eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzejęcia i fuzje w legislacji UE

Przejęcia i fuzje w legislacji UE

2006-06-15 00:03

Według najnowszego badania, które oddaje nowe wątpliwości na temat efektywności unijnej dyrektywy w sprawie przejęć, ostatni gwałtowny wzrost nastrojów protekcjonistycznych w Unii Europejskiej podważa przepisy zaprojektowane w celu ograniczenia stosowania tzw. "poison pills" (trujących pigułek) i innych środków obrony przed przejęciami.

Przeczytaj także: Czym jest wrogie przejęcie? Jak się bronić?

Dyrektywa w sprawie przejęć miała się pojawić w kodeksach 25 krajów członkowskich do 20 maja, jednak tylko Wielka Brytania, Francja, Dania, Węgry i Luksemburg zmieściły się w wyznaczonym terminie. Obecnie również Irlandia i Austria wprowadziły dyrektywę do swojego krajowego prawa.

Większość krajów Unii Europejskiej zdecydowała się wycofać z zabezpieczeń, które dają akcjonariuszom więcej władzy w bitwach związanych z przejęciami firm, wynika z analiz przeprowadzonych przez EGIP (Europejska Grupa do spraw Ochrony Inwestorów).

Dyrektywa w sprawie przejęć miała powstrzymać firmy stojące w obliczu przejęcia od stosowania środków obronnych takich jak emisja nowych akcji albo wchodzenie w złożone układy joint ventures. Ale po więcej niż dziesięciu latach kontrowersji i zażartych dyskusji, przepisy zostały uchwalone w 2004 roku w mocno okrojonej formie.

Zasadniczo zezwalała krajom członkowskim na zrezygnowanie z zabezpieczeń, które dają akcjonariuszom ostatnie słowo w skorzystaniu w tzw. "poison pills" lub innych środków obrony.

Liczba krajów, które postanowiły nie stosować się do dwóch kluczowych artykułów dyrektywy wzrosła od ostatniego badania przeprowadzonego przez EGIP w lutym. "Kiedy patrzysz na wyniki badania, to wygląda jak wyścig do dna" - powiedział Axel Rindborg z EGIP - "Co do rynku wewnętrznego, rosną wątpliwości, czy ta dyrektywa będzie rzeczywiście skuteczna i osiągnie swoje cele".

W sumie badanie wykazało, że 21 z 25 państw członkowskich zdecydowało się zrezygnować z artykułu 11 dyrektywy, który określa, że środki obrony przed przejęciami zawarte w statucie spółki lub porozumieniu z akcjonariuszami, staja się nieważne w obliczu nowej oferty.

Niemcy, Dania, Luksemburg, Polska i Holandia wycofały się również z artykułu 9, który wymaga od akcjonariuszy akceptacji na zastosowanie nowej "poison pills" już po tym jak oferta zostanie złożona.

Produkcja samochodów V 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: