eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPerspektywy zatrudnienia II kw. 2019

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2019

2019-03-12 10:41

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2019

14% polskich firm planuje rekrutację © designer491 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak pokazują wyniki najnowszej edycji „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w II kwartale nadchodzącego roku silna pozycja osób poszukujących pracy pozostanie faktem, chociaż plany rekrutacyjne firm zakrojone są na nieco mniejszą skalę niż ostatnio. Prognoza netto zatrudnienia, po korekcie sezonowej, sięga +9%. Pośród sektorów, w których nie powinno zabraknąć nowych miejsc pracy triumfują produkcja przemysłowa, transport, logistyka oraz handel detaliczny i hurtowy. Największe zapotrzebowanie na pracowników ma wystąpić w południowo-zachodniej części naszego kraju.

Przeczytaj także: Perspektywy zatrudnienia I kw. 2019

Najnowszy „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wskazuje, że w kolejnych trzech miesiącach osoby poszukujące pracy nie powinny zamartwiać się o jej brak. Odpowiedzi udzielone przez ankietowanych pracodawców dowodzą, że plany rekrutacyjne posiada 14% z nich, 80% nie przymierza się do żadnych zmian w zatrudnieniu, a 3% myśli o redukcji etatów. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, a więc wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców deklarujących wzrost i spadek zatrudnienia, osiąga pułap +11% (po korekcie sezonowej +9%).
– Zarówno na przestrzeni ostatniego kwartału, ale też ostatniego roku widzimy spadki w prognozach zatrudnienia pracodawców. Choć ich plany nie są już tak optymistyczne jak w ubiegłym roku to prognoza dla Polski na poziomie +9% zapowiada kontynuację dużej rywalizacji o kadry – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup. – Osoby poszukujące nowej pracy lub planujące zmianę kariery nie muszą się zatem obawiać o swoją przyszłość na rynku pracy. Pracodawcy w dalszym ciągu będą powiększać swoje zespoły, szczególnie w obszarze produkcji przemysłowej, transportu i logistyki oraz handlu, które wypadają zdecydowanie korzystniej niż u naszych południowo-zachodnich sąsiadów – dodaje Iwona Janas.

fot. mat. prasowe

Plany pracodawców dot. zatrudnienia w podziale na sektory

Najwyższe prognozy odnotowano w produkcji przemysłowej (prognoza netto zatrudnienia na poziomie +22%).


Spośród 10 przeanalizowanych przez Manpower sektorów, najwyższe prognozy odnotowano w produkcji przemysłowej (prognoza netto zatrudnienia na poziomie +22%), transporcie i logistyce (+14%) oraz handlu detalicznym i hurtowym (+12%). Mocny wysyp ofert pracy w drugim kwartale bieżącego nie będzie raczej dotyczył branży związanej z finansami i usługami dla biznesu (0%), restauracjami i hotelami (+1%) a także z rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem (+3%). Pracodawcy z dziewięciu na 10 uwzględnionych w raporcie branż planują w najbliższym kwartale powiększać swoje zespoły. W porównaniu do ubiegłego kwartału prognozy pogorszyły się w siedmiu sektorach, a polepszyły w trzech.

Przydatne linki:
Oferty pracy


W raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” przedstawiono również plany zatrudnienia w podziale na regiony Polski. Spośród sześciu regionów najsilniejszej rywalizacji o kadry można się spodziewać w południowo-zachodniej Polsce, z prognozą netto zatrudnienia +12%. Na korzystne perspektywy znalezienia nowej pracy mogą liczyć kandydaci z centralnej (+10%), południowej (+10%) i wschodniej Polski (+10%). Mniejszej liczby ofert pracy można oczekiwać w północnej Polsce (+4%). We wszystkich sześciu regionach pracodawcy planują powiększać swoje zespoły. W stosunku do ubiegłego kwartału prognozy firm pogorszyły się we wszystkich analizowanych regionach.

fot. mat. prasowe

Plany pracodawców dot. zatrudnienia w podziale na regiony

Najsilniejszej rywalizacji o kadry można się spodziewać w południowo-zachodniej Polsce.


Informacje o badaniu


Badanie Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla Polski zrealizowane było na reprezentatywnej próbie 751 pracodawców. Błąd statystyczny dla takiej próby to maksymalnie +/-3,6%. Na potrzeby badania skorzystano z podziału regionów Polski opracowanego przez Eurostat, który wyodrębnia następujące regiony: Centralny (łódzkie, mazowieckie), Południowo-Zachodni (dolnośląskie, opolskie), Południowy (małopolskie, śląskie), Północno-Zachodni (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), Północny (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), Wschodni (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: