eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2019

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2019

2019-03-18 13:32

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2019

Nastroje przedsiębiorców wciąż optymistyczne © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wskaźnik Busometra ZPP, informujący o nastrojach panujących wśród małych i średnich przedsiębiorców wynosi obecnie 55,2 pkt, a więc mniej więcej tyle, ile w II poł. 2018 roku. Taki odczyt wskazuje na dość spory optymizm co do kondycji rodzimej gospodarki, o którym zaczyna mówić się wówczas, gdy wskazówka przekracza poziom 50 pkt.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2018

Na wstępie warto nadmienić, że od dwóch edycji badanie przeprowadzane jest na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna, a nie - jak wcześniej - na bazie ZPP. Struktura próby pod względem wielkości badanych firm nie uległa zmianie, zmieniła się natomiast struktura demograficzna respondentów.

W najnowszym badaniu zdecydowanie najlepsze wyniki osiągnięto w zakresie „rynku pracy (płace i zatrudnienie)”. Bieżący odczyt wskazuje na 60,4 pkt, co oznacza delikatny spadek względem wartości odnotowanej w II półroczu minionego roku (61,9 pkt.).

W przypadku „płac” wskazówka barometr pokazuje 61,2 pkt. Podwyżki wynagrodzeń planuje 35% przedsiębiorców, a o zwiększeniu zatrudnienia wspomina 33% ankietowanych.

Obawy związane z sytuacją na rynku pracy w najbliższym półroczu w najmniejszym stopniu dotyczą przedsiębiorców reprezentujących sektor handlowy (tutaj wskaźnik osiągnął wartość 63,7 pkt.). Na kolejnych pozycjach uplasowały się produkcja i usługi (60,5 i 59,3 pkt.).

fot. mat. prasowe

Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP

Busometr jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.


Na ogólną wartość Indeksu Busometr ZPP wpłynął również komponent „koniunktura gospodarcza”, który aktualnie uplasował się na poziomie 55,6 pkt. (wzrost o 0,2 pkt. w odniesieniu do poprzedniego badania). 36% badanych twierdzi, że w perspektywie najbliższego półrocza, sytuacja gospodarcza poprawi się, natomiast 24% spodziewa się jej pogorszenia.

fot. mat. prasowe

Komponent „Koniunktura gospodarcza”

O zdecydowanym polepszeniu się koniunktury gospodarczej jest przekonanych 15% respondentów.


Tak optymistyczne nie są jednak nastroje przedsiębiorców w obszarze „inwestycji” – ogólna wartość komponentu wyniosła 45 pkt. (spadek o 8,7 pkt. w relacji do poprzedniego półrocza). Ponad połowa badanych (55%) zadeklarowała plany inwestycyjne, 45% nie planuje działań w tym zakresie. Dużą skłonność do inwestowania wykazują przedsiębiorcy z sektora małych przedsiębiorstw (52,3 pkt), mniejszy optymizm panuje wśród mikro i dużych przedsiębiorców (kolejno 41,4 i 47,6 pkt.).

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Płace”

Połowa ankietowanych nie planuje żadnych zmian w wynagrodzeniach.


Wyniki badań podsumował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak.
- Ewidentnie widać, że nastroje dotyczące sytuacji na rynku pracy pozostają bardzo dobre. – twierdzi – Firmy płacą coraz więcej i coraz więcej zatrudniają, wygląda na to że ta tendencja się utrzyma. Przedsiębiorcy na ten moment spodziewają się kontynuacji dobrej koniunktury, co jest oczywiście świetną wiadomością, ale musi niepokoić odczyt dotyczący inwestycji i spadek o prawie 9 punktów. To jasny sygnał do rządu, że biznes potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego, żeby móc inwestować.

fot. mat. prasowe

Komponent „Inwestycje”

Inwestycje planuje 55% respondentów.


Informacje o badaniu
Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firma Maison&Partners prowadzą badania wśród przedsiębiorców w oparciu o próbę zróżnicowaną ze względu na liczbę zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr ZPP jest publikowany co pół roku. Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: