Drapacze chmur zmieniają Warszawę
2019-03-18 00:30
Biurowe wieże rosną w centrum © filipw - Fotolia.com
Wieżowce zmieniają panoramę Warszawy, wkrótce będziemy w czołówce najwyższych stolic w Europie. W 2021 roku, w sąsiedztwie Dworca Centralnego, ukończony zostanie najwyższy – nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej – budynek Varso Tower. Razem z iglicą będzie miał 310 m, dla porównania – do dzisiaj najwyższy w kraju – Pałac Kultury i Nauki ma 237 m. Varso Tower zaoferuje najemcom biurowym ponad 66 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni.
Przeczytaj także: Czy wysokościowce zdominują panoramę Warszawy?
Drapacze chmur rosną głównie w okolicach Ronda Daszyńskiego i ulicy Towarowej, w kierunku których od kilku lat przesuwa się biznesowe centrum stolicy. Większość biurowych wież będzie oddawana do użytku w kilkumiesięcznych odstępach przez najbliższe trzy lata. Jako pierwsze zostaną oddane – Mennica Legacy Tower – jeszcze w tym roku, oraz Skyliner czy The Warsaw Hub – w przyszłym.Powierzchnia biurowa 11 budynków wysokościowych mierzących powyżej 100 m, które są w trakcie realizacji lub na zaawansowanym etapie przygotowania, wynosi ponad 570.000 mkw. Ich łączna wysokość to prawie 1,7 km (licząc tylko wysokość do dachu). Dla przykładu wysokość istniejących już 13 wież biurowych to także około 1,7 km. Idziemy na rekord. Panorama miasta za kilka lat zmieni się diametralnie. Dodatkowo kilka spektakularnych obiektów jest jeszcze w fazie projektowania, np. Warsaw One przy Rondzie ONZ (dawny Ilmet), Nowa Emilia przy E. Plater, Łucka 7/9 czy inwestycja przy placu Grzybowskim. W Warszawie powstają także wysokościowe projekty mieszkaniowe czy hotelowe. Stolica się zmienia, a projekty realizują u nas światowej sławy biura architektoniczne.
Historycznie, Warszawa zawsze miała aspiracje, żeby być wysokim miastem – na początku XX wieku wzniesiono tutaj 51-metrowy budynek PAST-y (dla szwedzkiego Towarzystwa Akcyjnego Telefonów Cedergren) przy ul. Zielnej 39 oraz 66-metrowy dla angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential przy dzisiejszym placu Powstańców Warszawy. Pomysły ówczesnych włodarzy i architektów zahamowała jednak II wojna światowa. W latach 50. powstał PKiN, który przez ponad 60 lat wyznaczał wysokość tego miasta. Jako jedne z pierwszych, po Pałacu, w latach 70. i 80. powstały, Intraco I, Intraco II i Marriott.
Biurowe drapacze chmur przyciągają najemców – są symbolem siły, prestiżu i ambicji. Są charakterystyczne, a ich nazwy funkcjonują na tzw. mieście o wiele lepiej, niż same adresy, np. Warsaw Spire, Rondo 1 czy WFC. Kiedyś wieże były zdominowane przez banki i firmy ubezpieczeniowe. Ale to się zmienia – coraz chętniej wysokościowce na swoje siedziby wybierają m.in. firmy z branży IT i nowych technologii. Dobry budynek i świetna lokalizacja to w końcu magnes, przyciągający do firm talenty. Tym bardziej, że wieże najczęściej stawiane są też w najlepszych lokalizacjach, blisko głównych arterii komunikacyjnych.
fot. mat. prasowe
Najwyższe projekty biurowe w Warszawie
Pamiętajmy jednak, że za ciekawy widok z okna i biuro w nowoczesnym, niepowtarzalnym budynku trzeba odpowiednio zapłacić. W wieżach zwykle są wyższe koszty eksploatacji, a składają się na nie m.in.: reprezentacyjne hole czy droższe w obsłudze urządzenia i systemy instalacyjne.
Jednak najlepszą zmianą, która mnie osobiście cieszy, jest fakt, że warszawskie wieże otwierają się na miasto i jego mieszkańców. Przełomowym krokiem w tym kierunku niewątpliwie było stworzenie dostępnego dla warszawiaków placu Europejskiego, z zielenią i małą architekturą – w ramach kompleksu Warsaw Spire. Teraz, na wysokości ok. 230 m na najwyższym piętrze budynku Varso Tower planowany jest ogólnodostępny taras widokowy, a trzy wieże innej inwestycji – Warsaw Hub – połączy wspólne podium, przeznaczone na centrum konferencyjne, fitness oraz handel. Kompleks budowany przez Ghelamco będzie też połączony przejściem podziemnym ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Przy tej stacji metra powstają również Skyliner i Warsaw Unit. Bezpośrednie połączenie budynku ze stacją metra Rondo ONZ posiadać także będzie PHN Tower. Najemcy odrobinę niższych biurowców – Widok Towers (94 m) i Central Point (93 m) także będą zachwalać dostęp do metra. Central Point, zlokalizowany na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, będzie oferował dostęp aż do dwóch linii metra.
Ciekawie zapowiada się również otoczenie kompleksu Forest przy ul. Burakowskiej 14. Deweloper planuje stworzyć tam miejski kampus, z obszerną strefą zieleni, ogólnodostępnym placem i strefą fitness na dachu. Dodatkową atrakcją kilku nowych projektów wysokościowych będzie część hotelowa ze znanymi operatorami, np. 4-gwiazdkowy hotel pod marką NYX, należącą do sieci Leonardo Hotels (w kompleksie Varso) czy Crowne Plaza i Holiday Inn Express sieci InterContinental Hotels Group (w The Warsaw HUB).
Artur Sutor, Partner i dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych w
Przeczytaj także:
Wieżowce Warszawy mogą imponować
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)