kierowniczych stanowisk. W definicjach opisujących zjawisko szklanego sufitu podaje się, że dotyka ono przede wszystkim kobiet. Kobietom wciąż przypisuje się rolę opiekunek ogniska domowego, macierzyństwo i wykonywanie obowiązków domowych angażuje je w istotnym wymiarze. I choć dzięki wielozadaniowości panie rozwijają kompetencje związane z organizacją, samodyscypliną oraz efektywnym wykorzystaniem czasu, to jednak w percepcji społecznej właśnie od kobiet oczekuje się większej odpowiedzialność za sukces rodziny. Może to niekiedy powodować wątpliwości, czy nadmierne zaangażowanie w karierę nie sprawi, że osobista sfera życia w jakimś stopniu może ucierpieć- podkreśla Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu People. Widzimy jednak, że tradycyjny podział ról zmienia się, co teoretycznie daje kobietom większe możliwości rozwoju kariery zawodowej i samorealizacji. A jak jest w praktyce?
fot. Hyejin Kang - Fotolia.com
Kto buduje szklany sufit nad kobietami?
Kobiety mają predyspozycje do bycia liderkami
Agencja People postanowiła przyjrzeć się, jak kobiety oceniają możliwości swojego rozwoju zawodowego. Ze zrealizowanego w tym celu badania wynika, że respondentki są świadome swoich kompetencji i - co warto zaznaczyć - nie wiąże się to wyłącznie z posiadanym przez nie wykształceniem (70% badanych posiada dyplom wyższej uczelni), ale również z doświadczeniem na rynku pracy (połowa ankietowanych legitymuje się stażem wynoszącym od 6 do 10 lat). Znakomitej większości badanych (86%) towarzyszy przekonanie, że kobiety dobrze sprawdzają się w roli liderek. Dlaczego zatem ciągle trudno jest im się przebić przez ów szklany sufit i zasiąść na kierowniczym stanowisku?
Role społeczne i dwa etaty
Wydawać by się mogło, że odpowiedź leży w przyjętym przez społeczeństwo podziale ról. Stosunkowo częściej to kobiety wykonują opiekuńcze i domowe obowiązki, które – jak pokazują badania People, stanowią barierę w ich rozwoju zawodowym. Przyczyniają się do rozproszenia uwagi pomiędzy realizowanie zadań czy obowiązków w ramach kilku pełnionych funkcji. Co ciekawe, odpowiedzi kobiet pokazują jednocześnie, że posiadanie dzieci (ponad połowa ankietowanych to mamy) motywuje do lepszej organizacji swojego czasu, a co za tym idzie – przekłada się na lepsze wykonywanie swoich obowiązków na wielu płaszczyznach, w tym tej zawodowej.
Niewidzialne bariery mają swoje źródło gdzie indziej?
47% respondentek nie posiada dzieci, dlatego w ich przypadku obowiązki opiekuńcze nie stanowią przeszkody. Z drugiej strony kobiety będące mamami dobrze odnajdują się w pełnionych przez siebie kilku rolach i potrafią świetnie zorganizować swój czas. Skąd biorą się w takim razie niewidzialne na pierwszy rzut oka bariery, stające na drodze do zostania liderką? Część badanych uważa, że kobiety same stwarzają sobie bariery w zdobywaniu kierowniczych stanowisk. Wynika to np. z mniejszej odwagi w negocjowaniu lepszych warunków pracy i ubieganiu się o awans. Kobiety mają duże predyspozycje i kompetencje do tego, aby być liderkami, są też coraz bardziej świadome swoich talentów. Dlatego powinny sięgać po wysokie stanowiska i dbać o posiadanie korzystnych warunków pracy. Rolą rekruterów i pracodawców jest dostrzeganie ich potencjału i wspieranie w sięganiu po wyższe stanowiska. Z całą pewnością inspirowanie i motywowanie kobiet do ubiegania się o awans zawodowy poprawiłoby statystyki dotyczące maskulinizacji stanowisk zarządczych- mówi Lucyna Pleśniar.
Przeczytaj także:
Kobiety na rynku pracy: stres, mikroagresja i wypalenie zawodowe
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kobiety na rynku pracy, kobiety, sytuacja kobiet na rynku pracy, kadra zarządzająca
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)